AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

Fistül Neden Olur? Fissür ve Fistül Arasındaki Fark Nedir?

Anal Fissür ve Anal Fistül hastalıkları birbirlerine yakın isimlendirilmiş olsalar da aslında pek çok açıdan birbirlerinden farklı hastalıklardır.

Fistül Neden Olur? Fissür ve Fistül Arasındaki Fark Nedir?

fistül-neden-olur-fissür-ve-fistül-arasındaki-fark-nedir-1200x801.jpg

Fistül Neden Olur?


Fistül rahatsızlığının ilk safhalarında makatta şişlik, makatta ve makat çevresinde ağrı, makatta kızarıklık, makatta kaşıntı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Fistül neden olur, sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle hastalığın oluşum süreçlerine daha yakından bakmak gerekir.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYIN

Fistül kelimesinde akla ilk gelen açıklama kabarık yapılı olan dokular arasında oluşan istenmeyen kanal yoludur. Anal fistül denildiğinde ise makat bölgesi üzerinde anal bölge içerisinde, kalınbağırsağın çıkış yeri olan rektum ile anal bölgedeki istenmeyen yol nedeni ile ortaya çıkan tünel ve tünelciklerin oluşmasıdır. Bu oluşan tünellerin açmış olduğu istenmeyen yol, bağırsak hastalıklarından ya da makat bölgesinde oluşabilecek olan ve hastaya oldukça rahatsızlık hissi yaratan apsenin kendiliğinden delinmesi sonucunda oluşmasıdır. Veya sıklıkla yaşanılan klasik yöntem ile uygulanan cerrahi operasyon sonucunda sonuç vermeyen ameliyat işlemlerinin gerçekleşmiş olmasıdır.

Fistüller genellikle iltihabik bir hastalık sonucu meydana gelir. Karın içinde mide ile bağırsak arasında, kalın bağırsaklar ile idrar torbası arasında küçük tünelcikler oluşabilir. Anal fistül olarak düşünüldüğünde ise, makatın son kısmı ile cilt arasında oluşan tünelciklerden bahsedilir. Fistül, erkeklerde daha sık ve en çok 30-40 yaşları arasında görülür.

AMELİYATSIZ Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Fistülün Oluşum Nedenleri

Bu hastalığın ortaya çıkması için öncelikli olarak makat etrafında bir enfeksiyonun yer alması gerekir. Fistülün oluşum nedenleri arasında bu enfektenin etkisi ile dışkılama esnasında makatın normal şartlarda olan çalışma sistemini yerine getiremeyip, dışkılamanın zorlu ıkınmadan kaynaklı olarak mukozal yapının iç tabakasında sürtünme nedeni ile oluşan küçük çatlaklardan ve ya cilt dokusu üzerindeki mikroorganizmaların vücuda girmesi sonucunda, hassas olan makat bölgesinde apse ve apselerin oluşmasına yol açabilir.

Makat bölgesi oldukça fazla sayıda, sinir ucu bakımından zengin olan bir bölge olduğu için, yeterince hassas bir yapıda yer alır. Bu hassasiyete dikkat edilmesi gerekir. Önemsenmeyen ve üstüne düşülmeyen bu hassasiyetle ortaya çıkabilen apse oluşumu sonrası, kişiye oldukça farklı belirtiler vererek, birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.

Fistül Çeşitleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Bu apseler zamanla olgunlaşır ve boşalır. Bu boşalma işlemi bağırsağın içerisine doğru olur ise sorunyaratmayabilir. Sorun yaratmaz iken, makatın hemen kenarındaki cilde boşalır ise makat çevresinde fistüller oluşur. Ve bu fistüllere perianal fistüller adı verilir. Bu oluşuma neden olan faktörlerden biride kabızlık sırasında, o bölgedeki mukozanın yaralanmasıdır. Yani daha net açıklamak gerekirse eğer; makat bölgesinde mevcut olan anal kanaldan izlenen çıkış yolu dışında farklı bir yol izleyen dışkının çıkması ile perianal fistül oluşmaktadır. Dışkı herkesin bildiği üzere kirli bir atık olduğu için bu kirliliğin çıkış yolunun değişmesi, kişide makat rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Fistül Belirtileri Nelerdir?

Belirtmiş olduğumuz bu hastalıkta, makat çevresinde tek bir delik olabilir veya makata yakın delikler fistül belirtileri olarak karşımıza çıkabilir. Bu fistüller basit fistüllerdir. Bazı fistüllerde birden çok kanalcık olabilir. Dışarıya tek delik açılır ama bağırsağın içerisine birkaç tane delik açılmış olabilir. Bazı fistüllere ise komplike fistüller denir. Bu fistüller, makat civarını at nalı şeklinde sararlar ve bunların tedavisi oldukça büyük önem arz eder. Bu fistüller ameliyat sonrası tekrarlayabilir. Diğer türü ise, bazı iltihabik hastalıklara bağlı makat çevresinde birden çok fistül oluşturabilir. Bu tip fistüller genellikle Crohn hastalığı  denilen İnflamatuvar bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.

Rahatsızlığın belirtileri arasında makat deliğinin hemen dışında 1 santim ya da 8-10 santim kadar uzağında kalça bölgelerinde, perine denilen iki bacağın arasında, erkeklerde skrotum cildinde bir delik oluşur ve bu delikten bazen dışarıya akıntılar olur. Bu akıntı bazen kesilir ve o bölgede bir şişlik, ağrı meydana gelir. Nadiren de olsa yaşanılan bu anal fistül rahatsızlığında, istenmeyen fistülün oluşumu ile bölge arasında mesafe olmasına rağmen birkaç kanal aracığı ile fistülün ulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu şekilde oluşan fistül sonucunda da diğer fistül türleri gibi apse oluşumu gerçekleşerek, kişiye oldukça rahatsızlık hissi yaşatmaktadır.

İlk safhalarında makatta şişlik, makatta ve makat çevresinde ağrı, makatta kızarıklık, makatta kaşıntı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Yaşanılan bu belirtiler bazen hastanın durumunu çok ciddi derecede bozabilir ve bu durumda o apsenin cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Hastaların iç
çamaşırlarında bazen dışkı veya kan bulaşması da görülebilir. Oluşan apse hastaya vermiş olduğu iltihabik reaksiyondan kaynaklı olarak yüksek ateş, mide bulantısı, ishal gibi şikâyetleri de beraberinde getirmektedir.

Anal fistülün oluşum nedenlerini, ne şekilde oluştuğunu ve çeşitlilik gösterip, göstermediği konusunda belirtmiş olduğumuz gibi kendi başına tedavi edilebilecek bir hastalık olmadığını da vurgulamak gerekmektedir. Karmaşık bir yapıya sahip olan bu rahatsızlığın uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi sonucunda tedavi uygulanması gerektiğini unutmamak gerekmektedir.

Fissür ve Fistül Nedir?

Fissür ve Fistül hastalıkları birbirleri ile karıştırılan ve aslında birbirlerini de etkileyen hastalıklardır. Fissür halk arasındaki adı ile makat çatlağı, makat bölgesinde oluşan genel anlamı ile yırtığa veya yaraya verilen isimdir. Fissür hastalığı bilinmesi gerekir ki makat ve makatın dışında, çatlak şeklini alan ve kişiye oldukça rahatsızlık hissi vererek, belli bir şekilde belirtiler gösteren hastalık anlamına gelmektedir. Zorlanmaya dayalı olarak oluşan çatlakların ortaya çıkış şeklidir. Bu zorlanma sıklıkla kabızlık veya kronik ishal ataklarının oluşması ile gerçekleşmektedir.

Makatta fissür rahatsızlığı kişiye oldukça ağrı, kanama, sızı, şişlik tarzında belirtiler verebilmektedir. Rahatsızlığının vermiş olduğu ağrılara dayanması güç hale gelebilir. Özellikle tuvalet zamanında yaşanılan bu sancılı süreç nedeni ile hasta tuvaletini bile geciktirebilmektedir. Bu gibi problemler kabızlığın beraberinde getiren makat hastalıklarının vermiş olduğu sorunları daha da ileriye taşıyabilmektedir. Bu nedenle makat bölgesi ile yaşanılan tüm şikâyetleri göz ardı etmemek gerekir.
Bu rahatsızlık akut ve kronik halde makat bölgesinde yer alabilmektedir. Öncelikli olarak aniden ortaya çıkan, gelişen akut haldeki anal fissür hastalığı yaşayan kişiler, mutlaka alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından tedavi olması gerekmektedir. Fakat geciktirilen her hastalıklarda olduğu gibi makat çatlağı hastalığında da kronik hale gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle belirti ve şikâyetlerin artması oldukça yaygın olarak görülür.

Fissürden ayrı olan bir diğer karmaşık yapıda yer alan makat hastalığı ise anal fistül oluşumudur. Fistül ise iki doku veya organ arasında istenmeyen bir kanal yolunun oluşmasıdır. Bu oluşum sıklıkla zorlanmaya bağlı olarak yapılan çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak, dışkının çıkış yerinde normal yolun dışında farklı bir yol izleyerek ortaya çıkmasıdır. Fistül zorlanmadan kaynaklı olarak istenmeyen kanal yolunun oluşması ile ilerleyen dışkının bölgede iltihabik olarak gelişen apse oluşumu ile karşılaşılmaktadır. Makat çatlağı ve anal fistül hastalığı birbirinden çok farklı yapıda oluşum gösteren hastalıklardır. Tek benzerlik yanları ise makat bölgesinde gerçekleşmesidir. Bu nedenle birbirinden farklı oluşum yapısı ve belirti göstermesi nedeni ile iki hastalığında mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by