AdresMerkez Şube: Bakırköy / Şube 2: KadıköyÇağrı Merkezi444 8 623

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur, Tedavisi Nedir?

Uzunca bir süreç tedavi edilmeyen fissür (makat çatlağı) yapıları, makat bölgesinde apse gelişmesine, anal fistül yapılarının oluşmasına zemin hazırlamış olur. Bu nedenle muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur, Tedavisi Nedir?

fissür-tedavi-edilmesse-ne-olur.png

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur? Neler Yapılmalıdır?


“Fissür tedavi edilmezse ne olur?” bu sorunun cevabını öğrenmek istersek eğer öncelikli olarak fissür tanımı hakkında kısa bir bilgi edinilmesi gerekir. Fissür, sindirimin tamamlanmış olduğu en son evresinde makatın son kısmında bir yara, çatlak oluşması anlamına gelir. Her gün sindirimin devamlılığını sağlamak için dışkılama eyleminde bulunmamız, bu açık ve hazır halde bulunan yaranın üzerinden sürekli olarak dışkı ile teması oluşur. Bu nedenle de enfeksiyona açık bir ortam yaratılmış olur.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin TIKLAYINIZ

Normalde bağırsağın iç yüzeyi mukozal dokusu, bakterilerine karşı geçirgen özelliği taşımazlar. Yani şöyle ki, bağırsaklarımızı koruyan yüzlerce çeşit yararlı işlev barındıran bağırsak florası adını vermiş olduğumuz mikroorganizmalar vardır. Bu çeşitli yapıda bakteri barındıran bağırsağımız bize herhangi bir şekilde apse, enfeksiyon gibi oluşumlara sebebiyet vermez. Fakat bağırsak iç yüzeyde bulunan bütünlüğü sağlayan ortam bozulduğunda ise, kolay bir şekilde bu yaradan anüs ve çevresinde bulunan kaslara ve doku iç yüzeyin kaplayarak bakteri geçişine ve böylelikle apse oluşumuna zemin hazırlar. Apselerin şişmesi ile bir yol izleyerek ilerlemesi de fistül olarak nitelendirmiş olduğumuz daha karmaşık yapılı olan, tedavisi oldukça uzun sürebilen ve fissüre göre hastaya vereceği komplikasyonları daha ağır seyreden makat hastalığını da doğurabilmektedir.

AMELİYATSIZ Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

“Fissür tedavi edilmezse ne olur?” sorusunu cevabı da aslında tam olarak buradan gelir. Uzunca bir süreç boyunca tedavi edilmeyen apse ve anal fistül rahatsızlığı bile dahi fissür yapılarında yarayı iyileştirmeye çalışan vücudun bölgede yapmış olduğu fibrozise ve hatta fissür üzerine bir başka anal fissür eklenmesi ile oluşabilecek makat darlıkları gibi yeni bir sıkıntılı sürece yol açabilmektedir. İşte bu nedenle akut dönemdeki fissür tedavisinde herhangi bir şekilde iyileşme sağlanılamıyorsa, kronik haline dönüşen fissürler de gecikme olmadan, ilerlemesine izin verilmeden tedavi edilmesi gerekir. Böylelikle daha sonrasında oluşabilecek olan komplikasyonlar engellenmiş olur.

Fissür Tedavisi

Fissür tedavisi gecikmeye gelebilen hastalıklardan değildir. Belirtmiş olduğumuz üzere her gecikme sonrasında bir sonraki problemin size dönüş sağlayabileceği anlamına gelebilmektedir. Fissürün akut dönemden kronik dönemine geçmesi kaybettiğiniz vakitten kaynaklı olduğunu unutmayınız. Dikkat etmeniz gerekenler beslenme şekliniz, ishal ve kabız ataklarından uzak kalmak olsa bile, tedavi edilmediğiniz süreç aleyhinize işleyecektir.

Fissür Nedenleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN

Fissür tedavisine geç kalınmış olması yalnızca kronik döneme geçişinizin göstergesi anlamına gelmez. Tedavi edilmeden geçen zaman hastalığınızın boyutunda da değişime yol açabilecektir. Fissür, önemsenmeyen ve dikkatsizliğe gelebilen bir hastalık değildir. Vakit kaybı yaratmadan muhakkak ki tedavi edilmelidir.

Ameliyatlı veya ameliyatsız uygulanan fissür tedavileri yer alır. Ameliyatlı ile gerçekleşen fissür tedavileri sonrasında hasta, bir takım olumsuzluklar ile karşılaşılabilir. Ameliyatlı olarak yapılan tedavilerde sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında makat bölgesinde kesi, dikiş uygulamasının yapılmasıdır. Narkoza dayalı olarak uygulanan bu tedavi şeklinde iyileşme süresi neredeyse 40 günü bile bulabilir.

Yine ameliyatlı fissür tedavilerinde doku hasarı da yaşanabilmektedir. Buna bağlı olarak hastada gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Estetik anlamında görsel olarak da değişiklik söz konusu yaşanılabilir. Bu nedenle hastalar makat hastalıklarının tedavisini geciktirebilmektedir.

Ameliyatsız lazer yöntemi ile uygulanan tedavi şekli de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. En büyük avantajlarından birisi kesi, dikiş ve yara izi olmadan uygulanmasıdır. Dokuya verilen hasar minimal düzeyde olarak, ameliyata oranla oldukça avantaj sağlamaktadır. Kısa süre içerisinde narkoz kullanılmadığı için eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Gün içerisinde kişinin durumuna uygun olan tedavi şekli belirlenerek lazer yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntem sayesinde artık hastalar aynı gün tedavi olabilmektedir. Buda hasta için hem rahatlık, hem de konfor açısından katkı sağlayacaktır. Oldukça avantaj sağlayabilen bu tedavi şekli için makat hastalıklarınızı ertelemekten kurtulabilirsiniz.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


WhatsApp
Canlı Soru Sormak İstiyorum