AdresMerkez Şube: Bakırköy / Şube 2: KadıköyÇağrı Merkezi444 8 623

Makat Çatlağı (Fissür) Kremi Ve İlaçları

Makat çatlağı kremi ve ilaçlarını kullanmak fissür hastalığının iyileşme süresini uzatarak kişinin yaşantısını sekteye uğratabilir. Bu sebeple makat çatlağına sahip kişi hızlıca tedavi aşamasına geçmelidir.

Makat Çatlağı (Fissür) Kremi Ve İlaçları

makat-çatlağı-fissür-kremi-ve-ilaçları.jpg

Fissür Nasıl Oluşur ve Makat Çatlağı (Fissür) Kremi


Makat çatlağı (fissür) kremi ve ilaçları sıklıkla hastalar tarafından tedavi amacıyla başvurulan yollardan biridir. Tıp dilindeki adıyla anal fissür, anüs bölgesinde oluşan yara veya çatlaklara denilmektedir. Bu oluşumlar makatın cilt dokusu ve mukoza kısmındaki epital doku ile birleşme yerinde görülebilir. Özellikle makat bölgesinin oldukça narin olmasından kaynaklı olarak yaşanılan zorlanmalar sonucunda anal fissür rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Bu zorlanmalar çoğunlukla kişinin uzun süre devam eden kabızlık ya da ishal durumundan kaynaklanmaktadır.  Makat bölgesinin ıkınmalara bağlı olarak devamlı zorlanması, makatta çatlak veya çatlakların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fissür Tedavisi ile İlgili Videoyu Görmek İçin TIKLAYINIZ

Hastalar, tedavi için doktora gitmeden önce evde uygulanabilecek yöntemler çerçevesinde makat çatlağı (fissür) kremi ve ilaçlarına başvurmak isterler. Makat bölgesinde oluşan bu çatlak ya da çatlaklar kişiye tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ciddi sıkıntılar verebilir. Özellikle dışkılama sırasında yaşanan makattaki acı ve ağrı; “cam kesikleri batması” gibi bir hissiyatla tabir edilebilir. Kişi, her dışkılama işlemi sırasında ve sonrasında tedavi olmadığı sürece bu sancılı süreci ne yazık ki yaşamak durumunda kalmaktadır. Eğer makat bölgesinde oluşan çatlak, kişinin kabız olmasıyla ilgiliyse kabızlık sorunu çözülmeden anal fissürün yani makat çatlağının tedavisi de daha zor bir hale bürünebilmektedir.

Makat Çatlağı (Fissür) Kremi

Makat çatlağı olan hastanın tedavi olma süresini uzatması sonucunda ne yazık ki günlük yaşantısı da sekteye uğrayabilmektedir. Bu sebeple makat çatlağı rahatsızlığı olan kişinin bir an evvel hastalığın tedavi aşamasına geçmesi gerekmektedir. Lakin hastalar özellikle çatlağın makat bölgesinde bulunmasından kaynaklı bazı kararsızlıklar ve çekinceler yaşayabilmektedir. Bu yüzden de ilk aşamada hastalar evde kendi kendilerine çözüm aramaya başlayabilir. Çoğunlukla internetten yaptıkları araştırmalar veya yakın çevrelerine danışmaları ile aldıkları cevaplarla tedavi süreçlerini kendileri başlatmaya çalışırlar. Bu doğrultuda ya bitkisel çözümlere ya da piyasada var olan belli başlı kremlere yönelebilmektedirler. İnternette makat çatlağı (fissür) kremi başlığı altında yer alan ve sağlık bakanlığından onaylı olmayan ürünler de yer alabilmektedir. Bu güvenilir olmayan kremlerle tedavi olmaya çalışan hasta hem anal fissür hastalığına fayda sağlayamayacak hem de bu ürünlerle genel olarak sağlık düzeyini de olumsuz olarak etkileyecektir.

AMELİYATSIZ Anal Fissür Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Neler Yapılmalıdır?

Doktora (proktoloji uzmanına) gitmekten kaçınan anal fissür hastaları, makattaki çatlakları tedavi etmek için giriştikleri diğer yöntemler ile başlangıç aşamasında akut anal fissür diye tabir ettiğimiz fissür hastalığının zamanla kronikleşip kişiye daha fazla ağrı ve acı verecek düzeye gelmesine sebebiyet verebilmektedirler. Özellikle hastanın bulup uygulamaya başladığı bitkisel yöntemler veya makat çatlağı için kullandığı kremler, kısa süreliğine hastayı iyi hissettirip rahatlatabilmektedir. Özellikle internette makat çatlağı (fissür) kremi için sıkça karşılaşılan bitkisel krem çeşitleri de yer almaktadır. Hastalar, kullanmayı düşündükleri kremli tedavi yönteminin bitkisel bileşenli olmasını bir avantaj olarak görebilmektedirler. Sıkça söz konusu olan bu bitkisel makat çatlağı kremlerinden; aynısafa yağı, karanfil yağı, meyan kökü, sarı kantaron yağı gibi ürünler tercih edilip kullanılmaktadır. Fakat bu hastaya sadece kısa süreliğine fayda sağlayan çözümler makat çatlağını iyileştirmediği gibi asıl uygulanması gereken tedavi sürecini de ötelemektedir. Ötelenen anal fissür tedavisi hastadaki rahatsız edici varlığını da ileri taşıyarak sürdürmeye devam ediyor olacaktır.

Anal Fissür Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur? Detaylar İçin TIKLAYINIZ

Bir diğer kafa karıştırıcı yönelim ise hastaların makat çatlağını ciltte oluşan diğer çatlaklar gibi düşünüp buna yönelik kremleri tercih etme eğiliminde bulunmalarıdır. Yalnız bilinmesi gerekir ki bu tarz çatlak kremleri makat bölgesindeki çatlağı geçirmeye ya da bölgedeki ağrı ve acının azalmasına etki etmemektedir.  Bu sebeple hastalar anal fissür hastalığı için kendi kendilerine uygulamaya çalıştıkları tedavi yöntemlerinin kalıcı bir çözüm olmadığını bilmelidirler. Her hastalıkta olduğu gibi makat çatlağında da kişiye uygun tedavi yöntemi bir proktoloji uzmanı hekim tarafından belirlenerek bu yöntem yine hasta-doktor iş birliğince uygulanmalıdır.

Tek başına makat çatlağı (fissür) kremi kullanılarak fissürün tedavi edilmesi olası değildir. Ayrıca bölgenin yapısal özelliğinden kaynaklı olarak da doğru ve uygun tedavi uygulanmadığı müddetçe gerekli hijyen koşullarının da oluşamaması sonucu bu hastalık kişi için katlanması daha zor bir yaşam şartını oluşturuyor olacaktır.

Makat Çatlağı (Fissür) İlaçları

Hastalar makat çatlağının oluştuğu ilk dönemde tedavi için ilaç araştırması yapmaya başlarlar.  Fakat burada yapılan belli başlı bazı hatalar bulunabilmektedir. Bunlardan biri, anal fissüre sebep olan yani makatta çatlak oluşumuna zemin hazırlayan etkenin ne olduğunun bilinmemesidir. Bunun ne olduğunu tespit edemeyen hasta, bir uzman hekime danışmadan araştırdığı ilaç yöntemleri ile hem makatta bulunan çatlağını hem de genel anlamda kişisel sağlık durumunu istemeden yanlış bir doğrultuda zedeleyebilir. Örneğin, makat çatlağının oluşmasını sağlayan şey kişinin uzun süre devam etmiş olan kabızlık sorunu ise, makat çatlağı tedavisine başladığında alanında uzman proktoloji doktoru bu sorunun da çözümlenmesi için gerekli yol ve yöntemlerle hastaya gereken tedaviyi uygulayacaktır.

Makat çatlağı tedavisi için evde ya da bir doktor kontrolü olmadan oluşturulan veya kullanılan makat çatlağı (fissür) kremi ve ilaçlarının kişide daha büyük problemlere yol açabilme ihtimalinin bulunduğundan söz etmiştik. Ayrıca makat çatlağını iyileştirmek için çözümü kendi kendilerine arayan hastalar çoğunlukla internetten veya yakın çevrelerinden aldıkları bilgilerle kendilerini tedavi etmeye çalıştıklarında, uyguladıkları tedavinin onları sadece belirli bir süre rahatlatıp, sancılarını azalttığını fakat uzun vadede makatta bulunan çatlağın yani anal fissürün gerilemesinin ya da tamamen yok olmasının mümkün olmadığını gözlemlerler. Ne yazık ki anal fissür kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Ayrıca hastaların bu hastalığı önemsememesi ya da tedaviden kaçınması da kişi için oldukça sakıncalı bir yaklaşımdır.

Önerilen Tedaviler

Makat çatlağı (fissür) kremi ve ilaçları, fissür hastalarında karşılaştıkları ilk anda tedavi başlasın diye çoğu zaman başvurulmaktadır. Yapılan müdahalelerden ameliyatlı veya ameliyatsız çözüm gibi yöntemlere başvurmak yerine krem, ilaç ya da bitkisel birçok ürünlerin kullanımına dayanan tedavi yollarını tercih etmek isterler. Fakat bilinmesi gerekir ki makat çatlağı hastalığı, kişiden kişiye göre değişiklik sağladığı için yani akut evresinde veyahut kronik evrede yer alıp almaması da tedavi için oldukça önemli bir etkendir.

Bu etkenleri bir araya getirerek, çatlağın durumuna göre karar verecek olan tek mecra yine başvuracağınız hekiminizdir. Makat çatlağında Proktoloji doktorları yaranın iyileşip, iyileşemeyeceği veya hangi yöntemin kişiye uygun olduğunu, tamamen iyileşme odaklı gördükleri için tedavi yöntemine de bu nedenle hekiminiz karar verecektir.

Tedavinin yanı sıra makattaki çatlağın nedeni ishal veya kabızlıktan kaynaklı ise probiyotik içerikli besinler tüketmeyi de tavsiye edebilir. Bu süreçte zorlu dışkılamanın makata yapmış olduğu baskının ve etkilerin biraz da olsa azalabilmesi için dışkı yumuşatıcı ilaçlar önerilebilir. Bazı kremler ise tedavi sonrasında makat kasını gevşetmede yardımcı olacağından, kişinin iyileşme sürecine destek olduğundan dolayı yine hekimin uygun gördüğü takdirde verilebilir.

Hekim tarafından uygun görülen klasik cerrahi işlem, ameliyatsız lazer yöntemi veya botoks uygulamaları farklılık gösterebilir. Bununla beraber yanında kullanılabilecek olan krem veya ilaçlarda da değişkenlikler ortaya çıkabilir ya da gerek kalmayabilir. Bu yüzden de makat çatlağına yakalanan kişi bu zorlu süreci kendi başına makat çatlağı (fissür) kremi, ilacı gibi yöntemlere başvurmak yerine uzman bir doktor tarafından muayene olmalıdır.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


WhatsApp
Canlı Soru Sormak İstiyorum