• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fistül belirtileri, tüm makat hastalıklarında olduğu gibi makat bölgesinde perianal fistül oluşumuna bağlı meydana gelen şikayetlerdir. Anal fistül oluşumları ile ilgili birçok hipotez yer almaktadır.

Perianal fistül hastalığı, makat hastalıkları içerisinde karmaşık bir yapıya sahip olan kişiye gündelik hayatı zorlaştırıcı şikayetler yaşatan bir hastalıktır.

Anal fistül belirtileri, şu şekilde sıralanabilir: Makat bölgesinde yani makatın kenarında ortaya çıkan bir dolgunluk hissi, makat bölgesinde gözlenen şişlik ve bazen de makat apsesi oluşumuna bağlı olarak açığa çıkabilecek kötü koku. Anal fistülün oluşumu sonrası bölgedeki apse nedeniyle ilerleyen günlerde sarı renkli iltihabik akıntılar da görülebilmektedir. Kişiye oldukça sıkıntı veren bu süreçte, günlük hayatta yaptığımız birçok faaliyet kısıtlanabilmektedir.

Anal fistülün oluşturduğu makat üzerindeki kanal girişi, makat içerisinde vücudun direne ettiği iltihap, dışkı çıkışında sıkça görülen ağrı, anal fistülün sebep olduğu apsenin makata yaydığı koku ve sarı iltihaplanma, dışkılama yaparken kanama ve kan görme durumları da anal fistül belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden herhangi birini görüyor veya hissediyorsanız, kesin tanı için mutlaka Proktoloji alanında uzman bir hekime başvurmalısınız! Perianal fistül ismi verilen bu makat rahatsızlığının bölgede oluşturmuş olduğu apse nedeniyle kimi zaman yüksek ateş, halsizlik, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi şikayetler de yer alabilmektedir. Apseleşmiş yapı içerisinde gelişmiş olan enfeksiyon oluşumunun ortaya çıkış nedeni çoğu zaman makat bölgesinin kıyafetlerle devamlı kapalı kalmasından dolayı nemli kalmasıdır. Perianal fistül hastalığı, tedavi edilmediği sürece hasta iç çamaşırında sıklıkla sarı renkte, kötü kokulu ve iltihaplı lekelenmeler ile karşılaşılabilir.

Lazerle Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül belirtileri fark edildiği anda bir doktora başvurmak ve tedaviyi ertelememek şikayetlerin artış göstermemesi için önemli bir adımdır. Makat hastalıkları konusunda deneyim ve bilgi sahibi Proktoloji uzmanları perianal fistül hastalığının tedavisinde birden çok yöntem kullanmaktadır. Klasik cerrahi yöntemlere göre daha avantajlı olan ameliyatsız, yatış gerektirmeyen lazer yöntemi günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

WhatsApp Hemen Ara