Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisinin Faydaları

Ameliyatsız anal fistül yöntemleri ile tedavi edilebilen perianal fistül, anal kanalla makat bölgesi içinde oluşan kanal olarak tanımlanabilir. Temeli genel anlamda makat kasları arasında oluşan apseye dayanır. Zaman içinde makat bölgesinde oluşan iltihap yeterli şekilde boşalmadıysa, içeride kalan cerahat dışarı çıkmak için kendisine bir hat oluşturur. Makat civarlarında oluşan sivilce benzeri bir çıkıntı, bu hattın çıkış noktasıdır. Bu bölgeden devamlı bir şekilde iltihaplı, kötü kokulu, kanlı akıntılar gelmeye başlar.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Cilt altında oluşan irin sebebiyle makatta ağrı, makatta dolgunluk hissi, makatta ıslaklık, kaşıntı, yanma şeklindeki şikâyetler sık rastlanılan emareler içinde yer alır. Anal fistülün akut ve kronik dönemleri olur. Özellikle şikayet vermediği dönemlerde, şikâyetlerinin geçtiğini düşünerek dikkatsizlik eden hasta, böylelikle anal fistülün ilerlemesine zemin hazırlamış olur. Anal fistüller çoğu zaman müdahale edilmeden, kendiliğinden geçmezler. İhmal edilen belirtiler fistülün ilerlemesine neden olarak daha karışık ve zor tedavi edilebilir hale gelmesine sebep olur.

Fistül Çeşitleri

Perianal fistül türlerine bakılarak 4’e ayrılır;

 • İntersfinkterik Fistül
 • Transsfinkterik Fistül
 • Suprasfinkterik Fistül
 • Ekstrasfinkterik Fistül

Bu fark yapılırken, anal fistüllerin traktı (makat kasları arasında oluşturdukları yol) dikkate alınmıştır. Bazı fistüller düz ve kısa bir yol çizerken, birtakım fistüller de çok kompleks hatlar oluşturabilirler. Tedavi şekilleri oluşturulurken fistüllerin türleri baz alınır. Bu nedenle tedavi edilmeden önce detaylı bir muayene, anal fistül rahatsızlıklarında çok önemlidir. Kişiye en müsait tedavinin planlanabilmesi için, fistül traktının 3 boyutlu olarak bütün hattının ortaya çıkarılması gerekir. İç ağız ve dış ağız belirlenmeli ve anal fistülün makat kaslarıyla olan ilişkisi doğru tespit edilmelidir. Aksi şekilde fistül traktının tamamı ameliyatsız anal fistül yöntemi gibi müdahale işlemleri ile tedavi edilmezse, rahatsızlık yeniden nüks eder.

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Ameliyatsız Anal Fistül Tedavi Yöntemleri

Anal fistül tedavisinde günümüze kadar birden fazla metot denenmiştir. Bilimle paralel gelişen çağdaş teknikler, anal fistül hastaları için de fazlaca efektif seçenekler sunmaktadır. Laft-Filac (Laser ablation of the fistula tract- Fistula laser closure), VAAFT (Video-assisted anal fistula treatment) benzeri ameliyatsız anal fistül tedavi teknikleri yardımıyla, anal fistül müdahalelerinde başarılı neticeler elde edilmektedir. Ek olarak kullanılan klasik tekniklere oranla, müdahale sonrası gelişen komplikasyonlar da azaldığı için, hekimler açısından da tercih edilmektedir. Kullanılan teknikler anal fistülün yapısına göre değişebilir. Hangi yöntemin müsait olduğuna ayrıntılı bir muayeneden sonra uzman Proktolog karar verir.

Anal Fistül Nedir Neden Olur? Öğrenmek İçin Tıklayınız

 • Ameliyatsız anal fistül tedavisinde işlem süresi  5-8 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz, buna bağlı yan etkilere rastlanmaz.
 • Ameliyat yapılmadığından işlemin öncesinde tetkik ya da tahlil istenmez. ,
 • Kişinin, aç ya da tok olması tedaviye engel değildir.
 • Ameliyatsız anal fistül işleminde klasik cerrahi müdahalelerdeki kesi-dikiş uygulaması yoktur.
 • Dokulara zarar verilmediği için bölgedeki iyileşme çabuk olur.
 • Avrupa Cerrahi Merkezi’nde aynı saatte hem muayene hem de ameliyatsız anal fistül tedavinizi olabilirsiniz.
 • Oldukça rahat ve hızlı gerçekleşen bir işlem olduğundan yatış gerektirmez.
 • Anal Fistül tedavisinde ağrı da azdır.
 • Gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı hissi gibi ameliyatlı yöntemlerde görülen yan etkilere rastlanmaz.
Leave a reply