• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Hemoroid (basur) kremi ve ilaçlarını, basur hastaları genellikle ilk önce kendi kendilerine bu makat hastalığının, evde tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu düşündükleri için kullanırlar.

Bazen internet araştırması sonucunda bazen de bir yakın tavsiyesi olarak alınıp kullanılan kremler ve ilaçlar, gerçek bir tedavi sağlamamaktadır.

Hemoroid (basur) kremi ve ilaçlarının her insanda aynı etkiyi göstermesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında ciddi sıkıntılara yol açabilmektedirler. Mutlaka hemoroid tanısı koyulduktan ve tedavi yoluna girildikten sonra eğer başvurmuş olduğunuz Proktoloji hekimi tarafından uygun görülürse bu tip krem ve ilaçların kullanılması doğru olacaktır. Aksi takdirde sadece hemoroidin açığa çıkardığı belirtileri, geçici bir süreliğine saklayarak, hastalığın boyutlarının ilerlemesine neden olacaktır. Tedavi ertelendikçe ilerleyen süreçte, tam teşekküllü bir tedavi sağlanmadığı için hemoroid evrelerinde değişiklikler görülecek ve anlık rahatlama sağlayan bu kremlerin gizlediği şikayetler tekrarlayacak hatta daha şiddetli bir şekilde açığa çıkacaktır.

Hemoroid yaşam kalitesini düşüren ve ileri evrelerinde dayanması çok güç olan bir makat hastalığıdır. Neredeyse her 10 kişiden 8’inde görülen Basur hastalığı, birtakım nedenlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hemoroid (basur) kremi gibi geçici yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün olmayan bu makat hastalığının alanında uzman bir Proktoloji hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan hastalığın tedavi edilmeye çalışılmasından önce bazı alışkanlıkların değiştirilmesi daha doğrudur.

Hemoroid (Basur) Nedenleri

Hemoroid hastalığının oluşmasındaki nedenler ve hastalığın görülmesine zemin hazırlayan yanlışlar şu şekilde sıralanabilir;

Dışkılama alışkanlıklarında yapılan bazı yanlışlıklar bunlardan biridir. Bu yanlışlıklar; doğal olmayan zaman ve ritimde kendini dışkılamaya zorlama, sabah ilk ve doğal dışkılama isteğini geçiştirme, uzun süre ve ıkınarak tam bir boşaltım yapmak için makat bölgesini zorlamak gibi. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında yapılan bu yanlışlar, hemoroid oluşumunu tetikleyebilmektedir. Doktora danışmadan hemoroid (basur) kremi kullanmak yerine dikkat edilmesi gerekenler ise; Düzenli beslenme. (kepekli ekmek, bol meyve, sebze ve su) Anüs bölgesini tahriş edici yiyecek ve içeceklerden (baharat, alkol, turşu) uzak durma. Düzenli tuvalet alışkanlığı (okul öncesi dönemde bu eğitim anneler tarafından çocuklarına vermelidir) edinme. Tuvalette fazla ıkınmama. Ağır yük kaldırmama gibi.

Hemoroid (basur) kremi ve ilaçları, hastalar tarafından evde denenmeden önce hemoroid belirtileri ile karşılaşıldığında, vakit kaybetmeden uzman bir Proktoloji doktoruna başvurmak gerekmektedir. Kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan bu makat hastalığı için günümüzde ayaktan, yatış gerektirmeyen lazerle tedavi yöntemi avantajlarından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

WhatsApp Hemen Ara