fbpx
 • MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
 • 444 8 623

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Anal fissür hastalığı halk arasında makat çatlağı olarak bilinir. Hemoroid hastalığından sonra en sık karşılaşılan makat hastalıklardan biridir. Makatta oluşan yara olarak tanımlayabileceğimiz anal fissür hastalığı, makat halkasında birtakım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Makat bölgesinin dışında yer alan cilt örtüsü ve mukoza olarak adlandırılan bağırsağın iç örtüsünde yer alan epitel doku çok narin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bölgede meydana gelebilecek her türlü zorlanmaya karşı dayanıksız ve hassastır. Anüs organında oldukça fazla sayıda sinir ucu bulunduğundan bu şekilde bir hassasiyet gelişmektedir.

Anal fissür hastalığının oluşma sebeplerinin en başında makattaki fiziksel zorlanma gelmektedir. Gaitanın (dışkı) kuru ve sert olması dışkılama esnasında makatta yırtıklara neden olabilmektedir. Genellikle kabızlık durumunda karşılaşılan ıkınmaya bağlı zorlanma da makat çapında anal fissür oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Fissür nedeniyle kişi tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında şiddetli ağrı hissedebilmektedir.

Yırtılmadan dolayı dışkılama sırasında cam parçacıkları batıyormuş gibi bir his ya da hafif bir kesilme acısı açığa çıkmaktadır. Aradan birkaç saat geçtikten sonra ağrılarda hafifleme ya da geçme gözlense de bir sonraki dışkılamada tekrarlama eylemi göstermektedir. Anal fissür tedavi edilmediği müddetçe her sert dışkılama sonrasında kişi aynı şikâyetleri çekmeye devam edecektir.

İlerlemiş anal fissür hastalarında ağrı veren çatlakların kaslarda spazma yol açtığı bilinmektedir. Kimi hastalarda bu durum iskemiye dahi yol açabilmektedir. Devam eden ağrılar nedeniyle tuvalete gitmek bile istemeyen hastalar, bu erteleme nedeniyle dışkının sertleşmesi sonucu tekrar tekrar aynı acı ve yeni fissürler ile karşılaşabilmektedir. Kronik fissür hastalığında ilk olarak kişide herhangi bir bağırsak sorunu olup olmadığı da tedavi için önem taşımaktadır.

Tedavi edilmediği süre içerisinde makatta fissüre bağlı olarak dip kısımdaki kasta oluşan tahribat nedeniyle zamanla makatta darlık hastalığı da beraberinde görülebilmektedir. Bununla birlikte dışkılama da daha zor bir hale gelmektedir. Aynı zamanda acı nedeniyle kişinin tuvalete gitmeyi ertelemesi de yırtığın derinleşmesine neden olmaktadır. Tedavinin ertelenmesi sonucunda kişide fistülize kronik anal fissür hastalığı da oluşabilmektedir.

Akut yani başlangıç dönemindeki fissür hastalığında hekim onayı ile ilaç desteği uygulanarak geçici bir tedavi sağlanabilmektedir. Fakat 3 haftanın üzerinde bir süre ile hastalık belirtileri görülüyorsa kronik fissür haline dönüşen hastalığın mutlaka cerrahi bir müdahale (ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler) ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

 • Anal fissür hastalığının kişiden kişiye değişiklik gösteren belirtileri bulunmaktadır. Fakat bunlar içerisinde en yaygın ortak belirti dışkılama esnasında ya da sonrasında bölgede cam kesiğine ya da bıçak batmasına benzer bir acı hissi yaşamak,
 • Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında yırtık nedeniyle peçetede kan lekesine rastlamak,
 • Makat bölgesinde fissür nedeniyle görülen ağrı, yanma ve kaşıntı hissi,
 • Kabızlığın da etkisiyle şiddetli ıkınma halinde bile dışkı yapamama durumu.

Yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi biri ile karşılaşıldığında mutlaka uzman bir Proktoloji hekimine başvurulmalı ve hastalık kronikleşmeden kontrol altına alınmalıdır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Akut Anal Fissür

Hastalığın başlangıç evresi olarak kabul edilen akut dönemde belirtiler aniden ortaya çıkmaktadır. Akut fissürler makat bölgesinde şiddetli ağrı, zonklama hissi ve sızlama gibi şikayetlere neden olmaktadır. Eğer bu dönemde müdahalede bulunulursa 4 ila 6 hafta gibi bir sürede iyileşme görülebilmektedir. Elbette hekimin uygulayacağı tedavi ve önereceği ilaçların ne olduğu da bu iyileşme süresini etkileyen faktörlerdir. Bu aşamada fissür hastalığına sahip kişilerin mutlaka beslenme düzenlerini dengeli hale getirmeleri ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeleri süreç için büyük önem taşımaktadır.

Kronik Anal Fissür

Kronik fissürler oluşan yırtığın zaman içerisinde yavaş yavaş ilerlemesi ile oluşmaktadır. Tedavisi ertelenen hastalık, kişi her tuvalet ihtiyacını giderdiğinde derinleşmekte ve şiddetli acı, ağrı gibi şikayetlere neden olmaktadır. Çoğu zaman ağrılar tuvaletten sonra da birkaç saat boyunca devam etmektedir. Bölgedeki çatlak, sürekli dışkı ile temas etmek durumunda olduğundan kronik fissürler ilerleyen dönemde apseleşebilir ve anal fistül gibi başka makat hastalıklarına neden olabilmektedir.

Akut fissürün tedavisi yapılmadığında ilerleyerek kronik anal fissür evresine geçmesi durumu kişiye dayanılması güç ağrı ve acılar yaşatmaktadır.

İlerlemiş ve derinleşmiş olan makat çatlağının tedavisi gerçekleştirilmez ise şikayetlerde gün be gün artış görülebilmektedir. 8 haftadan uzun süren çatlaklarda, dikkat edilmesine rağmen eğer fissür rahatsızlığı yenilerse durum kronik hale gelmektedir. Bu nedenle bu aşamada mutlaka bir Proktoloji uzmanından yardım alınmalı ve fissür tedavisine başlanmalıdır.

Genellikle aniden ortaya çıkan fissür hastalığı başlangıçta kontrol altına alınmaz ise makat bölgesinde zamanla gelişen kabızlık nedeniyle görülen zorlanmalar nedeniyle kronik evreye taşınabilmektedir. Belirtiler ile ilk karşılaşıldığı an uzman bir doktora başvurulması hastalığın kronikleşmesini engellemek için alınabilecek en önemli önlemdir. Aynı zamanda başlangıç evresindeki fissürün kişiye yaşattığı şikayetler kronik evredekinden daha hafiftir. İlerlemesine izin verilmeden tedaviye başlanırsa kısa sürede kişinin normal hayatına geçişi kolaylaşacak ve şiddetli ağrılar ile karşılaşılmadan hastalıktan kurtulmak mümkün olacaktır.

Akut Makat Çatlaklarının Kronikleşmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • En önemli yapılması gereken bir Proktoloji uzmanına başvurmak ve kişinin durumuna uygun olan tedaviye başlamaktır.
 • Aynı zamanda bu süreçte makatta zorlanma yaşanmasının önüne geçebilmek için posalı besinler tüketilmelidir.
 • Beslenmenin yanı sıra yine kabızlık durumu ile karşılaşmamak için günde en az 2 lt su tüketilmelidir.
 • Kişi beslenme düzenine dikkat etmeli ve daha çok yeşillik, taze sebze, meyve ve uygun miktarda zeytinyağı tüketmelidir.
 • Kabızlık durumu kişinin akut haldeki fissür hastalığını kronik evreye taşıyabileceği için fast food gibi gıdalardan, sağlıksız beslenme türünden uzak durulmalıdır.
 • Doktorun uygun gördüğü ağrı kesici ya da kremler ile var olan ağrıların kısa süreliğine hafiflemesi sağlanabilir.
 • Yine tedaviyi uygulayan doktorun önerdiği şekilde ılık su oturma banyoları yapılarak hasta bölgenin hijyeni sağlanmalıdır.
 • Bölgede oluşabilecek enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için sık sık duş alınmalı ve makat bölgesi temiz tutulmalıdır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedenleri

 • Anal fissür hastalığı sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle görülebilmektedir.
 • Ya da kişinin günlük su ihtiyacını yeterli şekilde karşılamaması da nedenleri arasında yer alabilir.
 • Bunlara bağlı olarak görülen kronik kabızlık ya da ishal atakları yaşamak da fissür oluşumuza zemin hazırlayabilmektedir.
 • Bir diğer neden ise kabızlık durumuna bağlı olarak tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ıkınma hareketinde bulunmaktır.
 • Hamilelik döneminde ve doğum esnasında makat bölgesindeki oluşan basınç da fissüre neden olabilmektedir.
 • Obezite gibi aşırı kilo problemleri yaşamak da fissür nedenleri arasındadır.
 • Ters ilişkide bulunmak,
 • Crohn, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları ve
 • Tuvalette 5 dakikadan daha fazla süre oturur pozisyonda vakit geçirmek gibi nedenler de bulunmaktadır.

Anal Fissür Rahatsızlığı Kansere Dönüşür Mü?

Makat çatlağı yani anal fissür rahatsızlığının kansere dönüşme gibi bir riski bulunmamaktadır. Fakat anal fissür nedeniyle ortaya çıkan şikayetlerin bazıları birtakım kanser hastalıklarında da belirti olarak görülebilmektedir. Bu nedenle kanser hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Bu belirtiler arasında makatta kanama belirtisi, farklı makat bölgesi kanserlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ayırıcı tanının yapılabilmesi için mutlaka Proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olunmalı ve gerekli görüldüğü takdirde tetkiklerde bulunulmalıdır.

Yalnızca kanser hastalıkları ile değil hemoroid hastalığı ile de benzer belirtilere sahip olan fissür hastalığı, hemoroidle de karıştırılabilmektedir. Rahatsızlığın kesin tanısını öğrenebilmek için belirtilerle karşılaşıldığında uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tanısı Nasıl Konur?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tanısı Nasıl Konulur?

Anal fissür hastalığı, uzman bir Proktoloji ya da Genel Cerrahi doktoru tarafından detaylı bir fiziki muayene sonrasında teşhis edilebilmektedir. Bu teşhis sırasında gerekli görülürse kişiden rektum ve kolon bölgesini incelemek maksadıyla endoskopi gibi ek tetkikler de istenebilmektedir. Bu noktada önemli olan belirtileri benzer diğer makat hastalıklarını da göz önünde bulundurarak detaylı bir tanı koymaktır.                                                                                                                Bazı fissür hastalarında makatta küçük bir meme oluşumu gözlenebilmektedir. Nöbetçi meme olarak adlandırılan bu oluşum kişinin kendisi tarafından hemoroid memesi sanılabilmektedir. Bu nedenle uzman bir doktorun kesin bir tanı koyması gerekir. Makatta çatlak için başvuran hastalara yaşadığı şikayetler sorularak, detaylı bir tıbbi öykü alınarak, kabızlık ya da ishal gibi sorunları olup olmadığını araştıran Proktoloji uzmanları edindikleri bu bilgilerle eğer altta yatan farklı bir bağırsak ya da sindirim rahatsızlığı bulunuyorsa bunlara yönelik de bir tedavi planı uygular.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavi Yöntemleri

 • Kas gevşetici-enjeksiyon tedavisi
 • Elektro cerrahi tedavisi
 • Radyofrekans tedavisi
 • Lazer tedavisi

Ameliyatsız teknikler hastalığınızın durumuna göre tek başına veya kombine olarak kullanılır.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinde Hastalarımıza Sunduğumuz Avantajlar

 • Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) tedavisi 5-8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
 • Proktoloji alanında 15 yıllık tecrübeye sahip uzman doktorlarımızla aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olmanız mümkündür.
 • Merkezimizde tüm makat hastalıklarında narkoz kullanmadan tedavi uygulanmaktadır. Fissür hastalığında da yalnızca lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma gerçekleştirilir.
 • Lokalle işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak durumunda olan hastalar da rahatlıkla ameliyatsız fissür tedavisinden faydalanabilir.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyen ameliyatsız makat çatlağı tedavisinde yararlanabilir.
 • İşlem sırasında ameliyatlarda görülen herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmamaktadır. Hem estetik açıdan hem de iyileşme süresi açısından bu durum hastalarımıza avantaj sağlamaktadır.
 • Açık bir ameliyat yarası bulunmadığı için normal ameliyatlarda karşılaşılan iltihaplanma ya da apseleşme durumu gözlenmemektedir.
 • Klasik cerrahi ameliyatlarda yaşanan doku kaybı merkezimizde uyguladığımız fissür tedavisinde görülmediği için ameliyat sonrası komplikasyonlar (gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı vs.) ile de karşılaşılmamaktadır.
 • Ameliyatsız fissür tedavisinin ardından deneyimli sağlık ekibimiz tarafından takipleriniz gerçekleştirilmektedir.
 • Hastalarımızın konforunu gözeterek sizlere yatış gerektirmeden tedavi olma imkanı sunmaktayız.

Anal Fissür İçin Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

16 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ameliyatsız Ayaktan, Lazerle Anal Fissür Tedavisi gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Anal Fissür Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Fissür Tedavisi Yöntemi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

Neden Ayaktan Lazerle Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi?

 • İşlem süresi 5-8 dakika sürer.
 • Narkoz uygulanmaz ve narkoza bağlı yan etkiler görülmez
 • Ameliyat olmadığı için tedavi öncesinde herhangi bir tetkik veya tahlil istenmez, aç ya da tok olmanız tedaviye engel değildir.
 • Herhangi bir kesi-dikiş uygulaması yoktur.
 • Dokular zarar görmediğinden, iyileşme hızlıdır.
 • Aynı saatte hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz.
 • Diş dolgusu gibi rahat ve hızlı olduğundan yatış gerektirmez.
 • Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi işleminde ağrı azdır.
 • Klasik ameliyatlardaki komplikasyonlar gözlenmez.. (Gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı hissi…)
 • Kronik rahatsızlığı olan (kalp, şeker, tansiyon, ritim bozukluğu vs.) hastalara da uygulanabilir.

Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisinde Uygulanan Teknikler

  • Elektro cerrahi tedavisi
  • Radyofrekans tedavisi
  • Lazer tedavisi

  Bu teknikler, kişinin durumuna uygun olarak Tek Tek ya da Kombine bir şekilde uygulanmaktadır.

  Avrupa Cerrahi Youtube kanalımıza abone olarak tedaviler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Online Görüşme

Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

online görüşme formunu doldurun.
<
<

Muayene Süreci

Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle anal fissür işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

Randevu Alma

Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Sıkça Sorulan Sorular

Makatta Çatlak Nasıl Olur?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) makat bölgesindeki dokuların zorlanmaya bağlı olarak yırtılması ile oluşur. Kabızlık, bölgesel travmalar gibi birden fazla nedene bağlı olarak görülebilen fissür hastalığı, makat halkasında yara oluşmasıdır.

Makat Çatlağı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız makat çatlağı (anal fissür) tedavisinin hemen ardından normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Yatış gerektirmeyen ameliyatsız fissür tedavisi sayesinde işlem olduğunuz aynı saat içerisinde evinize yürüyerek dönebilir ve iyileşme sürecinizi ayakta geçirirsiniz.

Makat Çatlağı Kanser Yapar Mı?

Hayır. Makat çatlağı hastalığının belirtileri kimi zaman kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanserleri ile benzeşir. Fakat makat çatlağı ve kanser arasında bir ilişki yoktur.

Makatta Çatlak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Akut yani başlangıç dönemindeki fissür hastalığı tedavi edilmezse kronik hale gelerek kişiye katlanılması güç şikayetler yaşatır. Eğer kronik anal fissürün tedavisi ertelenirse ilerleyen süreçte anal apse ya da anal fistül gibi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Anal Fissürden Nasıl Korunurum?

Anal Fissür hastalığında, hem hastalıktan korunmak ve hem de hastalığın alevlenme dönemlerinde rahat etmeleri açısından, hastaların uygun bir diyetle beslenmeleri çok önemlidir. Dışkılama eyleminin rahat olabilmesi için günde 2 lt civarında su tüketilmeli, bol lifli ve doğal bir beslenme şekli tercih edilmelidir. Bunlara ek olarak yapılacak düzenli spor aktiviteleri (örneğin yürüyüş) önerilebilir. Kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Bu önlemlerle dışkılama alışkanlığı düzenlenebilir.

Anal Fissürden Nasıl Korunurum?

Kabız, ishal kalmamaya dikkat ederek, posalı ve sağlıklı besinler tüketerek, bol miktarda su içerek ve makat bölgesini zorlamadan kaçınarak korunabilirsiniz.

Akut Anal Çatlaklar Başka Bir Rahatsızlık Yapar Mı?

Akut halde olan anal fissür rahatsızlığı, kronikleşerek makat sarkması ve makat fistül hastalığı oluşturabilir.

Anal Fissür Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Ortalama 5-8 dk. sürmektedir..

Tedaviye Gelmeden Önce Herhangi Bir Tahlil Yaptırmam Geriyor Mu?

Hayır, herhangi bir tahlil yaptırmanıza gerek yok.

Doğum Sonrası Tedavi Olabilir Miyim?

Elbette. Doğum sonrası yaşadığınız zorlu sürecin ardından anal fissür rahatsızlığınızın herhangi bir yan etkisi olmadan tedavi olabilirsiniz.

Tansiyon, Şeker, Kalp Rahatsızlığım Var, Ameliyatsız Tedavi Olabilir Miyim?

Sadece anal fissür rahatsızlığınızın yer aldığı makat bölgesine müdahale edildiği için hiçbir sorun teşkil etmez.

Kan Sulandırıcı İlaç Kullanıyorum, Anal Fissür Tedavisi Uygulanabilir Mi?

Evet, uygulanabilir. Makat çevresine tedavi yapıldığından, işlem süresi 5 dk. sürdüğü için kanama riski yok denecek kadar azdır.

Kullandığım İlaçları Tedavi Öncesi Bırakmam Gerekir Mi?

Anal fissür tedaviniz yalnızca lokal anestezi altında gerçekleştiği için ilaçları kesmenize veya bırakmanıza gerek kalmaz.

İl Dışından Geliyorum, Tedavi Sonrası Yolculuk Yapabilir Miyim?

Tedaviniz bittikten sonra normal yaşantınıza dönüş yapabilirsiniz. Uyguladığımız Ameliyatsız Tedavi yöntemi, yaşamınıza olumsuz herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Anal Fissür Tedavi Süresinde Ağrı veya Acı Hisseder Miyim?

Ameliyatsız anal fissür tedavisi ağrısız ve acısız uygulanan bir yöntemidir.

Nasıl Randevu Alabilirim?

444 8 623 numaralı telefonu arayarak bize 7\24 ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumlar

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara