Dış Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Dış Hemoroid Nasıl Oluşur?

Dış hemoroid (basur), anüs damarlarının kanaması ve iltihaplanması sonucu oluşur. Anal bölgede gözle görülebilen ve elle fark edilebilen hemoroid memeleri belirtileri arasında yer alır. Boyutları, hastalığın derecesine göre farklılık gösterir bazen fındık kadar küçük bazen de yumurta büyüklüğünde olabilirler. Makat çevresindeki damarların sarkmasıyla ve bağırsak duvarının zayıflamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Ne yazık ki, dış hemoroid kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Ara sıra şikayetleri hafifletmek için ılık su banyosu gibi yöntemler uygulanabilir. Bu, dış basurdaki ağrının rahatlamasını sağlar. Fakat hastayı asla tam anlamıyla tedavi etmez. Bu gibi yöntemler yalnızca  geçici çözümlerdir.

Şiş olan damarlar rektumun içinde yer alıyorsa buna iç (internal) hemoroid, anüs dışında bulunuyor ise buna da dış (external) basur denilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Dış Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Dış Hemoroidin Belirtileri

Dış hemoroid hastalığının en sık verdiği belirti anal bölgedeki kaşıntıdır ve kişi oturduğunda şişmiş olan damarın üzerindeki basıncın artmasıyla fazlaca ağrı ve kanama yaşar. Makat bölgesindeki kaşıntı, ağrı, kanama ve ıslaklık gibi şikayetler, bazen basur değil de altta yatan farklı hastalıkların sebebi de olabilir. Bu yüzden sadece makat hastalıklarıyla ilgilenen Proktoloji uzmanlarına başvurmak bu noktada önemlidir. İnsanın günlük yaşantısı ve psikolojisini ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlık sonucunda şişen veya iltihaplanan hemoroid memeleri dayanılmayacak ağrılara sebep olabilir.

Dış basur, lezyonlar ve şişkinlikle birlikte makat kanalının etrafında görülür. İç basur ise genellikle görünmez ve kanamalar ile kendini fark ettirir. İki basur türü de birbirine benzer fakat dış basurda kişi otururken ve yürürken zorluklar yaşar. Dış basurun tanısı; gözle görülebilir belirtilere sahip olduğundan, iç basura göre daha kolay konulmaktadır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Dış basurun oluşumunda bir çok farklı sebep bulunabilir. Bunlar, çevresel ve kalıtsal faktörler nedeniyle olabileceği gibi uzun süreli kabızlık ve ishal yaşamak, fazla kilolu olmak, hamilelik ve doğum, ağır yük kaldırmak, yanlış şekilde yapılan egzersizler sonucunda; makat bölgesinde normalden fazla basınç oluşması, uzun süre ayakta kalmak veya oturmak gibi durumlar da dış basur oluşumunda etkili faktörlerdir.

Makat bölgesinde bir çok hastalık görülür. Bu hastalıklar birbirlerinden farklı olmaktadır.  Makat etrafında çıkan genital bölge lezyonları ile dış basur karıştırılmamalıdır. Başarılı bir sonuç elde etmek adına erken zamanda uzman bir Proktoloji doktoruna gitmek gerekir. Geç kalınan durumlar, tedavi süresinin uzaması gibi farklı problemlere neden olabilir.

Basur Hastalığının Detayları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Dış Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Dış basur oluşumu, fark edildiğinde tedavisi ertelenmemelidir. Günümüzde dış basur rahatsızlığı için yatış gerektirmeyen, ayaktan tedavi imkanı sunan ameliyatsız tedaviler kullanılmakta ve hasta açısından tedavi oldukça rahat geçmektedir. Ameliyatsız lazer yöntemi bunların içinde yer almaktadır. Lazer tedavisinin, klasik ameliyatlara oranla çok sık tercih edilmesinin sebebi müdahale sonrasındaki başarı oranı ve hastaya iş gücü kaybı yaşatmamasıdır.

Dış basur için ameliyatsız tedavi avantajları; herhangi bir narkoz riski yoktur. Müdahale lokal anestezi uygulanarak yapılır. Hasta aynı gün hem muayene hem de müdahale ile tedavi olabilmektedir. Müdahale sonrasında hiçbir yara, dikiş izi kalmaz. Ameliyat stresi yoktur. Hasta aynı gün işine dönebilir. Ağrı yok denecek kadar azdır. Hastaların en önemli avantajı aynı gün rahatsızlık sebeplerini öğrenip ve aynı gün işlem (müdahale) olabilmelidir. Sonrasında evlerine ya da işlerine yürüyerek bile dönebilmektedirler.

 

Leave a reply