Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer Mi?

Hemoroid Basur Nedir?

“Hemoroid basur kendiliğinden geçer mi” sorusunun cevabı aslında çok basit bir hayır kelimesini doldurmaktadır. Anüs (makat), insan vücudunun her dışkılamada sürekli olarak kullandığı ve en hassas olan organlarından biridir. Bölgenin hassasiyeti nedeni ile de burada, birtakım makat hastalıklarına rastlanabilmektedir. Bu hastalıklar arasında yer alan hemoroid oluşumu ise en sık karşılaşılan hastalıklardandır. Hemoroidin hastaya vermiş olduğu tüm şikayetler, evrelerinin devamlılığı nedeniyle hastalığın artış göstermesine neden olabilir. Bu nedenle daha başlangıç evresindeyken fark edilmiş hemoroid ile karşılaşıldığında dikkat edilmesi gereken ve uyulması gereken bazı faktörler bulunur. Beslenme rutinini düzene sokmak gibi etkenler, hastalığın iyileşmesini tam anlamı ile sağlamasa da, bu sürecin zorlu geçmesini hafifletmede yardımcı olacaktır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisini İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid hastalığı, kişide birtakım şikâyetler ve belirtiler yaşanmasına zemin hazırlar. Bu belirtilerin en başında kişiye; ağrı, kanama, kaşıntı, yanma, zonklayıcı şiddette acılar hissettirebilmektedir. Bu belirtilerin hiçbirisinin tedavi edilmeden tam anlamıyla geçmesi beklenmemelidir. Bu nedenle bütün hastalıklarda olduğu gibi “hemoroid basur kendiliğinden geçer mi” sorusunun cevabında da alanında uzman bir doktor tarafından uygulanacak olan tedavinin; hemoroidden kurtulmanın tek şartı olduğu söylenebilir.

Basur (hemoroid) hastalığının gerçekleştiği makat bölgesi, hastalar tarafından mahrem olarak sayıldığı için göz ardı edilir. Basur da bu nedenledir ki tedavisine geç kalınan hastalıklar arasında yer alır. Ne zamanki kişi, hemoroidin son aşaması olan ve oldukça ağrı veren evresini yaşamaya başlar, ancak o zaman muayene olmayı ötelemekten vazgeçer. Böylelikle çektikleri acının dayanılamayacak noktaya gelmesini bekledikten sonra hemoroid muayenesi olmaya karar verirler. Oysa, hastalığın daha kolay tedavi edilebilmesi için bu tarz yaklaşımlardan uzak durmak gerekir. Çünkü bu yaklaşımlar ancak hastalığınızın boyutunun değişmesine yol açarak, tedavi süresinin uzamasının yanında, çekeceğiniz ağrıların şiddetini de arttırabilmektedir.

AMELİYATSIZ Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Hayatınız kâbusa dönmeden basur sorunları ile karşılaştığınız ilk an doktora gitmekten çekinmeyiniz. Hemoroid olarak makatta bulunan damarların belli bir takım sebeplerden dolayı basınca maruz kalması ile kişi, ortaya çıkan hemoroid memeleri (pakeleri) adını vermiş olduğumuz sarkmalar ile karşılaşabilir. Bu memelerin oluşması kişiyi oldukça zor anlara sürükleyerek, oturmada, kalkmada, yürümede, neredeyse her hareket etmede kişinin hayatı yaşamasını zor hale getirebilir. Sıklıkla ıkınmaya dayalı olarak gerçekleşen hemoroid oluşumları iç (internal), dış (eksternal) olarak iki farklı şekilde sınıflandırılır. Hemoroidin ilk evrelerinde hastaya diyet uygulaması yapılarak dışkılamanın rahat olmasını sağlamak, hemoroid hastalığının tedavisinde önemli bir rol üstlenir. Hastanın kendi kendine uygulayacağı, dışkı yumuşatıcı ilaçların kullanımı, oturma banyosu uygulamaları kişide bir rahatlama sağladığı hissi verse de bu his yalnızca bir süre devam eder. Sonrasında yine aynı ağrılarla baş başa kalan hastanın bu tip uygulamaları hemoroid tedavisinin sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak maksadıyla doktor tavsiyesi ile kullanması daha doğrudur. Çünkü yalnızca makat bölgesindeki baskıyı azaltan bu uygulamalar tam anlamı ile bir tedavi sağlamamaktadır.

Hemoroid Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

“Basur kendi kendine geçer mi” diye merak edip beklenildiği müddetçe evresinde artış gözlemlenebilir. İlk evresinde ciddi belirti vermediği için tedaviden kaçınılması  ve ihmal edilmesi sonucunda bu makat hastalığı mutlaka ileri evreye geçiş yapacaktır. İşte bu yüzden uzman bir hekime danışılması ve uygun olan tedavi şeklinin hekim tarafından belirlenmesi gerekir. Hemoroid (basur) tedavi yöntemi; hastalığın evresine göre değişiklik gösterebildiği için mutlaka deneyimli bir hekim tarafından tedavi gerçekleştirilmelidir.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid (basur) hastalığının, ilerleyen tıp alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde artık tedavisi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Ameliyatsız, ayaktan tedavi sağlanarak yapılan lazer yöntemi artık günümüzde oldukça yaygın olarak uygulanan yöntemler arasında yer alır. “Basur kendi kendine geçer mi” diye beklemenize gerek kalmadan, kişinin durumuna en uygun olan tedavi şeklini belirleyecek olan hekimin yönlendirmesiyle hastalığınızı tedavi ettirmelisiniz. Erken teşhis tüm hastalıklarda önemli olduğu kadar hemoroid hastalığında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Makat hastalıkları konusunda deneyimli Proktologlar, yalnızca bu alana baktıkları için hemoroid hastalığından kurtulma noktasında hastalara daha iyi bir destek sağlayabilir.

Hemoroidin (basurun) kendiliğinden geçmesini beklemeden tedavi olunması gerekir. Tedaviyi geciktirmek, sizin aleyhinize işleyen bir süreç olur.

Leave a reply