Dışkılama Sorunlarının Habercisi: Anal Fistül

Fistül, makat bölgesi cildi ve anal kanal arasında oluşan kanal ya da tünel olarak tanımlanır.  Genellikle makat kasları içinde oluşan apse sonucunda görülür. Anal bölgede meydana gelen apse yeterli şekilde tedavi edilememiş ise içerde kalan enfeksiyon dışarı çıkmak için kendine bir yol bulur. Anal bölgede sivilce benzeri bir lezyon görülmesi, apsenin çıkış noktasını oluşturur ve iltihaplı akıntı görülebilir.

Anal Fistül Nasıl Anlaşılır?

Anal bölgede sürekli kötü koku, iltihap, kanlı bazense sarı akıntı oluşmasına sebep olur. Cilt altında oluşan enfeksiyon sebebiyle makatta ağrı, ciltte nemlenme, kaşıntı, yanma ve makatta dolgunluk hissi gibi belirtiler görülebilmektedir. Fistül rahatsızlığının durağan dönemleri de mevcuttur. Durağan olduğu zamanlarda da çok fazla belirti vermez. Bu nedenle kişi problemin geçtiğini düşünür ve rahatsızlığını tedavi etmek konusunda ihmalkar davranır. Bu durum da fistül hastalığının ileri evreye taşınmasına yol açar.

Fistül rahatsızlığı mutlaka ve mutlaka tedavi edilmelidir. Asla kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. İlerlemesi durumunda zor bir tedavi sürecine girilir. Fistül evrelerine göre 4 ana başlık altında incelenir.

 • İntersfinkterik Fistül
 • Transsfinkterik Fistül
 • Suprasfinkterik Fistül
 • Ekstrasfinkterik Fistül

Bu fistüller makat içinde oluşturdukları yol dikkate alınarak gruplandırılır. Bazı fistül türleri kısa ve düz bir kanal oluştururken, bazıları da karmaşık bir kanala dönüşebilir. Tedavi edileceği vakit kesinlikle türüne bakılarak hareket edilir.  Tedavi sırasında iç ve dış hat tamamen belirlenmeli ve doğru tespit edilmelidir. Aksi durumda fistül problemi tekrarlayabilir.

Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Lazerle fistül tedavisi bulunana dek birçok yöntem kullanılmıştır. Tıbbın ilerlemesiyle hastanın daha konforlu ve daha etkili seçenekler sunulmuştur. Kullanılan eski tekniklerde, gelişen komplikasyonlar ve hastalığın tekrarlanması oldukça sıkıntılı bir süreçti. Son zamanlarda oldukça gündemde olan lazer ile fistül operasyonları, lokal anestezi ile yapılabildiği için herhangi bir operasyonel risk oluşturmaz ve nüks durumu da minimal olduğundan hekimler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Yukarıda da anlattığımız gibi kullanılacak olan tekniğe tamamen fistül trasesine ve fistüle enfeksiyonun eşlik edip etmemesine göre karar verilmektedir. Bu yöntemler lokal anestezi ile de yapılabildiği için ayrıca hastanın genel anestezi ve spinal anestezi gibi daha anestezi tekniklerine bağlı komplikasyonlardan da korunmuş olur.

Kullanılacak yöntem için hekim öncelikle hastayı detaylı muayene eder. Muayene sırasında tanı konur. Ancak farklı bir durum olursa hekim kolonoskopi veya MR isteyebilir.

Ameliyatsız Fistül Tedavisinin Sunduğu Avantajlar

Anal fistül tedavisi için kliniğimizde uygulanan ameliyatsız lazer tedavisi oldukça konforlu ve kısa süren bir tedavi yöntemidir. Ameliyatsız lazer tedavisinin avantajları sırasıyla;

 • Hastalar muayene sonrasında 10 dk gibi kısa bir sürede tedavi olur
 • İşlem sonrası yatış gerekmez
 • Lokal işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar ilaçlarını kullanabilir.
 • Operasyona boş mide ile gelme zorunluluğu yoktur.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyeceği için tedavi olabilir.
 • Sağlıklı dokulara zarar vermeden sadece fistül üzerinde işlem uygulanır.
 • Kesi ve dikiş gibi uygulamalar olmadığı için kısa sürede iyileşme gerçekleşir.
 • Doku kaybı görülmediği için işlem sonrası gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı gibi durumlar yaşanmaz.
 • Ameliyatsız fistül tedavisi sonrası makat bölgesinde ağrı ve akıntısı belirgin bir şekilde azalan hasta işlemden sonra kısa sürede günlük hayatına dönebilmektedir.
 • Komplikasyon görülme oranı klasik ameliyatlara göre daha düşüktür.

Ameliyatsız tedavi yöntemleri çok eski yıllara dayanmadığı için, tedavi olunacak hekim konusunda dikkatli olunması gerekir. Ameliyatsız tedavi yöntemini kullanacaksanız mutlaka bu konuda deneyimli ve işinde iyi olan doktorlar tercih edilmelidir. Diğer durumda ufak bir hata ileriki hayatınızda dışkı ve gaz kaçırma gibi ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle tedavi mutlaka eksiksiz yapılmalı ve başarı ile sonuçlanmalıdır.

Fistül tedavisinde seçeceğiniz hekime güvenmeniz ayrı bir önem taşır. Nedeni ise, komplike fistüllerde tedavi süreci uzun olur. Bu süreçte seçilen tecrübeli doktor tedavinin daha emin ve kısa olmasını sağlamaktadır.

Leave a reply