Fissür Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Nedir?

Fissür Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

Fissür ameliyatından sonra yapılması gerekenler tercih etmiş olduğunuz tedavi yöntemine göre farklılık gösterebilir. Klasik cerrahi operasyon işlemi ile yapılan tedavi sonrasında en az 2 hafta hastanın istirahat etmesi gerekebilir. Ameliyatsız, ayaktan uygulanan, lazer yöntemi ile anal fissür tedavisinde ise makat çevresinde yaşamış olduğunuz tüm sorun ve şikayetleriniz daha kısa sürede geçmektedir. İyileşme sürecinin de ayakta atlatıldığı bir tedavi yöntemi olan lazer tedavisi, fissür hastalarına avantaj sağlamaktadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Fissür ameliyatından sonra yapılması gerekenler öncelikli olarak başvurmuş olduğunuz Proktoloji doktorunuzun tüm önerilerini yerine getirmekten geçmektedir. Hastanın beslenme şekli, hekiminin uygun görmüş olduğu oturma banyosu uygulamaları, bol su, sıvı tüketmek, tedavi için aldığınız ilaçlarınızı kullanmak gibi etmenler tedavi sürecinizi etkileyecektir. İlaç tedavisine ek olarak dışkılama eyleminin kolay olmasını sağlayan destek beslenme düzeni de önerilebilir. Ya da bunun için, yalnızca bu dönemde kullanılabilen dışkılamaya yardımcı yumuşatıcı ilaçlar da, bu süreci kolay atabilmeniz için destek olabilmektedir.

Fissür ameliyatından sonra yapılması gerekenler nedir?” diye sorulduğunda akla ilk gelen tabi ki oturma banyolarının düzenli ve doğru bir şekilde yapılmasıdır. Bu oturma banyosu, aslında makat çatlağına uygulanan bir pansuman niteliği taşımaktadır. Yani dışkılama sonrasında bölgenin sürekli olarak temiz kalması gerektiği için, bu noktada oturma banyoları en iyi şekilde makat bölgesi hijyenini sağlayabilmektedir. Bu nedenle günde en az 3 kere, yaklaşık 8-10 dakika kadar ılık su oturma banyosu uygulamak, bölgede yaşanılan spazmı ve ağrıları azalttığı gibi, dolaşımı düzenli hale getirerek, hastalığın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır. Su temizlik için en ideal olan maddedir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Fissür Sonrası Beslenme

Fissür ameliyatından sonra yapılması gerekenler arasında bolca lifli gıdalar tüketmek, yeşil, taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek yer alan önemli etmenlerdir. Beslenme şeklinin başında tüm yemek öğünlerinin posalı, lif içeriği bakımından zengin olmasına özen gösterilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan günde en az 2 litre su tüketmek, tüm hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olabildiği gibi, makat çatlağında da bölgedeki yaraların iyileşmesine destek olacaktır. Bu nedenle makat çatlağı ameliyatı sonrasında bolca hoşaf tüketilmesi önerilir. Çay, kola, kahve, alkol, muz, karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmesi (pirinç, makarna, beyaz un ile yapılan yiyecekler) önerilirken, sert dışkılamaya neden olabilmesinden dolayı kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Makat çatlağı tedavisi sonrasında kabız veya ishal ataklarının yaşanması riskinden korunmak için beslenme düzenine özen göstermek gerekmektedir.

Anal Fissür Nedenleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Her öğünün aksatılmadan yapılması, günlük rutininizde yapmış olduğunuz kahvaltı ve diğer yemek öğünlerinizi atlatmadan beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik göstermeden aynı şekilde devam etmeniz tuvalet ihtiyaçlarınızı yine aynı saatlerde giderebilmeniz için size fayda sağlayacaktır. Çünkü bağırsaklarınızın düzenli olarak çalışıyor olması size en iyi destek olan yardım kaynağınızdır. Fissür ameliyatından sonra yapılması gerekenler içerisinde bir de tuvalet alışkanlıklarının doğru olması maddesi yer alır. Tuvalet sırasında 5 dakikadan fazla oturur pozisyonda durulmaması gerekir. Ikınarak gerçekleştirilen tuvalet ihtiyacı, yara halinde bulunan makat bölgesinde başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Ağrıların başlamasına izin verilmeden hekiminizin sizin için uygun görmüş olduğu tedavi sonrasında kullanmanız gereken tüm ilaçların aksatılmadan alınması, kişiye oldukça rahatlık sağlayacaktır.

Pratik, kolay, konforlu ve rahat bir şekilde lazerle makat çatlağının tedavisi birkaç saat içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatsız, yatış gerektirmeyen lazerle fissür tedavisi sonrasında başvurulmuş olan Proktoloji doktorunun, iyileşme sürecinde uygun gördüğü kuralların dikkatlice yerine getirilmesi de önemlidir. Fissür tedavisinden sonra yapılması gerekenler olarak yukarıda sıraladığımız birtakım kuralların iyileşme süresinin hızlı olması için destek sağladığı bilinmelidir.

Leave a reply