• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fistül nedir neden olur, sorusu perianal fistül hastalarının ya da bu makat hastalığından korunmak isteyenlerin aklındaki sorulardır. Öncelikle fistül hastalığının tanımını yapmak gerekir.

Fistül, iki iç organ arasında ya da iç organ ile cilt yüzeyi arasında istenmeyen bir bağlantı yolunun oluşması olarak açıklanabilmektedir. Genellikle fistüller (kanal) vücudun hangi bölgesinde oluşuyorsa o organın yaralanmasından ya da iltihaplanmasından kaynaklanarak ortaya çıkarlar.

Anal Fistül Nedir Neden Olur?

Makat bölgesi insan vücudunda küçük bir bölge olmasına rağmen, makat fistülü bölgede çok daha farklı hareketlilik gösterir. Bu rahatsızlığın nedeni ile ilgili maalesef ki hastalar olarak herhangi kesin çözüm sunan bir koruma veya tedbir alınamamaktadır. Anal fistül nedir neden olur diye düşünen hastaların makat bölgesi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olması gerekir.

Bağırsağın son bölümü olan makat bölgesinde, iç ve dış olarak iki kas tabakası yer alır. Makat bölgesindeki iç kaslar, düz veya istemsiz olarak çalışan kaslardan meydana gelir. Dış kas tabakası ise, dışkı esnasında dışkıyı tutmayı sağlayan bir görev üstlenerek istemli ve çizgili kas liflerinden oluşmaktadır. Tabi ki her iki kasın da dışkılama ve gaz tutma için üstlendikleri rolleri oldukça önemlidir. Makat kanalının epitel doku üzerinde bulunan deri ile birleştiği yerde ter bezleri ve kıl oluşumları mevcuttur. Anal fistül nedir neden olur, sorusuna verilecek yanıtlardan biri apse oluşumudur. Makat bölgesinde yer alan iç kasta, tuvaletimizi yaparken o bölgede yer alan ve daha rahat bir şekilde dışkılama yapmayı sağlayan seat glandlerin, yani ter bezlerinin bölgede iltihaplanması anal fistüle sebep olabilmektedir.

Anal Fistül (Makat Fistülü) Neden Olur?

Anal fistül nedir neden olur, sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir: tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ıkınma nedeniyle makata uygulanan basıncın artması nedenleri arasındadır. Kişinin makat bölgesini, yani makat bölgesi içerisinde yer alan dokuları zorlamasından kaynaklı olarak çatlaklar oluşur ve rutin dışkılama esnasında bölgenin hijyenik kalamayışından dolayı bölgede iltihaplanma meydana gelir. Vücut direnci de kendini koruma amaçlı olarak iltihabı dışarı atmak zorunda olduğu için cilde yakın bir bölgeden bu oluşan apse infeksiyonunu dışarıya vermektedir. Belirttiğimiz bezlerin iltihaplanması ile bağırsak ve cilt dokusu arasında tünel oluşumu izlenir. Bu şekilde istenmeyen kanal oluşarak bir yol belirlenmiş olur.

Makat fistülü, birçok hastanın tamamen tesadüfi olarak karşılaşabildiği bir hastalıktır diyebiliriz. Makat bölgesini zorlamaya bağlı olarak kabız, ishal ve çok ıkınmaya dayalı anüste tahribat söz konusu olmaktadır. Bu tahribat, tahriş-çatlak ya da enfekte-iltihaplanma yapar. Bunlarla birlikte anal fistül oluşur. Makat içerisinde mevcut olan bir çatlaktan veya bir apseden dolayı o bölgede şişlik oluşur. Bu şişliğin ardından bir apse meydana gelir ve bu apse ciltte direne oluşturup, doku üzerine boşaltılır. Bu boşaltım fistül kanalı ile oluşur.

Dolayısıyla anal fistül nedir neden olur ve nasıl korunulur sorularına genel anlamda kabız, ishal kalmamamız, bölgeyi çok zorlamamamız gibi tavsiyeler verilebilmektedir. Öncelikli olarak, her zorlama olduğunda veya kabız, ishalle karşılaşıldığında “anal fistül mü oluşur?” diye bir soru akla gelmektedir. Bu soruya cevap verecek olursak eğer; her kabız, ishal sonucunda fistül olmayabilir. Ama genel anlamda o bölgeyi zorlamadan ya da enfeksiyondan kaynaklı olarak görülebilir. Bunun dışında bazı bağırsak hastalıklarına bağlı olarak da gözlemlenebilir. Crohn, ülseratif kolit ve makat bölgesindeki kanser gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir.

WhatsApp Hemen Ara