• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Hemoroid (basur) belirtileri, hemoroid hastalığının evrelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Makat damarlarının bir takım nedenlerden dolayı gevşemesi sonucunda, makat içerisinde bulunan hemoroid memelerinin (yastıkçıkların) sarkması ile ortaya çıkan hemoroid hastalığı günümüzde ameliyatsız, yatış gerektirmeyen lazerle basur tedavisi sayesinde tedavi edilebilmektedir.

Toplumda yaygın olarak basur ismiyle anılan, tıp dilindeki adı hemoroid olan bu makat hastalığı, vermiş olduğu belirti ve şikâyetlerden dolayı kişilerin günlük yaşantısını oldukça zora sokabilir. Öyle ki hemoroid (basur) belirtileri yaşayan kişiler, vermiş olduğu şikâyetlerden dolayı neredeyse oturma, yürüme, uzun süre ayakta durma gibi günlük yaşam faaliyetlerini yerine getirmede bile güçlük çekebilirler. Bu nedenle tedavi edilmeden geçen her süre, belirtilerin şiddetini artırdığından bu makat rahatsızlığını yaşayan bireyler için gündelik yaşam oldukça zor hale gelebilmektedir.

En belirgin hemoroid (basur) belirtileri arasında kabızlık ya da uzun süren ishal atakları yaşanması nedeniyle özellikle tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ve sonrasında makat bölgesinde görülen kanama şikayeti yer almaktadır. Belirtiler hemoroid hastalığının türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Makat içindeki toplardamarların varisleşmesi sonucu ortaya çıkan hemoroid memeleri, İç Hemoroid türünde görülürken; hemoroid memelerinin anüsten dışarıya sarkması ile makat dışına çıkması ise Dış Hemoroid belirtileri arasında görülmektedir.

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda hemoroid (basur) belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tuvalet esnasında makattan taze, parlak, kırmızı kan gelmesi, hastalar tarafından sıklıkla şikayetler arasında görülen belirtiler arasındadır. Bahsedilen bu kanama belirtisi, klozetin içerisinde damlalar haline görülebileceği gibi temizlik sırasında kullanılan peçete üzerinde de fark edilebilir.
  • Anal bölge ve çevresinde kaşıntı hissi yaşamak, hastalığın oluşumu ile ilerleyen evrelerinde kişilerin en fazla mustarip olduğu belirtilerinden biridir. Öyle ki bu kaşıntı hissi, tuvalet öncesi veya sonrası fark etmeksizin, kişinin günlük yaşantısında rahatsızlık verebilir. Hatta uyku sırasında bile ortaya çıkarak, kişiyi uykusundan uyandırabilir.
  • Makat bölgesinde ve anal çevrede yanma hissi, kişinin hemoroid belirtileri arasında yer alan kaşıntı şikâyetine eşlik ederek görülmektedir. Makat bölgesindeki yanma hissi, dışkılama öncesi ve sonrasında kişiye rahatsızlık hissi veren belirtiler arasındadır. İç ve dış olarak hemoroidin tüm çeşitlerinde bu hemoroid (basur) belirtileri ile karşılaşmak mümkündür.
  • İç veya dış hemoroid fark etmeksizin tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ya da sonrasında makat bölgesinde ele gelen şişlik hissi. Bu his, bölgede gözlenen hemoroid memesi oluşumu nedeniyle ortaya çıkan bir diğer belirtidir.
  • Makat bölgesinde dolgunluk hissi yaşamak, bölgede sürekli olarak içi dolu olan sertlikte bir yapının bulunması ise yaygın olarak karşılaşılan bir belirtidir. Bu dolgunluk hissini kişiler tuvalet ihtiyacı ile karıştırabilmektedir. Bu nedenledir ki makat ve çevresinde dolgunluk hissi yaşamak, dikkat edilmesi gereken en belirgin hemoroid (basur) belirtileri arasında yerini alır.
  • Makat bölgesinde ıslaklık hissi, akıntı ve buna eşlik eden ağrı, hemoroidin farklılık gösteren çeşitlerinde birtakım şikâyet ve belirtiler olarak kendini gösterebilir. Bölgede enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak yaşanılan akıntının varlığı, kişiye makat bölgesinde sürekli bir ıslaklık hissettirir. Bu ıslaklık belirtisine ağrı ve sızlama da eşlik edebilmektedir. Zonklama hissi ile bağdaştırılan bu ağrılar günlük hayatta kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilmektedir.

Hemoroid (basur) belirtileri, yaşanıldığı ve fark edildiği ilk anlarda vakit kaybetmeden alanında uzman bir Proktoloji hekimine muayene olmak gerekmektedir. Belirtilerin şiddetlenmemesi ve hastalığın ileriki evrelere geçmemesi için muayenenin ardından tedavi yoluna gidilmelidir. Hemoroid hastalığının tedavisi ameliyatsız yöntemler içerisinde yer alan lazer yöntemi ile ayaktan tedavi olma imkanı sunarak gerçekleştirilebilmektedir.

WhatsApp Hemen Ara