• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fissür nedenleri içerisinde tüm makat hastalıklarında olduğu gibi makat bölgesinin aşırı derecede zorlanmasına ve ıkınma hareketine bağlı olarak gelişim gösteren durumlar yer alır.

Makat bölgesinde ortaya çıkan çatlakların oluşması için birtakım nedenler bulunmaktadır.

Belirtmiş olduğumuz bu anal fissür nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Beslenme alışkanlıklarının sağlıksız olması. Sağlıklı beslenmek bol ve taze sebze, meyve tüketiminden geçer. Besin öğeleri arasında sıklıkla sağlıklı besinler tüketmek, vücut direncini arttırdığı gibi, bizleri tüm hastalıklardan da koruyabilir. Özellikle bilinmesi gerekir ki sağlıksız olarak tüketilen fast food alışkanlıkları, bağırsak hareketlerini kısıtlayarak, kişide bir takım makat hastalıklarına yol açabilir. Kabızlığın ortaya çıkması ile de anal fissürün oluşmasına da zemin hazırlar. Bu nedenle sıklıkla tüketilen fast food türü gıdalardan ve aşırı asitli içecekler tüketmekten uzak durmak gerekir.
  • İnsan vücudunun su ihtiyacının yeterli miktarlarda karşılanmamış olması, anal fissür nedenleri arasında yer alır. Vücut döngüsünün ve sindirim sistemimizin düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi için vücudumuzun yeteri miktarda yani günde en az 2,5- 3 litre su tüketmeye ihtiyacı vardır.
  • Kabızlık ve uzun süre gelen ishal atakları yaşamak. Sıklıkla sağlıksız beslenme gibi birçok nedenlerden dolayı kabızlık veya kronik olarak ishal atakları yaşamak, makat bölgesinde yer alan, tuvalet ihtiyacımızı gidermeye yardımcı olan sfinkter kasının hassasiyetinde değişikliğe sebep olur. Anal fissür nedenleri arasındaki bu durum, anüste spazma (kasılmaya) yol açarak, makattaki yırtılmalara neden olur.

Anal Fissür Nedenleri Genellikle Makat Bölgesinin Zorlanmasına Dayalı Etkenlerdir

  • Kabızlığa bağlı olarak gelişen aşırı ıkınma hareketlerinde bulunmak. Dışkılama esnasında makat kasının kasılmasının ardından ortaya çıkabilecek olan tüm olumsuzluklar, aşırı ıkınma hareketlerinin yapılmasından kaynaklanır. Tuvalet ihtiyacınız geldiği zaman hemen dışkılama eyleminde bulunmak gerekir. Makat kasına herhangi bir bası veya zorlama yapılmadan, ıkınmaya dayalı olmayan, doğru bir dışkılama işleminin gerçekleşmesi makattaki yırtılmalara engel olabilir.
  • Anal fissür nedenleri içinde bayanlar arasında en sık karşılaşılan neden, gebelik ve doğum sürecindeki zorlanmadır. Gebelik döneminde hormonların etkisi ve bebeğin gelişiminin vermiş olduğu ağırlık ve baskıdan dolayı makat bölgesinde basınç yaşanmaktadır. Ikınmalara dayalı gerçekleşen doğum süreci, makatta çatlakların oluşmasına zemin hazırlayabilir.
  • Kişide, aşırı kilo alımının yaşanması. Vücut yağ oranının artması ile sürekli oturmak, hareketsiz kalmak, makat bölgesine yapılan baskıyı arttırabilir.
  • Anal ilişkide bulunma (ters ilişki yaşamak). Anal ilişki yaşamak makat kasının normal çalışma prensibine zarar vererek, hastada bir takım hastalıklara davetiye çıkarabilir. Ters ilişki, istemli ve istemsiz olarak çalışan makat bölgesinde bulunan kaslara zarar vererek, makatın çatlamasına yol açabildiğinden anal fissür nedenleri arasındadır.
  • İnflamatuar bağırsak hastalığının varlığı (crohn, ülseratif kolit…). Bağırsak rahatsızlıkları, makat çatlağının altında yatan bir takım hastalıkların göstergesi olarak ortaya çıkabilir.
  • Tuvalette 5 dakikadan uzun süre vakit geçirmek. Tuvalet ihtiyacını giderirken telefon, kitap, dergi, gazete gibi vakit öldürülebilen ürünlerin yanınızda olmaması gerekir. Makat yırtığı hastalarının genelinde, tuvalette uzun süreli olarak oturur pozisyonda olmak, kasların kendiliğinden gevşemesine yol açarak, çatlağın ilerlemesini arttırabilir. 5 dakikadan fazla süre ile ıkınma hareketinde bulunmak, anal fissür nedenleri içerisindedir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Rahatsızlığı Kansere Dönüşür Mü?

Anal fissür diğer adıyla makat çatlağı kansere dönüşmez. Fakat makattaki çatlak, farklı hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Kanser ile fissür belirtileri birbirine yakınlık göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi “kanser miyim?” diye endişeye düşer. Ancak bilinmelidir ki fissür rahatsızlığı kansere dönüşmez. Bunun yanı sıra basur ve çatlak şikayetlerinin birbirine benzediği bilinmektedir. Bu nedenle rahatsızlığınızın kesin tanısını öğrenebilmek adına Proktoloji hekimlerimize muayene olabilirsiniz.

WhatsApp Hemen Ara