Anal Fissür Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Anal Fissür Hastalığı

Günümüzde anal fissür ismiyle anılan ve halk arasında makat çatlağı olarak bilinen bu makat hastalığı, en çok görülen makat hastalıkları içinde yer alır. Vücuttaki hassas bölgelerden biri olan anüs bölgesi sinir hücreleri bakımında yoğun bir bölgedir. Bu nedenle kabızlık gibi durumlar yaşandığında dışkılama esnasında makat bölgesinin zorlanması bölgede var olan yırtıkların derinleşmesine sebep olur. Anal fissür nedir, denildiğinde kısaca makat bölgesindeki travmalara dayalı bölgede ortaya çıkan çatlakların, yırtıkların neden olduğu bir makat hastalığıdır cevabı verilebilir. Kişiye oldukça ağrı veren bu yırtıkların makat kaslarında spazma yol açması ile makat basıncının etkilenmesi yetersiz kan dolaşımına neden olabilir. Bunun sonucunda ise ortaya çıkan anal yırtıkların iyileşmesi zorlaşmaktadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Anlatan Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Anal fissür hastaları tuvalete çıkma esnasında makat bölgesinde şiddetli ağrı hissedebilirler. Anüste hissedilen cam batmasına benzer bu ağrı nedeniyle tuvalete gitme durumu ertelenebilir. Fissüre dayalı asıl ağrının ise dışkılama sonrasında ortaya çıkıp saatlerce sürdüğü bilinmektedir. Kişinin gündelik yaşam rutinini fazlasıyla etkileyen bu makat hastalığında kalın bağırsak sorunlarının varlığı da uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Anal Fissür Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fissür hastalarının çoğunda dışkılama sırasında anüs bölgesinde şiddetli ağrılar görülür. Anal kanaldan dışarı atılan dışkının çıkışı esnasında makatta yırtılmaya benzer ya da kesik acısını andıran bir ağrı hissedilir. Makat çatlağı yani anal fissür gözle görülmeyecek kadar küçük olsa da kişiye yaşattığı ağrı şiddetlidir. Kişinin yaşadığı bu ağrı bazı durumlarda tuvalete çıkmanın ertelenmesine bağlı olarak uzun süreli kabızlığa neden olabilir. Fakat kabızlık sonrası yapılan dışkılama; gaitanın (dışkı) sertleşmesi nedeniyle daha sancılı gerçekleşebilir ve makat çatlağının ilerlemesine neden olabilir. Bu durumlara ek olarak kişide makat kanaması, makat bölgesinde kaşıntı ve akıntı görülebilir.

Kanama

Ağrıya ek olarak görülen makat kanaması şikayetinin en sık karşılaşıldığı makat hastalığı anal fissürdür. Genel olarak tuvalet esnasında klozete damlayan birkaç damla şeklinde görülebildiği gibi temizlik sırasında tuvalet kağıdına bulaşmış halde ortaya çıkabilir.

Kaşıntı

Anal bölgede meydana gelen yaralardan kaynaklı olarak ortaya çıkan kaşıntı şikayeti, hastaların %50’si tarafından yaşanmaktadır.

Anal Fissür Hastalığının Çeşitleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Tam olarak netleşmemişse de anal fissür oluşumunda uzun süren kabızlık durumu, ülseratif kolit benzeri iltihabik bağırsak hastalıkları ve Crohn hastalığı gibi hastalıkların etkili olduğu söylenmektedir. Anal fissür şikayetlerinin başlamasından önce hastaların bir kısmında kabızlık sonrası zorlu bir dışkılama öyküsü veya ishal durumunun yaşandığı gözlemlenmiştir. Ya da makat bölgesinde bir travmaya neden olabilecek rektal termometre, lavman cihazının ucu, hatta muayene sırasında kullanılan bir endoskopi cihazı da anal fissür oluşumunu tetikleyebilir. Özellikle doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında makat basıncının artışına bağlı olarak anal bölge travmaları makat çatlağına neden olabilmektedir.

Tekrarlamaması için neler yapmalı?

Anal Fissürün yeniden oluşmaması için öncelikli olarak bağırsak hareketlerinin düzenine dikkat etmek gerekmektedir. Kabızlık durumundan kaçınmak başlıca yapılması gerekenler arasındadır. Sindirim sisteminin sağlığı için tüketilen besinlerin dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Bol sıvı tüketiminin yanı sıra düzenli spor yapmak da hem sindirim hem de bağışıklık sistemi için önem taşıdığından, anal fissür tedavisinden sonra yapılması tavsiye edilir. Günlük rutin içerisinde gerçekleştirilecek yürüyüşlere ek olarak da kahve ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sindirim ve boşaltım sisteminin düzenlenmesi, sağlıklı bir hale getirilmesinin dışında tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Tuvalette en fazla 5 dakika geçirilmesi gerekir. Makat bölgesini zorlayarak, ıkınma hareketleriyle dışkılama yapmaya çalışmak yerine rahat bir pozisyonda, tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. Anal bölgenin zorlanmaya bağlı olarak tahriş olması makat hastalıklarını beraberinde getirecektir.

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir? 

Anal fissür hastalığının tedavisi akut ve kronik anal fissür tanısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Elbette şikayetler fark edildiğinde en kısa zamanda mutlaka Proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olunması gerekmektedir.

Akut anal fissür, makat çatlağı hastalığının başlangıç dönemleri olarak kabul edilir. Bu süreçte bazı durumlarda doktor kontrolünde yalnızca ilaç tedavisi yeterli gelebilmektedir. Fakat özellikle kronik fissür aşamasındaki hastalıkta uzman bir Proktoloji uzmanının bölgedeki makat çatlağına müdahele ederek, kontrol altına alması gerekmektedir. Kronik fissürlerde çatlaklar derindir ve müdahale edilmezse hastalığın daha da ilerleme ihtimali çok yüksektir.

Merkezimizde anal fissür hastalığının tedavisi ayaktan, yatış gerektirmeyen lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Günümüzde hastaların avantajları nedeniyle klasik yöntemlere göre daha çok tercih ettiği lazer teknolojisi sayesinde 5-8 dk gibi kısa bir sürede anal fissüre müdahale edilmektedir. Narkoz, kesi ya da dikiş gibi uygulamalara ihtiyaç duyulmadığından, hastaların konforunu gözettiğinden, anal fissür nedir, tedavisi nasıl olur, diye sorulduğunda ilk olarak ameliyatsız lazer tedavisi akla gelmektedir. 

 

Leave a reply