Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Anal Fissür Nedir?


Anal fissür günümüzde hemoroidden sonra en sık görülen makat rahatsızlıkları arasında yer alır. Anal fissür, makat halkasında oluşan yara anlamına gelmektedir. Bu yüzden çatlak, yırtık olarak da isimlendirilebilmektedir.

Makatın dış kısmını örten cilt örtü, bağırsağın iç kısmına döndüğünde, bağırsağın iç örtüsü olan mukoza olarak adlandırdığımız epital doku ile birleşme bölümü oldukça narin bir yapıdır ve zorlanmalara karşı dayanıksız olan bir bölgedir. Anüs çok sayıda sinir ucu barındırır ve dolasıyla makat, vücudun hassas olan bölgesi haline gelir. Anal fissür oluşmasının başlıca sebebi; o bölgede fiziksel bir zorlanmadan kaynaklanan yırtık oluşmasıdır. Anal bölgede dişili çizgi (dentatelıne) arasında oluşan ufak yırtıklar genelde dışkının kuru ve sert olmasına bağlı olarak meydana gelir.

Kabızlığın vermiş olduğu zorlamadan dolayı, makattan daha büyük dışkı çıkarken makat çapında yırtılmalara sebebiyet verir. Bu yırtılmalar hastaya dışkılama yaparken şiddetli ağrı hissettirebilir. İlk yırtılmanın oluştuğunda kişide hafif bir kesilme hissi veya cam parçacıkları batıyormuş hissini uyandırır. Birkaç saat sonra ağrı azalsa da anal bölgede oluşan yırtıklar zorlanarak yapılan bir başka dışkılama zamanında, tekrarlama eylemi göstermektedir. Yani ilk yırtılmadan birkaç saat geçtikten sonra kişi iyileştiğini düşünerek, aradan bir süre zaman geçince kabızlık ile karşılaştığında, her seferinde bu yırtıklarla karşı karşıya gelir ve ciddi ağrılar çekmeye başlar.

Ağrılı olan yırtıklar kaslarda spazma yol açabilir ve basınca maruz kalarak kan dolaşımının yetersiz kalması ile iskemiye bile yol açabilir. Bazen bu nedenle hastalar tuvalete gitmeyi ertelerler. Hatta öyle ki bu durum bazı hastaların gündelik yaşamlarını aksatabilmektedir. Bu şekilde ilerleyen ve iyileşme süresi uzatılan fissür rahatsızlıklarında akla ilk olarak gelen kalın bağırsak sorununun olup olmamasıdır.

Anal fissür rahatsızlığında zaman içerisinde dışkılama arasındaki sıklık daha fazla olmaya başlar ve böylelikle makatta oluşan yırtık birkaç ayda bir olurken, ayda bir, hatta haftada bir şeklinde yoğunlaşarak görülmektedir. Yırtığın dipte oluşturduğu kasta tahribata bağlı olarak zaman içerisinde makatta darlık meydana gelmektedir. Dolasıyla dışlama daha da zorlaşır hale gelir. Bu sebeple 2-3 günde bir tuvalete gidilmeye başlandığından dışkının daha da sertleşmesi, hastaya büyük bir ıstırap haline gelir. İhmal edildiği taktirde zaman içerisinde apse oluşumu göstererek fistülize kronik anal fissüre dönüşebilir.

Akut dönemi içerisinde anal fissür hekim onayı ve de birkaç ilaç desteği ile geçici bir süreç olarak tedavi uygulana bilinir. Fakat 3 haftayı geçen şikâyetler devam ediyor olursa, bu süreçte kronik anal fissür haline dönüştüğünü gösterir. Kronik anal fissür halinde mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir.


Akut fissür kronikleşemeden önlem alınmalıdır.


Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?


 • Dışkılama sırasında ve sonrasında fissür yapısına bağlı olarak, kişiden kişiye zaman dilimi içerisinde değişiklik gösteren, cam kesiği veya bıçak batması hissi yaşamak

 • Tuvalet sonrası kâğıtta, yine fissür oluşumuna bağlı olarak hafif kan lekesi ile karşılaşmak

 • Makat bölgesinde yırtılmaya bağlı olarak oluşan ağrı ve bölgede hissedilen kaşıntı

 • Dışkılama sonrasında da devam edebilen ağrılı yanma gibi bir sezi uyandırması

 • Kabızlığa bağlı olarak şiddetli ıkınma ile gelişen zorlanma ve dışkı yapamama durumudur.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız mutlaka alanında uzman olan bir Proktoloji hekimine başvurmanız gerekir.


Akut Anal Fissür


Akut anal fissür türünde hastalık başlangıç aşamasındadır diyebiliriz. Aniden ortaya çıkarak kişide büyük ağrılara, zorlanmadan kaynaklı zonklama hissi ve sızlamalara da sebebiyet vermektedir. Ortalama olarak dört ile altı hafta arasında iyileşme süresi görülür ve bu iyileşme sürecinde kişinin aldığı tedbirler ve önlemler çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle kişinin beslenme düzenini değiştirmesi, sağlıklı beslenmesi hastalığın iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır.


Kronik Anal Fissür


Kronik anal fissür ise yavaş yavaş makatta oluşan yırtığın zaman içerisinde ilerleyerek, kişide dayanılması güç olan ağrı ve acılara yol açarak meydana gelmesidir. Anal fissür yani makattaki yırtık bu aşamada ilerlemiş seviyede karşımıza çıkar. Yaklaşık olarak sekiz haftadan uzun sürdüğü durumlarda, alınan önlemlere rağmen fissür rahatsızlığı tekrarlanması durumunda kronik hale gelmektedir. Anal fissür akut halinde iken hastalık ile karşılaşan bireyler bazen önemsemeyip, oluşan fissürün kronik haline gelmesini neden olmaktadır.

Aniden gelişerek ortaya çıkan bu yırtıkların tedavisi edilmediği sürece zorlanma veya kabızlıktan kaynaklı zamanla artarak kronik hale gelmiş olur.Bu nedenle anal fissürün kronik hale gelmeden daha kısa sürede tedaviye başlanılmalıdır. Bu şekilde tedavi süreside daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşmiş olur. Günlük yaşama geçiş daha da kolay hale gelir. Bu durumlardan dolayı zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir.


Akut Makat Çatlaklarının Kronikleşmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?


 • Sağlığa faydalı olan birçok besin öğelerini içeren posalı besinleri yeterince tüketmeli

 • Vücudumuzun en önemli hayat kaynağı olan su tüketimi günlük en az 2-3 litre olmalı

 • Doğru porsiyon ölçekleri oranlarında salata, yeşil sebze, meyve ve yeteri miktarda zeytinyağı tüketmeli

 • Her gün düzenli ve rahat tuvalet ihtiyacını karşılayabilmek için, kabızlığa neden olan sağlıksız ve dengesiz beslenme türünden uzak durulmalı

 • Kısa süreli ağrı kesici pomadlar ve ılık su banyoları yapılmalı

 • Makat bölgesi yapı itibari ile sürekli kirlenen bir bölge olduğu için temizliğine çok önem verilmeli ve sık sık duş alınması gerekmektedir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedenleri


 • Beslenme alışkanlıklarının sağlıksız olması (aşırı asitli içecekler, fast food tüketimi…)

 • Yeteri miktarda vücudun su ihtiyacını karşılayamaması

 • Kabızlık ve uzun süre gelen ishal atakları yaşama

 • Kabızlığa bağlı olarak gelişen aşırı ıkınma hareketlerinde bulunma

 • Gebelik ve doğum sürecindeki zorlanma

 • Aşırı kilo alımı

 • Anal ilişki de bulunma (ters ilişki yaşamak)

 • İnflamatuar bağırsak hastalığının varlığı (crohn, ülseratif kolit…)

 • Tuvalette 5 dakikadan uzun süre vakit geçirme gibi nedenleri sıralayabiliriz.


Anal Fissür Rahatsızlığı Kansere Dönüşür Mü?


Anal fissür diğer adıyla makat çatlağı kansere dönüşmez. Fakat anal fissür farklı hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Kanser ile fissür belirtileri birbirine yakınlık göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi kanser miyim diye endişeye düşer.


Ancak bilinmelidir ki fissür rahatsızlığı kansere dönüşmez. Bunun yanında hemoroid ve fissür belirtileri de birbirine benzemektedir. Rahatsızlığınızın net tanısını öğrenmek için Proktoloji uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.


Ameliyatsız Anal Fissür Tedavi Yöntemleri


 • Kas gevşetici-enjeksiyon tedavisi

 • Elektro cerrahi tedavisi

 • Radyofrekans tedavisi

 • Lazer tedavisi

Ameliyatsız teknikler hastalığınızın durumuna göre tek başına veya kombine olarak kullanılır.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinde Hastalarımıza Sunduğumuz Avantajlar


 • Merkezimizde Anal Fissür tedavisi ortalama sadece 5-8 dakika sürmektedir.

 • Alanında 15 yıl tecrübeye sahip olan Proktoloji doktorlarımıza, aynı gün hem muayene olabilir hem de tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi Anal Fissür rahatsızlığınızı narkoz kullanmadan tedavi etmekteyiz. Biz yalnızca lokal anestezi altında işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle farklı bir rahatsızlığınız olsa bile kalp, tansiyon, şeker gibi, herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan tedavi olabilirsiniz.

 • Herhangi bir kesi-dikiş atılmadığı için dokular hasar görmez. Bu nedenle dış görünüş itibari ile estetik açıdan da hiçbir rahatsızlık söz konusu değildir.

 • Kesi veya dikiş olmadığı için normal ameliyatlarda karşılaşılan iltihaplanma ve apseleşmeler yaşanmamaktadır.

 • Ameliyatlarda doku kaybına bağlı olarak meydana gelen ve hastanın sosyal yaşamını uzun süre olumsuz etkisi altına alan gaz tutamama, dışkı kaçırma gibi birçok şikâyetler yer alırken, Ameliyatsız yöntemlerde böyle bir durum ile karşılaşmazsınız.

 • Tedavi sonrası hastalarımızın iyileşme süresi bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle gelişen teknoloji ve tecrübeli ekibimiz ile geliştirmiş olduğumuz tedavi yöntemleri ile merkezimizden çıktıktan sonra günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 • Merkezimizde tedavi sırasında ve sonrasında bazen minimal seviyede ağrı hissi yaşanabilmektedir. Sağlığınız bizim için büyük önem taşımaktadır.

Anal Fissür İle İlgili Videolarımız
SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Anal fissürden nasıl korunurum?

  Kabız, ishal kalmamaya dikkat ederek, posalı ve sağlıklı besinler tüketerek, bol miktarda su içerek ve makat bölgesini zorlamadan kaçınarak korunabilirsiniz.

 • Akut anal çatlaklar başka bir rahatsızlık yapar mı?

  Akut halde olan anal fissür rahatsızlığı, kronikleşerek makat sarkması ve makat fistül hastalığı oluşturabilir.

 • Anal fissür tedavisi ne kadar sürmektedir?

  Ortalama 5-8 dk. sürmektedir..

 • Tedaviye gelmeden önce herhangi bir tahlil yaptırmam geriyor mu?

  Hayır, herhangi bir tahlil yaptırmanıza gerek yok.

 • Doğum sonrası tedavi olabilir miyim?

  Elbette. Doğum sonrası yaşadığınız zorlu sürecin ardından anal fissür rahatsızlığınızın herhangi bir yan etkisi olmadan tedavi olabilirsiniz.

 • Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığım var, Ameliyatsız tedavi olabilir miyim?

  Sadece anal fissür rahatsızlığınızın yer aldığı makat bölgesine müdahale edildiği için hiçbir sorun teşkil etmez.

 • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum, anal fissür tedavisi uygulanabilir mi?

  Evet, uygulanabilir. Makat çevresine tedavi yapıldığından, işlem süresi 5 dk. sürdüğü için kanama riski yok denecek kadar azdır.

 • Kullandığım ilaçları tedavi öncesi bırakmam gerekir mi?

  Anal fissür tedaviniz yalnızca lokal anestezi altında gerçekleştiği için ilaçları kesmenize veya bırakmanıza gerek kalmaz.

 • İl dışından geliyorum, tedavi sonrası yolculuk yapabilir miyim?

  Tedaviniz bittikten sonra normal yaşantınıza dönüş yapabilirsiniz. Uyguladığımız Ameliyatsız Tedavi yöntemi, yaşamınıza olumsuz herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

 • Anal fissür tedavi süresinde ağrı veya acı hisseder miyim?

  Ameliyatsız anal fissür tedavisi ağrısız ve acısız uygulanan bir yöntemidir.

 • Nasıl randevu alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu arayarak bize 7\24 ulaşabilirsiniz.

"Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu"

 • Makat Yırtığı Tedavisi

  Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.

 • Makat İçinde Şişlik

  Daha önceden herhangi bir şikayeti olmayan bir kişinin makat bölgesinde eline bir düzensizlik, kitle gelmesi; makatta şişlik olarak adlandırılır.

 • Makat Yırtığı Nasıl Geçer?

  Anal fissür yani makatta yırtık, makatın alt kısmında ya da çıkış kısmında oluşan bir yırtığı bir yarayı ifade eden hastalıktır. Genellikle makat arka kısımda oluşur oldukça da ağrılıdır.

 • Makatta Ağrı ve Yanma

  Makat ağrısı ve yanma, makatta oluşan çok çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkan semptomlardır. En sık olarak hemoroid, makat çatlakları, makat iltihapları ve makat siğilleri makatta ağrı ve yanmaya neden olabilir.

 • Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

  Anal fissür başlıca nedenleri kabızlık, iltihabı bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crhon hastalığı gibi sıralanabilir. Ağrıya karşı son derede duyarlı olan makat bölge ufacık bir çatlak ile ağrıya makat kasların da spazma, halsizliğin oluşmasında, kan dolaşımın bozulmasına bu da iskemiye yol açar.

 • Fissür Neden Olur?

  Anal fissür halk arasında makat çatlağı, makat bölgesinde yırtık veya mayasıl olarak değişik isimler verilmektedir. Makat bölgesinde en çok görülen hastalık türüdür.

 • Fissür Tedavisinde Enjeksiyon

  KAF tedavisinin algoritmlerinde yerini almış diğer bir nonoperatif yöntemdir.

Hızlı Randevu

Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış

Doktor Bilgisi