Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Ameliyatsız Rektal Prolapsus (Makat Sarkması) Tedavisi

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Nedir?

Kalın bağırsağın anal bölgeye en yakın kısmı ve son bölümü olarak nitelendirilen rektum’un, anal bölgeden dışarıya doğru sarkması ve fıtıklaşmasına makat sarkması (rektal prolapsus) adı verilmektedir.

Makat sarkması sonucunda sfinkter olarak isimlendirilen dışkı tutma kaslarının zayıflaması durumundan sonra mukus veya dışkı gelebilir. Kadınlarda daha sık görülen bu rahatsızlık kadınlar arasında da çok sık doğum yapanlarda görülmektedir. Çocuklardaysa çoğunlukla 1-4 yaş arasında ve yetişkin bireylerde 45 yaşından sonra daha sık rastlanılan rektal prolapsus, mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene sonrası tedavi edilmelidir.

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Tanı Konulma Aşamaları

Genellikle uzman bir hekim tarafından yapılan muayene sırasında tanısı konulan makat sarkması rahatsızlığında muayene yapılırken bağırsak sarkması da saptanabilmektedir. Bu gibi bir durumda uzman doktor söz konusu bölgede ödem gelişmemesi adına bağırsağı içeriye iter ve flaster ile tutturur. Bağırsak aşırı sarktığı durumlarda lenf damarlarını tıkayarak burada bir ödem geliştirebilir ve tedavi edilmediği takdirde bağırsakta nekroza (çürüme) sebebiyet verebilir.

Defekografi: Hastalarda oluşan gizli veya iç makat sarkması gibi durumlarda kullanılan radyolojik bir inceleme tekniğidir. Bağırsağın yol açtığı hareketler sırasında tomografi ve MRG defekografi ile görüntüler alınır. Bu görüntüler ile rektal prolapsus (makat sarkması) görüntülenebilmektedir.

ERUS (Endoskopik Rektal Ultrasonografi): Cerrahi onarım yapılacak olan hastalarda özellikle yararlı bir yöntemdir. Radyoloji uzmanı tarafından yapılır.

Pelvik MRG: Pelvik taban kasları ve makat kaslarının güncel durumu konusunda bilgi edinme amacı ile yapılır. Söz konusu bu kaslarda bir hasar meydana gelmiş ise MRG’de rahatlıkla görülebilmektedir.

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Belirtileri Nelerdir?

 • Gaz ve dışkı tutamama: Hastaların %50-70’inde görülebilir. Bu duruma dışkı ve gaz inkontinensi de denir. İleri yaştaki hastalarda daha sık görülen bir belirtidir. Anal sfinkter kaslarının yani dışkı ve gaz tutmaya yarayan kasların aşırı gerilmesi ve zarar görmesi nedeni ile dışkı ve gaz tutamama sorunu meydana gelmektedir.
 • Kabızlık: Daha genç yaştaki hastalarda mevcut bir durumdur. Makat sarkması hastalığına sahip bireylerde %60-80 oranında kabızlık görülmektedir.
 • Hastaların %50’sinde dışkılamada zorluk meydana gelir.
 • Rektumda genişleme meydana gelebilir.

Avrupa Cerrahi’de Ameliyatsız Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Tedavisi

 • Makat sarkması rahatsızlığı ile merkezimize gelen hastalar öncelikle detaylı bir şekilde muayene edilir.
 • Muayene sonrasında hasta tedavisi ile ilgili olarak bilgilendirilir.
 • Hasta ile beraber verilen ameliyatsız tedavi kararı sonrasında hastalar kendilerine ait özel odalarına alınırlar.
 • Özel odalarda hazırlanan hastalarımız steril müdahale odasına alınır.
 • Müdahalenin yapılabilmesi adına hastalarımıza lokal anestezi uygulanır.
 • Ameliyatsız tedavi 3-5 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır.
 • Tedavinin ardından hastalar özel odalarında bir süre dinlenir.
 • Dinlenme sonrasında hiçbir iş gücü kaybı yaşamayan hastalarımız diledikleri gibi işlerine veya evlerine rahatlıkla dönebilirler.

Ameliyatsız Makat Sarkması (Rektal Prolapsus) Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Hastalarımız tedavinin yapıldığı gün hiçbir işgücü kaybına maruz kalmadan işlerine ya da evlerine yürüyerek rahat bir şekilde dönebilirler.
 • Ameliyat sonrasında hissedilen ağrı en düşük seviyededir.
 • Narkoz uygulanmadığı için tedavide narkoz riski bulunmamaktadır.
 • Tedavi yöntemi ameliyatsız olduğu için genellikle hastalarda görülen ameliyat stresi ve korkusu olmaz.

 

Ameliyatsız yöntemin hastalara sağladığı en büyük avantaj aynı gün hastalığın teşhisinin konulur, aynı gün ameliyatsız tedavi uygulanır ve yalnızca 5-10 dakika gibi kısa sürede tamamlanan tedavi sonrası hasta yürüyerek evine gidebilir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Darlığı (Anal Stenoz) Hastalığı Nedir?

Makat Darlığı (Anal Stenoz) Hastalığı Nedir?

Makat darlığı, anal kanalın daralması ve çapının ufalması durumuna denir. Öyle ki söz konusu makat darlığında kanal neredeyse bütün elastikiyetini kaybeder. Aynı zamanda anal stenoz , anal darlık olarak da tanımlanabilen makat hastalıkları arasındadır.