Çocuklarda Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi, tıp literatüründeki adı ile Pilonidal Sinüs rahatsızlığı, kuyruk sokumunda şişlik, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetler nedeniyle günlük yaşamı zorlaştıran bir makat hastalığıdır. Sakrum Koksiks denilen kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların terleme ve tahriş olmaya bağlı olarak cilt içerisine girerek burada yuva yapması ile ortaya çıkar. Fazla oturma, dar kıyafetler giyme gibi nedenlere bağlı olarak kuyruk sokumundaki cilt dokusunun tahriş olması, vücuttan dökülen ve bu bölgede biriken kıl ve tüylerin deri altına girmesini kolaylaştırmaktadır. Genellikle yetişkinlerde ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinse de günümüzde ergenlik çağındaki gençlerde de sıklıkla rastlanılmaktadır. Yaşam tarzımızın değişmesi, erken yaşlarda kıl dönmesi belirtileri ile karşılaşılmasının en önemli sebepleri arasındadır.

Çocuklarda Kıl Dönmesi Normal Midir?

Kuyruk sokumu neden acır, sorusu günümüzdeki değişen yaşam tarzına dayalı olarak kıl dönmesi hastalığının ne olduğuyla açıklanabilir. Hastalığın yaş aralığının düşmüş olması teknolojiye ve hızlı tüketim ürünlerine bağımlılığımızla doğru orantılıdır. Kıl dönmesinin en önemli risk faktörleri arasında hareketsizlik ve obezite yer almaktadır. Gençlerin akıllı telefon ve bilgisayarlar başında uzun saatler boyunca oturur pozisyonda hareketsiz bir biçimde kalması da kıl dönmesi hastalığının bu yaşlara kadar düşmesini normal kılmaktadır. Çocuklarda kıl dönmesi belirtileri ile karşılaşılmasının bir diğer nedeni ise birinci derece aile bireylerindeki kıl dönmesi ameliyatı geçmişidir. Genetik faktörlerin de kıl dönmesi hastalığı üzerinde etkili olduğu yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur.

Kıl dönmesi hastalığında yukarıda bahsettiğimiz nedenlerin dışında kişinin temizlik anlayışı da büyük önem taşır. Kişisel hijyene dikkat edilmesi ve koksiks bölgesindeki cildi tahriş edici uygulamalardan kaçınılması gerekiyor. Örneğin dar kıyafetler yerine hava alan pamuklu giysilerin tercih edilmesi, olabildiğince sık duş alınması gibi önlemlerin riski azalttığı bilinmektedir. Kıl dönmesi belirtileri ilk etapta bölgede oluşan iltihabın akıntıya neden olması ile açığa çıkmaktadır. Eğer bölgedeki apsenin tedavisi erken dönemde sağlanmaz ise enfeksiyon nedeniyle şiddetli ağrı ve yüksek ateş görülebiliyor. Bu noktada kıl dönmesi hastalarının sıklıkla sorduğu “kuyruk sokumunda kıl dömesi nasıl geçer” sorusunu yanıtlamak gerekirse eğer öncelikle uzman bir hekime muayene olunması ve hastalığın durumuna göre bir tedavi belirlenmesi önerilir. Kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan hastalıkta tedavi ertelendikçe şikayetler şiddetlenmektedir.

Kuyruk sokumunda şişlik, oturup kalkarken bölgede görülen ağrı ya da kaşıntı, iç çamaşırında görülen sarı ve kötü kokulu akıntı gibi şikayetler kıl dönmesi hastalığının en bilindik belirtileri arasında yer alır. Hem kız çocuklarında hem de erkek çocuklarda aynı oranda görülebilen kıl dönmesi belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka uzman bir Proktoloji hekimine muayene olunmadır. Kıl dönmesi ameliyatı ya da daha avantajlı olması nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilen ameliyatsız lazer tedavisi ile kıl dönmesi hastalığından kurtulmak mümkündür. Erken dönemde koyulan tanı ve merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi ile gençler, normal hayatlarına hızlı bir şekilde dönüş yapabilmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi belirtileri deri içine girmiş kılların, ölü olan derilerin tamamen dokuyu kapatarak nefes almasına engel olması ve bunun sonucu deri içinde birikmesi, makatta ağrı ve hafif kızarıklık, kuyruk sokumunda şişlik şeklinde kendini göstermektedir. Kadınlarda ve erkeklerde genellikle kuyruk sokumu bölgesinde görülen bu hastalıkta, vücudun yoğun kıllı bir yapıya sahip olması ve bununla birlikte dar giysilerin tercih edilmesi de yine kılların cildin içine girmesine sebebiyet vermektedir. Kıl dönmesine, erkeklerde daha sık gözlenmekle beraber koksiks (kuyruk sokumu) bölgesinde, kalça kısmında ve nadiren de makat içerisinde rastlanabilir. Erkeklerde bu bölgelerde karşılaşılmasının nedenleri hem o bölgenin daha yoğun kıl yapısına sahip olması hem de sırt ve kafadan dökülen tüylerin, öz bakıma dikkat edilmemesi sonucunda, rahatsızlığa neden olmasına sebebiyet vermesidir. Kadınlarda da kıl dönmesi belirtileri oluşmasında yine erkeklerdeki gibi dökülen saçların riski arttırdığı ve sonucunda kıl kökü iltihabı gibi ağrı veren sorunlara neden olduğu da bilinmektedir.

Pek çok kişi rahatsızlığını önemsemeyip geçiştirmektedir ancak zamanla şikayetler artabilir ve buna bağlı apse ya da kıl kökü iltihabı gibi durumları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında uzman bir hekim tarafından muayene olunmalı ve ardından ön görülen tedavi uygulanmalıdır. Birden fazla tedavi yöntemi bulunan kıl dönmesi hastalığına sahip çoğu kişi “kuyruk sokumunda kıl dömesi nasıl geçer” ve “kuyruk sokumu neden acır” gibi soruların cevabını araştırdığında ameliyat yöntemi ile karşılaşmaktadır. Ve bu durumda hastalar, klasik ameliyat yönteminde yer alan narkoz uygulaması, kesi-dikiş gibi uygulamalarla bölgedeki sağlıklı dokuların da ameliyat işlemi sırasında zedelenmesi olasılığı, kimi zaman aylar sürebilen istirahat gibi durumlar nedeniyle tedavi olmayı ertelemektedir.

Fakat günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, klasik kıl dönmesi ameliyatı ve dikiş atmak yerine lazerle yapılan tedavileri tercih etmek de mümkündür. Hem işlem sırasında hastaların rahatı hem de günlük yaşantıları da göz önünde alındığında lazerle yapılan tedaviler, cerrahi ameliyatlara göre daha konforludur. Lazerle yapılan müdahalenin,  kıl dönmesi ameliyatı ile arasındaki en temel fark yalnızca kıl dönmesi olan bölümü çıkartıp, varsa kıl kökü iltihabı olan bölgeyi temizleyerek hastayı rahatlatmaktır.

Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinin kullanılmasındaki asıl amaç kişiyi en steril ameliyathane koşullarında tedavi ederken lazer yöntemi ile kesi-dikiş işlemi olmadan uygulama yapmak, bununla beraber koksiks (kuyruk sokumu) bölgesinde tedavi sonrasında oluşabilecek şiddetli ağrı durumlarını ortadan kaldırmaktır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi ile kişilerin iş ve sosyal yaşantısından herhangi bir kayıp yaşamadan en kısa sürede sağlığına kavuşturulması amaç edinilmiştir.

Kıl Dönmesini Evde Çıkarmak Doğru Mudur?

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığında cilt dokusunun içinde biriken kıl keseceği bakteriyel enfeksiyon nedeniyle kıl dönmesi belirtileri arasında yer alan apseye neden olduğundan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Deri altına dışarıdan girmiş olan kuyruk sokumu bölgesindeki bu kıl keseciğini yabancı madde olarak algılayan vücut bağışıklık sistemi, bu maddelerin çevresini bir sıvı ile kaplar. Apse olarak adlandırılan bu durum bölgedeki bakteriler nedeniyle oluşur. Bu nedenle kendi haline bırakıldığında geçebilecek ya da hafifleyebilecek bir hastalık değildir. Kuyruk sokumunda şişlik durumuna neden olan bu apsenin boşaltılıp, apseye neden olan kıl keseciğinin steril bir ortamda çıkarılması, temizlenmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi gibi ilaçlı tedavilerle tam anlamıyla bir iyileşme sağlanamamaktadır.

Kuyruk sokumunda kıl dömesi nasıl geçer, diye düşünen hastaların bahsettiğimiz bu apsenin kendi kendine çıkmasını beklemesi ya da evde farklı yöntemlerle apseyi boşaltmaya çalışması kesinlikle önerilmemektedir. Bakteriler nedeniyle oluşan kuyruk sokumunda şişlik ve apsenin steril olmayan bir ortamda çıkarılmaya çalışılması yalnızca bölgenin daha da enfekte olmasına neden olacaktır. Eğer tedavi ertelenir ise şikayetlerde alevlenme meydana gelerek apsede artış gözlenir. Tedavi edilmediğinde kişide hayat boyu sürecek tekrarlamalar oluştuğundan başlangıç seviyesindeki hastalık kronik hale gelecektir.

Kıl dönmesi belirtileri tedavisi sağlanmayan hastalığın ilerleyen dönemlerinde günlük yaşamı oldukça güç hale getirebilmektedir. Koksiks bölgesindeki şiddetli ağrılar iş gücü kaybına da neden olabilmektedir. En önemlisi de kişinin bu süreçte yaşadığı psikolojik sıkıntıdır. Yaşam konforu düşen hasta, oturma, ayağa kalkma, yürüme gibi günlük hareketlerinin kısıtlanması nedeniyle psikolojik olarak rahatsızlığa sürüklenecektir.

Leave a reply