• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fissür çeşitleri, akut ve kronik olmak üzere iki tip çeşidi olarak karşımıza çıkar. Sıklıkla makat deliğinin ağzında yer alan bu hastalık tedavi edilmediği sürece, vakit geçtikçe, makatın arka tarafına doğru ilerleme göstererek, genişleyebilir. Bazen makatta oluşan yırtık yüzeysel olabilse de bazen de derinleşerek, makat kasına denk gelebilmektedir.

Anal fissür çeşitleri arasında yer alan Akut fissürler, genellikle kısa süreli, yüzeysel olarak gelişen çatlakları ifade etmektedir. Kronik fissürler ise; daha inatçı ve gün geçtikçe ilerleyerek derinleşen, yeri geldiği zaman büyük lezyonlara yol açabilecek yapıda olan çatlaklıklar olarak ortaya çıkabilmektedirler.

Çatlak oluşumunun hemen yanında veya etrafında çıkıntının oluşması sebebi ile komşu cilt dokusu yüzeyinde sürekli bir şişme söz konusu olarak, ödem gözlemlenebilir. Anal fissür çeşitleri ile karşı karşıya kalmak, kadın ve erkekte eşit orandadır. Genel anlamı ile 15 ila 40 yaşları arasında kendini daha çok ortaya çıkarır.

Akut Anal Fissür

Akut anal fissür türünde hastalık başlangıç aşamasındadır diyebiliriz. Aniden ortaya çıkarak kişide büyük ağrılara, makat bölgesindeki zorlanmadan kaynaklı zonklama hissi ve sızlamalara da sebebiyet verebilir. Ortalama olarak dört ile altı hafta arasında iyileşme süresi görülür ve bu iyileşme sürecinde kişinin aldığı tedbirler ve önlemler çok büyük önem taşır. Özellikle kişinin beslenme düzenini değiştirmesi, sağlıklı beslenmesi anal fissür çeşitleri için iyileşme göstermesi açısından büyük bir rol oynar.

Kronik Anal Fissür

Kronik anal fissür ise; yavaş yavaş makatta oluşan yırtığın zaman içerisinde ilerleyerek, kişide dayanılması güç olan ağrı ve acılara yol açarak süre gelmesidir. Anal fissürün yani makattaki yırtığın bu aşamada ilerlemiş seviyede karşımıza çıktığını söylemek mümkündür. Yaklaşık olarak sekiz haftadan uzun sürdüğü durumlarda, alınan önlemlere rağmen fissür rahatsızlığının tekrarlanması durumuyla kronik hale gelir.

Fissür, akut halinde iken hastalık ile karşılaşan bireyler bazen önemsemeyip, oluşan fissürün kronik haline gelmesine zemin hazırlamış olur. Aniden gelişerek ortaya çıkan bu yırtıkların tedavisi yapılmadığı sürece zorlanma veya kabızlıktan kaynaklı ilerleyen anal fissür çeşitleri, zamanla artış göstererek kronik hale gelmiş olur. Bu nedenle fissür kronik hale gelmeden daha önce kısa süre içinde tedaviye başlanılmalıdır. Bu sayede tedavi süresi kısalır. Böylelikle hastanın gündelik hayatına dönüşü de daha kolay hale gelir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Akut Makat Çatlaklarının Kronikleşmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Vücudumuzun en önemli hayat kaynağı olan su tüketimi günlük en az 2-3 litre yapılmalı,
  • Doğru porsiyon ölçekleri oranlarında salata, yeşil sebze, meyve ve yeteri miktarda zeytinyağı tüketilmeli,
  • Her gün düzenli ve rahat tuvalet ihtiyacını karşılayabilmek için, kabızlığa neden olan sağlıksız ve dengesiz beslenme türünden uzak durulmalı,
  • Sağlığa faydalı olan birçok besin öğelerini içeren posalı besinler yeterince tüketilmeli,
  • Kısa süreli ağrı kesici pomatlar kullanılmalı ve ılık su banyoları yapılmalı (tam anlamı ile iyileşme sağlamaz),
  • Makat bölgesi yapı itibari ile sürekli kirlenen bir bölge olduğu için temizliğine çok önem verilmeli ve sık sık duş alınmalıdır.
WhatsApp Hemen Ara