• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fissür belirtileri ve şikâyetleri, benzerlik açısından hemoroid (basur) rahatsızlığı ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Oysaki şikâyetlerde benzerlik olmasına rağmen fissür, çoğunlukla hasta tarafından tarifi edilebilen makat hastalıkları arasında yer alır.

Proktoloji hekimi tarafından basit bir muayene sonucunda teşhis ve tanısı hemen konulabilir. Nadiren görülen bazı durumlarda ise, hastanın ağrısı nedeni ile muayene etmek hekim tarafından oldukça zor olabilir.

Anal fissür belirtileri arasında tuvalet ihtiyacını giderme esnasında karşılaşılan birkaç şikayet yer almaktadır. Tuvalet ihtiyacını gidermek kişi açısından aslında oldukça rahatlatıcı bir süreç olmasına rağmen makat bölgesindeki çatlak nedeniyle dışkı makattan çıktığı sırada, kişide kesik hissini andıran bir ağrı uyandırmaktadır. Bu nedenle fissür, tuvalete gitme ihtiyacının doğmasının hasta için oldukça zor anlar yaşattığı bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk anal fissür belirtileri arasında yer alan hafif kanamanın, yerini artık ağrılı bir döneme bıraktığı görülebilir. Bu nedenle şikâyetlerinizde artık ağrılı bir süreç başladığında mutlaka çekinmeden, utanmadan, korkmadan bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü erken dönem içerisinde fark edilen fissür rahatsızlığının ilerlemeden tedavi edilmesi, size oldukça kolaylık sağlayarak, basit bir tedavi ile iyileşmenin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Kronikleşmeden fissür hastalığının tedavi edilmesi sizin daha rahat günler geçirmenize destek olacaktır.

Anal Fissür Belirtileri

Anal fissürün hastaya vermiş olduğu bir takım şikâyetler ve anal fissür belirtileri için daha ayrıntılı bilgi vermek gerekirse;

  • Dışkılama sırasında ve sonrasında fissür yapısına bağlı olarak, kişiden kişiye ve zaman dilimi içerisinde değişiklik gösteren, cam kesiği veya bıçak batması hissi yaşamak. Tuvalet ihtiyacınızı giderme sırasında ortaya çıkan yanmaya ve ağrıya dayalı şikayetlerin varlığı hastalar tarafından dile getirilmektedir. Bu ağrının tuvalet sonrası dakikalarca ve hatta saatlerce bile sürebildiği gözlemlenmiştir. Makattaki sfinkter kasının yani dışkılama eylemini kontrol eden kasın, ağrı nedeni ile spazma (kasılmaya) uğramasına bağlı olarak da kişide sıklıkla dışkılamayı erteleme isteğini doğurabilir. Makattaki ağrı kişiyi oldukça rahatsız edebilir.
  • Tuvalet sonrası kâğıtta, yine fissürün oluşumuna bağlı olarak hafif kırmızı kan lekesi ile karşılaşmak da anal fissür belirtileri içinde yer alır. Makatta kanama, dışkılama öncesi ve sonrası olarak hastanın yine sıklıkla karşılaşılabildiği şikâyetleri arasında yer alabilir. Tuvalet eylemi sonrasında tuvalet kâğıdına gelen bir veya birkaç damla kan olarak gözlemlenebilir. Her tuvalet sonrası damla damla kan ile de karşılaşılabilmektedir.
  • Makat bölgesinde yırtılmaya bağlı olarak oluşan ağrı ve bölgede hissedilen kaşıntı hissi. Her tuvalet ihtiyacının giderilmesi ile bir sonraki arasındaki süreçte makattaki fissürde iyileşmeler meydana gelir fakat bir sonraki dışkılama eylemi, dokunun tekrardan zedelenerek, açılmasına neden olur, devamında ise ortaya çıkan akıntı ve kaşıntı kişiye oldukça rahatsızlık verir.
  • Makatta şişme, sıklıkla anal fissür belirtileri içerisindeki başlangıç belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla kişi tarafından makat bölgesinin temizliği sırasında fark edilir. Fissürün kenarında, cilt doku kabartısı halinde kendini gösteren bir şişlikle karşılaşılması söz konusu olabilir.
  • Kabızlığa bağlı olarak şiddetli ıkınma ile gelişen zorlanma ve dışkı yapamama durumudur. Dışkılama sonrasında da devam edebilen ağrı ve yanma gibi bir his uyandırması, kişinin sanki hiç geçmeyecek bir sancı yaşamasına yol açabilir.

Anal fissür belirtileri ile karşılaşıldığı en kısa sürede mutlaka alanında uzman olan bir Proktoloji hekimine başvurulmalıdır.

WhatsApp Hemen Ara