Muş Genital Siğil Tedavisi

Avrupa Cerrahi Muş'taki hastalar için genital siğil tedavisi hizmeti vermektedir. Yapılan Genital Siğil tedavisi sayesinde hastalar şikayetlerinden çok kısa bir zamanda kurtulabilirler.

Human Papilloma Virus (HPV) sık rastlanan bir DNA virüs çeşididir. Siğiller, papillomlar, serviks kanserine neden olur. Cinsel açıdan aktif kişilerin çoğu, yaşamlarının bir döneminde bu virüs ile karşılaşırlar.

HPV virüsünün 120'nin üzerinde tipi vardır, özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge, ağız içinde (oral seks sebebiyle) görülebilmektedir.

HPV virüsü vücuda girdikten sonra dönem dönem alevlenmeler ile ortaya çıkabilmektedir. HPV, genital siğil veya kondilom denen lezyonlara yol açabilir.

Genelde dış genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkabilir. Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Yumuşak, ciltten hafif kabarık, pembe-beyaz renkli, karnabahar benzeri oluşumlardır. Tek ya da grup halinde olabilirler. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Nadiren vajina içinde, makat çevresinde görülebilirler.

Genital siğilde ağrı olmaz fakat ara sıra kaşıntı ve yanma görülebilir. Bazen hasta gözle fark edemeyebilir ve genellikle rahatsızlık veren kaşıntı bazen tek belirti olabilmektedir.

Genital Siğil, HPV'nin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan "sürtünme" yolu ile gençlerde de sıklıkla bulaşabilmektedir. Virüs bir kere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif olan herkeste genital siğil görülebilir.

Genital siğil tedavisi, hastanın detaylı muayenesinden sonra doğru tedavi yönteminin tespitiyle ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Genital siğil tedavisi sayesinde hastalar mevcut sıkıntılarından çok kısa bir sürede, sosyal yaşamlarındaki zamandan kayıp yaşamadan, narkoz riski olmadan minimal işlemlerle genital siğilden kurtulmaktadır.

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Yasir Gözü / Hatice Şahin
 Yasir Gözü / Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hızlı Randevu


Sağlık Makaleleri

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.

HPV - Genital Siğil Belirtileri  Nelerdir?

HPV - Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Yüksek risk taşıyan virüslerin öldürücü kanser özelliği vardır. Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında üst sıralarda yer alır. Serviks kanserini önlemek için en basit yolu düzenli aralıklarla pap-smear testi yaptırmaktır. Pap- smear tesitinde CIN veya SIL gibi anarmol durumlar ortaya çıktığında biyobsi yapılarak kesin tanı konmaktadır.

HPV Oluşumu

HPV Oluşumu

Cinsel beraberliği aktif olan kadınların ilk üç yıl içinde smear testi yaptırmaya başlamalıdırlar. Smear testi 30 yaşına kadar rutin olarak her yıl tekrarlanmalıdır. 30 yaş üstü kadınların öncesinde 3 normal testi sonucu var ise 2 veya 3 yıl aralıklar ile smear testi yaptırabilirler. Bunun yanında 30 yaş üstü kadınların smear testinin yanında HIV testi yaptırmaları oldukça önemlidir.

HPV Ne Gibi Sonuçlara Neden Olur?

HPV Ne Gibi Sonuçlara Neden Olur?

Hpv yaygın bir virüs hastalığıdır. Günümüzde çok sık karşılaşabilen rahatsızlıktır. Kişi çekindiğinden doktora gitmemektedir. Bu durum bireyin yararından çok, sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bir durumdur. Mahrem bölge rahatsızlıklarında kişi çoğu zaman kendi geçer diye bekler. Fakat bu durum kişinin aleyinedir.

HPV Nedenleri

HPV Nedenleri

Hpv virüsü çoğu zaman genital bölgelerde oluşur. Bu virüs önce küçük sivilce şeklinde oluşur. Bazen de et benine benzer şekilde görülebilmektedir. Çok hızlı yayılabilir ve çoğalabilirler.

Genital Siğilden Korunma Yolları

Genital Siğilden Korunma Yolları

Çok eşlilikten ve şüphe duyulan kişilerle olan cinsel birlikteliklerden kaçınmak alınabilecek önlemler arasındadır.Çünkü her HPV hastasında genital siğil olmaz.