AdresMerkez Şube: Bakırköy / Şube 2: KadıköyÇağrı Merkezi444 8 623

Genital Siğil Nasıl Geçer? Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi mutlaka doktor tanısı ve müdahalesi sonrasında doktor gözetiminde takip edilerek kontrol altında tutulmalıdır.

Genital Siğil Nasıl Geçer? Genital Siğil Tedavisi

genital-siğil-nasıl-geçer-genital-siğil-tedavisi.jpg

HPV Nedir?


İnsan Papilloma Virüsü’nün (HPV) neden olduğu genital bölge siğilleri, yalnızca alanında uzman bir doktor tarafından uygulanacak tedavi ile yok edilebilen hastalıklar arasındadır. Bu nedenle genital siğil nasıl geçer, sorusu akla geldiğinde HPV’nin genital bölgede ve makat bölgesinde ortaya çıkarttığı siğil oluşumlarına müdahale edilerek yok edilmesi gerektiği bilinmelidir. Bu müdahale işleminde amaçlanan virüsü tedavi etmek değil açığa çıkardığı siğil oluşumlarını tedavi etmektir.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Genital Siğil Tedavisi İle İlgili Videoyu Görmek İçin TIKLAYINIZ

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil oluşumlarının nüks etme ihtimalini minimuma düşürmek için vakit kaybetmeden, en küçük yapıda olanların bile temizlenerek işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Genital siğil tedavisinde önemli olan birtakım noktalar vardır: Birincisi, hpv tedavisinin gerçekleştirileceği ortam hijyenik ve steril şartlarda olmalıdır. İkincisi ise işlem, genital bölgedeki en ufak partiküllerin bile gözden kaçırılmaması için yüksek ameliyathane ışığı altında gerçekleştirilmelidir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hpv Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Genelde gözle görülebilen boyutta olan kabarcık halindeki siğil oluşumları, kimi zaman oluşumun başlangıç evresindeyken gözle görülemeyecek kadar küçük boyutta olabilir. Eğer bu ufak siğiller tedavi edilmezse, sonrasında yayılmaya devam edebilir. Bu nedenle her siğil oluşumu işlemden geçirilmelidir. Genital siğil müdahalesi esnasında yüksek ışık altında uygulanacak işlemde her siğil oluşumu tedavi edilmelidir.

Genital siğillerin tedavisi kadar sonrasında doktorun uygulayacağı takip süreci de oldukça önemlidir. Yüksek ışık altında uygulanan işlem sırasında fark edilip tedavisi sağlanan siğillerin dışında kalan hücre boyutunda farkına varılamayacak oluşumların sonraki süreçteki takibi ile erken müdahalesi sağlanabilmektedir. Hasta düzenli aralıklarla takip edilmediğinde bölgede bulunan odakların yayılmasıyla hastalık yeniden tekrar eder ve tedavi tamamlanmamış olur. Genital siğil tedavisinde bu nedenle en önemli noktalardan biri bu takip sürecinde hastanın kontrollerine eksiksiz gelerek doktorunun tavsiyelerine uymasıdır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Neredeyse 100’ü aşkın tipi bulunan HPV virüsü, yüksek bulaşma riski olan bir hastalıktır. Bazı türleri yüksek risk grubundadır ve bu nedenle hastalarda cinsiyet ayırt etmeden HPV’nin sonucunda açığa çıkan genital bölge siğillerinin bazıları; rahim ağzı, penis ve skrotum kanserine neden olabilir. Bu yüzden fark edildiği anda alanında uzman bir doktor tarafından Pap Smear testi gibi ek yöntemlerle öncelikli olarak hangi tip HPV virüsü olduğunun teşhisi yapılmalıdır.

HPV’nin genellikle bulaşma yolu cinsel temas ile gerçekleşir. Vücudunda virüsü taşıyan kişiler, temas esnasında virüsu partnerlerine bulaştırmaktadır. Bu bulaş durumundaki önemli olan nokta genital bölge ile girilecek her türlü tensel teması içine almasıdır. Çok sık rastlanmasa da yine de ortak kullanım alanlarından olan umumi tuvaletler, birden fazla kişinin kullandığı havlu ve iç çamaşırı gibi materyallerden de bulaşma ihtimali bulunmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi

Genital bölgedeki HPV’den kaynaklı enfeksiyon şiddetlendiğinde virüs lezyonları birarada toplanarak karnabahar görünümünde ya da tek başına bir siğil görüntüsünde açığa çıkarlar. Genital bölgede ve makat bölgesinde fark edilen en küçük değişimde vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olunmalıdır.

HPV, muhakkak tedavi edilerek açığa çıkarttığı siğillerin ortadan kaldırılması gereken bir viral hastalıktır. Genital Siğil tedavisinde kullanılan teknikleri sıralamak gerekirse eğer; Lazerle Genital Siğil Tedavisi, Elektro Cerrahi Tedavisi, Radyofrekans Tedavisi ve Kriyoterapi Yöntemler’dir. Hastalığın durumuna ve doktorun izleyeceği tedavi yoluna göre bu bahsedilen işlemler tek olarak ya da kombine bir biçimde kullanılabilir.

Ameliyatsız lazerle genital siğil tedavisi, işlem sırasında sağlıklı cilt dokusuna zarar vermemeyi gözeterek gerçekleştirilir. Ayaktan, yatış gerektirmeyen lazer yöntemi ile cerrahi müdahalelerdeki komplikasyonlarla karşılaşılmaz. İşlem sırasında narkoz uygulanmadığından düzenli olarak kullandığınız ilaçları aksatmanıza gerek kalmaz ve işleme gelirken aç ya da tok karnına olmanızın bir önemi olmaz. Kesi-dikiş uygulamalarına da ihtiyaç duyulmayan lazer yönteminde iyileşme süreci bir hayli hızlı gerçekleşmektedir.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


WhatsApp
Canlı Soru Sormak İstiyorum