Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur, Tedavisi Nedir?

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur? Neler Yapılmalıdır?

Fissür tedavi edilmezse ne olur?” sorusunun cevabı için öncelikle fissür hastalığının tanımı hakkında bir fikir edinilmelidir. Fissür, halk arasındaki adıyla Makat Çatlağı hastalığı, toplumumuzda yaygın olarak görülen, şiddetli ağrılara neden olabilen bir makat bölgesi rahatsızlığıdır. Makatın son kısmında bir yara, çatlak oluşması anlamına gelir. Dışkılama eyleminde bulunmak, bu açık ve hazır halde bulunan yaranın hijyenik kalmasını engellediğinden ilerleyen zamanlarda bölgede enfeksiyon riski oluşturur. Bağırsağın iç yüzeyindeki mukozal dokusunun bütünlüğü sağlayan ortam bozulduğunda, yukarıda bahsedilen açık yaradan anüs ve çevresinde bulunan kaslara ve doku iç yüzeyine bakteri geçişi kolaylaşır ve böylelikle apse oluşumuna zemin hazırlar. Gelişen apse, fistül olarak nitelendirmiş olduğumuz daha karmaşık yapılı olan, tedavisi oldukça uzun sürebilen ve fissüre göre hastaya vereceği komplikasyonları daha ağır seyreden makat hastalığını da doğurabilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Fissür tedavi edilmezse ne olur, sorusuna yanıt olarak enfeksiyon oluşumuna bağlı karmaşık yapılı bir makat hastalığı olan fistül rahatsızlığının görülmesi durumu, verilebilir. Uzunca bir süreç boyunca tedavi edilmeyen anal fissür, fistül oluşumuna neden olabileceği gibi bölgeye eklenen başka fissürlere ve ağrı ve acının şiddetlenmesiyle oluşabilecek makat darlığı gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. İşte bu nedenle akut dönemde fark edilen fissür en kısa sürede tedavi edilmelidir. Kronik hale dönüşen fissürler de ilerlemesine izin verilmeden uzman bir Proktoloji doktoru tarafından tedavi edilmelidir. Böylelikle daha sonrasında oluşabilecek olan komplikasyonların önüne geçilebilir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Fissür Tedavisi

Fissür hastalığı tedavisi ertelenecek hastalıklardan biri değildir. Belirttiğimiz nedenler dolayısıyla daha zor bir tedavi süreci yaşamamak veya hastalığın farklı boyutlara geçmesini engelleyebilmek için belirtiler fark edildiği ilk anda bir hekime muayene olmak gerekmektedir. Akut dönemdeki fissür, yani başlangıç evresindeki, tedavi ertelendiği için kronik hale gelerek tekrarlama eğilimi göstermektedir. Her ne kadar beslenme düzenine, tuvalet alışkanlıklarına, kabız ya da ishal olmamaya dikkat edilse de fissür tedavi edilmezse ne olur, sorusu için bu makat hastalığının kendiliğinden iyileşmediği ve ilerlemiş düzeydeki fissürler için mutlaka müdahale işlemi gerektiği bilinmelidir.

Fissür Nedenleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Fissür tedavi edilmezse ne olur, sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da tedavi edilmeden geçen zamanın, hastalığın boyutunda değişime yol açabileceğidir. Belirtilerinde ve hastaya vereceği şikayetlerde gözlemlenen bu artış nedeniyle kişi gündelik hayatını sürdürmekte zorluk çekebilir. Fissür, dikkatsizliğe gelebilen bir hastalık değildir. Vakit kaybetmeden muhakkak ki tedavi edilmelidir. Fissür hastalığının tedavisinde ameliyatlı veya ameliyatsız uygulanan yöntemler bulunmaktadır. Ameliyatlı olarak gerçekleşen fissür tedavileri sonrasında hasta, birtakım komplikasyonlar ile karşılaşılabilir. Ameliyatlı olarak yapılan tedavilerde sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında makat bölgesinde kesi, dikiş uygulamasının yapılmasına bağlı olarak tedavi sonrasında dışkı ya da gaz çıkarma olasılığının varlığı yer alır. Narkoz uygulaması yapılan ameliyatlı yöntemlerde kişinin iyileşmesi yaklaşık 40 gün sürebilir. Doku hasarı da yaşanabildiği için estetik anlamda da makat bölgesinde değişiklik söz konusu olabilir.

Klasik cerrahi yöntemlerin olumsuz yönleri nedeniyle fissür tedavi edilmezse ne olur, sorusunun cevabı olarak kişi, endişelerini yatıştırıcı bir yanıt bulmayı beklemektedir. Bu yanıtın ayaktan, yatış gerektirmeyen lazer tedavisi olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde ameliyatlı yöntemlerden daha avantajlı ameliyatsız tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ameliyatsız gerçekleştirilen lazer tedavisi de bu yöntemlerin içinde yer alır. Lazerle fissür tedavisinin en büyük avantajı herhangi bir kesi-dikiş uygulamasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Sağlıklı dokulara zarar vermeden uygulanan bu yöntemde ağır bir narkoz uygulaması da bulunmaz. Bölgesel uyuşturma prensibine dayanan lazerle tedavide lokal anestezi kullanılmaktadır. Aynı gün hatta aynı saat içerisinde hem muayene hem de tedavi olma imkanı sunan lazerle fissür tedavisi sayesinde hastalığınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Leave a reply