• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Hemoroid (basur) çeşitleri, makat bölgesinde konumlandıkları yere göre isimlendirilir.

Makat içerisinde yer alan çeşidi İç Hemoroid yani tıp literatüründeki adı ile İnternal Hemoroid; makat dışında yer alan türü ise Dış Hemoroid diğer adıyla Eksternal Hemoroiddir.

Hemoroid (Basur) Çeşitleri Nelerdir?

İç Hemoroid

Birden fazla evresi bulunan İç Basur, toplum arasında en yaygın görülen ve en fazla şikayete neden olan hemoroid çeşididir. Rektumun iç kısmında meydana gelen bu makat rahatsızlığı, dört evreli bir süreci ortaya çıkartır. Hastalığın evre (derece) tespiti, tedavi yönteminin belirlenmesindeki en önemli faktörlerden biridir.

1.Derece Hemoroid:

Hemoroid (basur) çeşitleri arasında tespiti en zor olan iç hemoroid evresidir. Makat bölgesindeki hemoroid memelerinin (yastıkçıkların) boyutlarına göre hemoroid evreleri değişiklik gösterir. Bu evredeki hemoroid, kişiye fazla şiddetli şikayetler vermediğinden hasta tarafından anlaşılması güç olabilmektedir. Makatın iç kısmında yer alan hemoroid memelerinin varlığı ancak bir hekim tarafından koyulabilmektedir. Bariz bir bulgusu yoktur. Bu nedenle gereken durumlarda rektoskopi yolu ile tespit edilebilir.

2.Derece Hemoroid:

Hemoroid yastıkçıkları nedeniyle oluşan şişkinlikler, 2. evre hemoroidde daha belirgin olduğundan kişiye verdiği rahatsızlık hissedilebilir derecededir. Bu evrede hemoroid pakesi, kişi her tuvalet ihtiyacını giderdiğinde ıkınma nedeniyle anüsün dışına çıkabilir ve dışkılamanın ardından ise kendiliğinden tekrar içeri girip gözden kaybolmaktadır. Hemoroid (basur) çeşitleri içerisinde bahsi geçen hemoroid memeleri (pakeleri) bu evrede kanama, kaşıntı ve bazen de ağrı gibi belirtiler verebilmektedir.

3.Derece Hemoroid:

Hemoroid memelerinin oluşturdukları şişkinlikler, bu evrede dışkılama eylemi sırasında sürtünerek dışarı sarkar ve ancak elle müdahale edilerek içeriye itilir. Bu evredeki hemoroidler makat dışarısına çıktıklarında kendiliğinden içeri girmeleri uzun süre alır. Kişide kanama, kaşıntı ve ıslaklık gibi şikâyetlerin yaşanmasına yol açabilir.

4.Derece Hemoroid:

Hemoroid (basur) çeşitleri hemoroid memelerindeki boyut değiştikçe kişiye daha ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. 4. evredeki hemoroid memeleri anüs kanalına sığmamakta ve sürekli makat ağzından dışarı taşmaktadır. Hemoroid memelerinin artık tamamen dışarıda olduğu bu evrede, hiçbir müdahale ile içeri itilmesi mümkün değildir. En fazla şikayete neden olan evre 4. evredir. Kişiye dolgunluk hissi, kanama, şiddetli ağrı, kaşıntı gibi belirtiler vermektedir. Yine 4. evre hemoroid, hastanın yürümekte ve oturmakta oldukça zorluk çekmesine neden olarak kişinin günlük yaşantısını kısıtlayabilmektedir.

Dış Basur

Makat dışında meydana gelen hemoroid pakelerinin (meme) görüldüğü, hemoroid (basur) çeşitleri içerisindeki Eksternal Hemoroid adıyla anılan hemoroid çeşididir. Makatın en hassas noktası olan anüs (makat) çıkışında meydana gelir. Bu hemoroid çeşidinde hemoroid memeleri (pake), makatta gözle görülebilecek ve elle hissedilebilecek kadar somut bir boyutta yer almaktadır.

Tromboze haline gelmiş olan hemoroid memesi de dış hemoroid çeşidi içerisindedir. Tromboze hemoroid; hemoroidal yapıların içerisinde yer alan kanın pıhtılaşması ile oluşan hemoroid çeşididir. Hemoroid pıhtılaşması olarak bilinen bu hemoroid çeşidi, halk arasında boğulmuş basur olarak da adlandırılmaktadır. Tromboze hemoroid oluşumları; sert, ağrılı bir şişlik şeklinde kendini göstererek, yanma, kaşıntı, sızlama, fazla baskı sonucunda kanama gibi belirtiler verip, mavimsi veya morumsu bir renk halinde izlenebilmektedir.

Her hemoroid çeşidinde ve evresinde lazerle hemoroid tedavisi uygulanabilmektedir. Ayaktan, yatış gerektirmeyen bir yöntem olan lazer tedavisi, ameliyatsız, yalnızca lokal anestezi ile uygulanarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hastanın konforunu göz önüne alarak uygulanan tedavide aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olma imkanı sunulmaktadır.

WhatsApp Hemen Ara