AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

HPV Virüsü (Genital Siğil)

HPV virüsü genital bölge, makat ve çevresinde genellikle cinsel temas yolu ile bulaşır. Böylelikle bölgede değişik yapılardaki siğil oluşumlarını ortaya çıkarır.

HPV Virüsü (Genital Siğil)

hpv-virüsü.jpg

Genital Siğil (HPV Virüsü) Nedir?

Genital bölgede görülen ve siğil ya da et beni şeklinde bir dış görünüme sahip olan viral rahatsızlığa genital siğil denir. Bir diğer adı human papilloma virüs yani HPV virüsü olan bu hastalık çoğunlukla cinsel yolla gerçekleşen temas sebebiyle kişide varlık oluşturmaktadır.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Genital Siğil (HPV) Tedavisi Hakkında Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ.

HPV virüsü, kişide zamanla karnabahar çiçeği görünümlü bir durumda bir ya da birkaç tane şeklinde genital bölgede gözlemlenebilecek şekilde oluşabilir. Oluşan bu lezyon, kişide kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler verebilmektedir. Bu lezyonlara “kondilom” adı verilmektedir.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte hastalığı kapan her bireyde kendini göstermeyebilir. Lakin öncelikli olarak bilinmesi gerekir ki, hastalık bulaştığı ilk anda vücutta bir oluşum göstermeyebilir. Kişinin bağışıklık sistemine göre değişkenlik göstermesi ile birlikte, genital siğilin oluşumu yaklaşık 3 hafta ile 1 sene arasında değişiklik gösteren zaman diliminden sonra yavaşça belirti vermeye başlar. Hastalığın bulaştıktan sonra hemen belirti vermemesi kişinin bağışıklık sistemi ile bağlantılıdır. Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise bu virüs bazen hastalığı kapan bireyin genital bölgesinde bir oluşum ortaya çıkarmayabilir.

AMELİYATSIZ  LAZERLE Genital Siğil (HPV) Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

Siğil oluşumları gözle görülemiyor olsa dahi cilt altındaki kondilomların oluşum göstermesi bu hastalığın başka bir kişiye bulaşması için yeterli bir etken haline gelmiştir. Hastalık tedavi edilmediği müddetçe kişi hem bu virüsü başkalarına bulaştırmak için önemli bir unsur haline gelecek hem de kişiye verdiği şikâyetlerin devam etmesine neden olacaktır.

HPV VİRÜSÜ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Hastalığın oluşum göstermesinin belli bir yaşının olmamasıyla birlikte toplumda çoğunlukla 15 ile 25 yaşları arasındaki bireylerde görülmektedir. 70 yaşının üzerindeki bireylerde ise nadiren görülebilmektedir. Görülen bu hastalığın bulaşmasında ki başlıca sebepler; ergenlik döneminde yaşanmaya başlayan cinsel birliktelikler, tek bir partner ile yaşanılmayan cinsel hayat, korunmamak ve kişinin bağışıklık sisteminin düşük olması gibi etkenler söz konusu olabilmektedir.

Bu virüsün cinsiyet ayrımı yoktur. Kadınlarda; dış genital bölgede, vajinada, serviks yani rahim ağzında, perianal bölgede (makat çevresi) görülmektedir. Erkeklerde ise; penis ve çevresinde ve perianal bölge yani makat çevresinde görülmesi mümkündür.  HPV’nin 200’ü aşkın çeşidi vardır. Bu virüsün 40 kadarı vücutta genital siğili meydana getirmektedir.  Hastanın tedavi sürecine başlamaması genital bölgedeki siğillerin zaman içerisinde çoğalarak artmasına sebep olmaktadır.

Hastaların siğil ilgili akıllarına en çok takılan soru işareti bu hastalığın sadece cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığıdır. HPV virüsünün bulaşma yolunun büyük çoğunluğu cinsel temasla ilgilidir. Fakat nadir de olsa havuz, umumi tuvalet, sauna, hamam gibi insanların ortak kullanımına açık alanlardan da bu hastalığın bulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Human papilloma virüs ile ilgili özellikle kadınların kafasına takılan soru işareti ise hastalığın gebelik döneminden sonra doğum sırasında bu virüsün bebeğe de bulaşıp bulaşmayacağı olmuştur. Ne yazık ki böyle bir risk mevcuttur. Doğum sırasında annede var olan genital siğil hastalığının normal doğumda bebeğe de bulaşabildiği görülmüştür.

Siğilin kişilerde karnabahar çiçeği görünümünde lezyon oluşturması ve genital bölgede kaşıntı, kızarıklık oluşturması görülen en yaygın belirtileridir. Bunların dışında genital bölgede siğile sahip olan kişilerde cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelebilir.

HPV Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

HPV’nin bulaşma nedeni çoğunlukla cinsel temas olduğu için siğil hastalığına sahip olan kişiler bu sebeple var olan hastalıktan şüphelenseler bile oluşan durum için tedavi olmaya çekinebilmektedirler.  Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda bu hastalığın lezyonlarının çoğalması ve başka bireylere bulaşması dışında başka riskli ve ciddi durumların medyana gelmesi muhtemeldir. Özellikle kadınların hastalığın belirtilerini ilk hissettikleri anda bir uzman hekime görünmeleri büyük önem arz etmektedir. Çünkü HPV’nin 200 çeşidinden özellikle yüksek risk grubuna dâhil olan 16 ve 18 tip çeşitleri kadınlarda serviks yani rahim ağzı kanserinin görülmesine sebep olabilmektedir. Hastalığın türünün ve tedavisinin belirlenmesi ancak bir uzman hekim tarafından gerçekleştirilebilir. Kişinin bunu belirlemesi ve kendi kendine bitkisel yöntemler araması ne yazık ki sadece hastalığın ve verdiği şikâyetlerin ilerlemesine yol açacaktır.  Özellikle bilinmesi gerekir ki bu hastalığı kendiliğinden yani bir hekim tarafından tedavi edilmeden iyileşebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle alanında uzman olan proktoloji hekimlerine danışmak gerekir.

Herkese bulaşabilme yapısına sahip olan bir virüs çeşididir. Deri üzerinde genital bölgede veya makat ve çevresinde tespiti yapıldıktan sonra doku tiplendirilmesi yapılması gerekmektedir. Bayanlar da yüksek risk grubunda yer alan bazı tipler rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak Pap-Smear testinin yapılması böylelikle bu hastalığın ortaya çıkıp çıkmadığı konusunda emin olunmaktadır. Kadınlarda yılda en az 2 kez şekilde bakılması gereken önemli bir test olarak bilinmektedir. Bu test kadın doğum hekimi tarafından yapılmaktadır.

Genital Siğil (HPV) Konusu Hakkında Detaylı Bilgi almak İçin TIKLAYINIZ.

HPV VİRÜSÜ TİP ÇEŞİDİ

HPV virüsü tiplendirilmesi bu açıdan oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tiplendirme için öncelikli olarak bu alana bakan uzmanlıklarını tamamlamış olan proktoloji hekimleri tarafından cilt üzerinde oluşan siğillerin oluşturdukları lezyon varlıkları üzerinden örnek toplayarak, genotiplendirilmenin yapılması adına özel laboratuvarlara gönderilmektedir. Tiplendirme sonunda doku üzerindeki siğilin hangi risk grubu içerisine girdiği belirlenmektedir. Böylelikle alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından tespiti yapılan siğillerin, tedavi süresinin hızlanması daha da kolay hale gelmektedir.

Düşük riskli HPV türleri; Tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81

Yüksek riskli HPV türleri; Tip 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82’dir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uzmanlar tarafından HPV aşısı yaptırmak bu virüsün için büyük rol oynamaktadır. Özellikle dikkat edilmelidir ki aşı cinsel yaşama başlanılmadan önce yapılması 12-13 yaş aralığında ergenlik dönemi boyunca HPV aşısı için en etkili olan yaş grubudur. Maalesef ki ülkemizde aşılanma açısından yetersiz kalmaktayız.

Genital siğillerin bulaşıcı bir enfeksiyon olduğundan dolayı tedavi sırasında eşli olarak görülmesi bulaşma riskini daha da aza düşürmektedir. Tek başına tedavi yeterli kalmamaktadır. Genital siğil belirtilerinden tedavisi sonrasında önem verilmesi gereken ilk ilke olarak vücut savunma sistemimiz olan bağışıklık sistemimizin güçlü oluşudur. İmmün sistemin yüksek seviyede tutulması yani bağışıklık sisteminin güçlü olması HPV tedavisi sonrasında önemsenmesi gereken ve enfeksiyona karşı güçlendiren bir destek olmaktadır.

Hastaların tedavi sürecini tamamladıktan sonra da dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar söz konusudur. Bunlardan biri bölge hijyenine dikkat etmektir.  Bir diğeri ise tedaviden sonra HPV hastalığına sahip kişilerle temas etmemektir. Ayrıca kişi bu hastalıktan kaçınmak için bağışıklık sistemini de güçlü tutmalı, sağlıklı ve düzenli beslenmelidir.

 Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by