• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Erken yaşta HPV aşısı yapılması genital siğilden korunma ve HPV’den korunma yollarının başında yer almaktadır. HPV kendiliğinden yok olabilen bir rahatsızlık değildir. Mutlaka tedavi olunması gerekir. Cinsel temas yolu ile bulaşan bu hastalık için cinsel birliktelik esnasında prezervatif kullanmak riskleri azaltabilir. Fakat bilinmelidir ki prezervatif kullanmak tek başına HPV’den korunmak için yeterli değildir. Çünkü prezervatif dışında kalan, genital siğil bulunan cilt yüzeyi ile temas edilmesi de hastalığın bulaşması için yeterlidir. HPV, tensel temas ile bulaşan bir enfeksiyondur. Az da olsa ortak kullanım alanlarından (yüzme havuzları, ortak havlu kullanımı vs.) da bulaş görülebilmektedir.

Genital Siğilden Korunma da Bağışıklık Sisteminin Önemi

Genital siğilden korunma noktasında kişinin bağışıklık sisteminin dirençli oluşu önemlidir. Taşıyıcılar, bağışıklık sistemleri gücünü kaybettiği an genital siğil oluşumu ile karşılaşabilir. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrasında bağışıklık siteminin gücü önem taşımaktadır.

Sağlıklı ve düzenli beslenen kişiler, bağışıklık sistemleri güçlü olduklarından uygulanan tedaviye yüksek oranda olumlu bir şekilde cevap verebilmektedir. Bu yüzden bağışıklık sistemi ile bağlantılı olan beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Hazır gıdalardan ve fast food, alkol, sigara gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. Her gün minimum 2 litre su içilmesi gerekir. Genital siğilden korunma için yürüyüş gibi spor aktiviteleri ile vücudun zinde kalması sağlanmalıdır. Probiyotik ağırlıklı besinler sıklıkla tüketilmelidir. Kuru baklagiller, tahıllı yiyecekler ve yeşil çay gibi besinlerin de vücuttaki enfeksiyonlara karşı direnç oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

Genital siğilden korunma yolları arasında haftanın en az 2 günü et ve süt ürünleri ile hazırlanmış bir menüyle beslenmek de yer alır. Kilo kontrolünün dengeli olmasına özen göstermek, protein ağırlıklı yiyecekler, posa ve lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, antioksidan açısından zengin olduğu bilinen taze sebze, meyve tüketmek de bağışıklık sistemi için önemlidir. B12, C vitamini, çinko, folik asit gibi vitamin içerikleri bulunan gıdalar da bu noktada tüketilebilir.

Stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlar da bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan olumsuz faktörlerdendir. Bağışıklığı düşük olan kişiler her hastalık için korumasızdır ve iyileşmeleri uzun sürer. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü tutulması genital siğilden korunma için oldukça önemlidir.

Genital Siğiller Bitkisel Yollarla Tedavi Edilebilir Mi?

Viral HPV enfeksiyonu, ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple akla gelen ya da bir başkasından duyulan, bitkisel maddelerin tedavi amaçlı kullanılması gibi önerilerden fayda sağlamaya çalışmak genital siğilden korunma aşamasında çok doğru olmayabilir. Bitkisel içeriklerden sirke benzeri doğal sayılan sıvılar, esasında asidik yapıları dolayısıyla bölgedeki siğilin kurutulmaya çalışılması prensibine dayanır. Lakin bu gibi yöntemlerin basit bir rahatsızlık olmayan HPV’ye dayalı genital siğil hastalığına ne kadar etkili bir sonuç verdiği tartışmaya açıktır.

Bilinmelidir ki, siğil oluşumlarının üzerine bu gibi asit bazlı sıvılar uygulandığında ne yazık ki bölgede bulunan diğer sağlıklı dokulara da tahribat verilmesi durumu ortaya çıkabilir. Cildin tahriş olması da, genital siğillerin yayılmasına neden olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken ise; genital siğiller kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabildiği için, genital siğilden korunma adımı olarak muhakkak doktor kontrolü altında tedavi olunması gerekir. Çünkü kişinin kendi kendine uyguladığı genital siğil için kullanılan bu bitkisel kürler, yarardan ziyade zarar getirebilmektedir. Tedavinin gecikmesi, rahim ağzı kanseri riskini yükselten bir etmendir.

Genital Siğilden Korunma ve HPV Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrasında bir daha HPV ile karşılaşmamak ve genital siğilden korunma için öncelikle uzman bir hekim tarafından genital bölgedeki HPV’ye bağlı kondilom varlığının ve genital siğillerin tamamen temizlenerek ortadan kaldırılması gerekir. Tedavi sonrasında kesinlikle kişinin kendisine, bağışıklık sistemine dikkat etmesi gerekecektir. Yalnızca hekim tarafından tedavi olmak bu enfeksiyon için yeterli gelmemektedir. Bunun için tedavinin ardından hastaların bölge temizliğine, hijyenine dikkat etmesi elzemdir. Bölgenin temiz tutulması bu aşamada oldukça önem taşımaktadır. Genital siğil tedavisi sonrasında hastalar, kesinlikle HPV’si bulunan kişiler ile temas etmemeli, kendilerini yeniden virüs kapmaktan korumalıdırlar.

Genital siğilden korunma için bilinmesi gereken en önemli nokta; genital siğil hastalığının bulaşıcı bir enfeksiyon olmasıdır. Bu nedenle genital siğili bulunan bir başka bir cilt ile temas edildiğinde siğil varlığı kendini yeniden ortaya çıkarabilir. Nitekim tedavinin devamlılığı ve kesin çözümü için eşli tedavi önerilmektedir. Tek başına tedavi yeterli gelmediği için partner tedavisinin de yapılması gerekmektedir.

WhatsApp Hemen Ara