Genital Siğil Nedir? Bulaşıcı Mıdır?

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil nedir, sorusu bölgede ortaya çıkan ve siğil benzeri veya et benine benzeyen bir görünüme sahip, bulaşıcı rahatsızlığa denir, şeklinde yanıtlanabilir. Tıp dilindeki adı Human Papilloma Virus (HPV) olarak geçen bu rahatsızlık genellik cinsel yol sonucu gerçekleşen temas nedeniyle kişiye bulaşmaktadır.

HPV virüsü zaman içerisinde karnabahar çiçeği gibi bir görüntü alarak veya tek başına, birkaç tane siğil şeklinde genital bölgede kendini gösterebilir. Ortaya çıkan bu lezyonlar, hastada kızarıklı ya da kaşıntı gibi şikayetler oluşturabilmektedir. Bahsedilen bu lezyonlar “kondilom” olarak anılmaktadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisini Anlatan Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Genital siğiller, her insanda farklı şekilde gözlenebilmeler. Bunun yanı sıra HPV bulaşmış her bireyde genital siğil oluşumu olmayabilir. Fakat öncelikli olarak bilinmesi gereken şudur; HPV bulaş gösterdiği ilk anda vücutta herhangi bir oluşum göstermeyebilir. Bu durum kişilerin immün yani bağışıklık sistemi bakımından değişkenlik gösterebilmektedir. Genital siğiller, genellikle 3 hafta ile 1 sene içinde değişiklik gösterebilen bir zaman diliminin ardından yavaş yavaş belirti vermeye başlamaktadır. Hastalık, bulaştıktan hemen sonra belirti göstermemesi kişinin bağışıklık sistemi ile bağlantılı olabilmektedir. Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse bu virüs bazen hastalığı kapan bireyin genital bölgesinde bir oluşum ortaya çıkarmayabilir.

Genital siğil oluşumları gözle görülemeyecek boyutta olsa bile cilt altına yerleşmiş kondilom oluşumlarının varlığı HPV’nin başkasına bulaşması için yeterli bir faktördür. Hastalığın tedavisi yapılmadığı sürece kişi hem hastalığı başkasına bulaştırmaya devam edecek hem de bölgede gözlemlenen kondiloma bağlı şikayetlerin artış göstermesine neden olacaktır.

Aameliyatsız Lazerle Hpv Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Hastalığın oluşumu her yaştan kişide görülebilmektedir. Toplumda genel olarak 15 ila 25 yaş arasındaki bireylerde gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalarda 70 yaşın üstündeki insanlarda çok da karşılaşılmamaktadır. HPV’nin bulaşmasına neden olan başlıca etkenler; ergenlik döneminin ardından yaşanan cinsel hayat, birden fazla kişiyle cinsel birliktelik yaşamak ve bu sırada korunmamak. Ayrıca kişinin bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması da HPV için risk oluşturabilmektedir.

Genital Siğil Hangi Yolla Bulaşır?

Genital siğil, cinsiyet  ayırt etmeden her bireyde görülebilir. Kadın vücudunda; dış genital bölge, vajina, serviks yani rahim ağzı ve perianal bölge (makat bölgesi)de ortaya çıktığı bilinmektedir. Erkeklerinse; penis ve çevresi, perianal bölge yani makat bölgesinde ortaya çıkabilmesi mümkündür. HPV virüsünün 200’ün üzerinde tip çeşidi bulunur. Bunların yaklaşık 40 tanesi genital siğil sonucu oluşan kondilomlara neden olmaktadır. Kişinin tedavi sürecine başlamamış olması bölgedeki genital siğillerin zamanla çoğalıp artmasına neden olmaktadır.

Genital siğil hastalığı bulunan kişilerin genelde akıllarında olan soru, HPV’nin sadece cinsel yol ile bulaşıp bulaşmadığı olmaktadır. HPV’nin bulaşma yollarından en çok karşılaşılanı, diğerleriyle karşılaştırıldığında cinsel temas yoludur. Lakin nadir olarak görülse de umumi tuvalet, havuz, hamam, sauna gibi ortak kullanıma açık alanlardan da HPV virüsünün bulaşabildiği gözlemlenmiştir.

İnsan papilloma virüsü ile ilgili kadınlara mahsus olan soruysa; bu virüsün gebelik döneminin ardından doğum esnasında bebeğe bulaşıp bulaşmayacağıdır. Maalesef ki bu risk bulunmaktadır. Doğumda annede hali hazırda bulunan genital siğil hastalığının, bebeğe de bulaşabildiği bilinmektedir.

Genital Siğilden Korunmanın Yolları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Genital siğil sonucu hastalarda karnabahar çiçeğine benzer bir lezyon oluşması ve genital bölgede açığa çıkan kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerin oluşması, en sık rastlanılan şikayetlerdir. Bunların haricinde HPV virüsü bulaşmış kişilerde cinsel ilişki esnasında kanama da meydana gelebilir.

Genital Siğil Nedir, HPV Bulaşıcı Mıdır?

Hastalığın başkalarına bulaşmasının sebebi genellikle cinsel temas yolu ile görüldüğü için kişiler, hastalığın varlığından şüphelenseler dahi, bu durum için tedavi olmaktan çekinebilmektedir. Hastalığın tedavisi gerçekleşmez ise hastada var olan lezyonlarının çoğaldığı görülür. Başka kişilere bulaşması riskinin yanında daha ciddi belirtilerin açığa çıkması da muhtemeldir. Unutulmamalıdır ki kadınların taşıdığı risk daha büyüktür. Hastalığın belirtilerinin fark edildiği ilk anda uzman bir hekime muayene olmaları gerekir. Çünkü HPV’nin 200 çeşidi içinden yüksek risk grubundaki 16 ve 18 tip çeşitleri kadınlar için serviks (rahim ağzı) kanseri riskine neden olabilmektedir. HPV tipinin ve tedavi yönteminin belirlenmesi sadece bir uzman hekim aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu nedenle kendi kendine evde hazırlanacak bitkisel yöntemler aranması malesef ki hastalığın ve oluşan şikayetlerin ilerlemesine neden olacaktır. Bilinmesi gereken husus; genital siğilin kendiliğinden geçen bir hastalık olmamasıdır. Yani uzman bir hekim ile uygulanacak olan bir tedavi olmadan yok olması mümkün değildir.

Genital siğil, hemen hemen herkese bulaşma yapısında olan bir virüs çeşididir. Cilt dokusunda meydana gelen siğil, genital bölge ya da makat çevresinde tespit  edilmesinin ardından doku tiplendirilmesi yapılmalıdır. Kadınlarda yüksek risk grubundaki tipler, rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Bu yüzden ilk olarak Pap-Smear testinin uygulanması gerekir. Bu test sonucunda HPV’nin varlığı konusunda emin olunmaktadır. Pap-Smear testi, kadınların yılda en az 2 kere yaptırması gereken önemli bir testtir. Kadın doğum doktorları tarafından yapılmaktadır.

Genital siğillerin tiplendirilmesi durumu bu nedenle büyük bir öneme sahiptir. Tiplendirme için sadece bu alanda uzmanlıklarını tamamlamış olan Proktoloji doktorları aracılığıyla oluşan lezyonların üzerinden örnek toplanarak, genotiplendirilme yapılması için özel laboratuvarlara iletilmektedir. Tiplendirme çalışmasından sonra genital bölgedeki siğilin bulunduğu risk grubu belirlenir. Bu sayede uzman bir Proktoloji hekimlerinin yaptığı tespit sayesinde, tedavi süresi hızlanmakta ve daha sağlıklı hale gelmektedir.

HPV TİPLERİ

Düşük riskli HPV türleri; Tip 11, 6, 40, 43, 42, 44, 61, 54, 70, 81, 72’den oluşur.

Yüksek riskli HPV türleri ise; Tip 18, 16, 31, 35, 33, 39, 51, 52, 45, 56, 59, 58, 68, 82 ve 73’tür.

HPV’den korunmak için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uzmanlar tarafından önerilen HPV aşısını yaptırmak, virüsün bulaşmaması için önemli rol oynamaktadır. Aşının, cinsel yaşama başlanmadan önce yapılması gerekir. 12-13 yaş aralığındaki dönem süresince yaptırılan HPV aşısının daha etkili olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki ülkemiz aşılanma noktasında yetersiz kalmaktadır.

Genital siğillerin bulaşıcı bir enfeksiyon sonucunda oluşmasından dolayı tedavi esnasında eş ya da partnerin de tedavi olması gerekir. Yeniden bulaşma riskini engellemek için bu önemlidir. Tek başına tedavi Hpv’den kurtulmak için yeterli kalamayabilir. Genital siğil tedavisinin ardından kişi bağışıklık sistemine de dikkat etmelidir. Bağışıklığın yüksek tutulması ve güçlü olması HPV tedavisinden sonra önemsenmesi gereken bir konudur. Bu sayede kişi enfeksiyona karşı kendi bağışıklık sisteminden destek almış olacaktır.

Hastaların tedaviyi tamamlamasının ardından dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Bunların içerisinde bölge hijyenine dikkat etmek en başta gelmektedir. Diğer önemli husus ise tedavinin sonrasında HPV’li bireylerle temas etmemek gerektiğidir. Lakin hasta, genital siğil hastalığından korunmak adına bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yanı sıra düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Leave a reply