Hemoroid (Basur) Nedir Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid nedir, sorusunun cevabı için basur adıyla bilinen hemoroid hastalığını ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekir. Hemoroid, vücutta makat içerisinde yer alan, anüs bölgesinde bulunan toplardamarların çeşitli etkenlerden, damarların genişleyip meme şeklinde sarkmasına neden olan bir hastalıktır. Çoğunlukla, makat basıncına yapılan artışın sonucu olarak meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid, insan sindirim sisteminin çıkış yeri olan ve tamamlayıcı görevi olarak üstlenen makat bölgesinde meydana gelen bir hastalıktır. Makat (anal) bölgesinin içerisinde yer alan anal kanalda bulunan toplardamarların çeşitli etkenlerden kaynaklı olarak kabararak meme haline gelmesi ile hemoroidal yapılar oluşmaktadır. Genel olarak makat basısının artması nedeni ile anal kanal bölgesinde yer alan bağ dokuları ve oluşum göstermiş olduğu kas yapıları zarar görerek hemoroidin kişide gerçekleşmesine yol açabilmektedir. Hemoroid nedir, nasıl oluşur bilebilmek için hastalığı daha ayrıntılı incelememiz gerekir.

Günlük yaşamı olumsuz derecede etkileyen, sıklıkla kişinin kabız, ishal, aşırı ıkınmaya bağlı olarak gerçekleşen tuvalet alışkanlıklarının olması veya hamile bireylerde yaşanılabilen zorlu doğum anlarından kaynaklı olarak da bu hastalık gözlenebilmektedir. Hemoroid nedir, neden olur sorusuna cevap olarak çoğunlukla ıkınmaya dayalı olarak gerçekleşen kabızlık karşımıza çıkıyor olsa da, gebelik döneminde en sık rastlanılan makat hastalıkları arasında yer almaktadır. Çünkü bebeğin bireye karın içindeki büyümesinden kaynaklı olarak, bayanın karın içi basısının artarak anal bölgeye uygulamış olduğu şiddetin artması ile gebeler, sıklıkla hemoroid, anal fissür ve anal fistül gibi makat hastalıklarıyla karşılaşabilirler.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Bulundukları yere göre değişiklik göstererek, hem çeşit farklılığı hem de yapı gereği değişim gösterebilirler. Bu nedenle bulundukları yere göre İnternal ve Eksternal olarak iki çeşide ayrılmıştır.

İç Basur (İnternal)

Hemoroidin sıklıkla anlamasında zorluk çekilen çeşidi olan, rektumun iç kısmında meydana gelip, dört evre olarak farklı belirtiler gösterebilen şeklidir. İç basur (internal) evreleri tedavi yöntemlerini belirlemek açısından büyük önem taşımaktadır. Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü olarak evrelere ayrılır. Sıklıkla evreler değiştikçe ve ilerledikçe hastada yaşanılan belirtiler daha çok sorun teşkil etmeye başlamaktadır. Bu şekilde evreler arasındaki geçişlerde de kanama, kaşıntı, doluluk hissi, şiddetli ağrılar gibi kendini gösterebilmektedir.

Dış Basur (Eksternal)

Hemoroid nedir, diye merak edenlerin tıp dilindeki adı ile “eksternal” hemoroidin hemoroid pakelerinin anüs çıkışında yer almasıyla oluştuğunu bilmesi gerekir. Makat bölgesinin en hassas yeri olan anüs çıkışında bu nedenle belirtmiş olduğumuz oluşumlar kendini gösterebilir. İsmi ile adlandırılmasının temel nedeni olup, hastanın eline gelebilen, gözle görülebilecek somut bir yapıda olarak, makatta yer almasıdır. Dış basur, tromboze hemoroid denilen hemoroid damarının içinde kan pıhtılaşması ile oluşan sert, ağrılı kitle şeklinde bir probleme sebebiyet verir. Bu sorun da diğer çeşitlerinde de olduğu gibi kısa sürede tedavisi gerekmektedir.
İç ve dış hemoroidler nadir de olsa birlikte görülebilirler. Tedavilerinin aynı anda yapılması da mümkün olabilir. Fakat hastanın bu durumu, kendisinin teşhis etmesi olanaksızdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda proktoloji uzmanı bir doktor, hasta için en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Hemoroid Nedir, Neden Olur?

Birden fazla nedeni olan bu hastalık, günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu, bireyin gündelik yaşam konforunu olumsuz yönde oldukça etkileyen makat hastalıklarının başında gelir. Uzun süren kabızlık ve ishal, fazla kilo, ağır sporlar, ağır işler, fazla ayakta kalmak, sürekli oturmak, gebelik ve doğum gibi makat basıncını arttıran etkenler olarak bilinen hemoroid nedir, hemoroid neden olur? sorusunun cevabı olarak yer alır. Bu etkenleri arttırmak mümkündür. Ancak ailesel yatkınlık ve genetik gibi nedenlerde hemoroide neden olabilmektedir.

Bu hastalığa yol açan en önemli etkenlerin başında, kabızlık durumu gelir. Çoğunlukla bu rahatsızlıkta gözlemlenen neden beslenme ve kişinin tuvalet alışkanlıklarının olması gereken düzenin dışında oluşum göstermesidir. Kabızlık durumu bağırsak hareketlerinin, bireyin yaşam rutininden farklı olarak yavaşlaması akabinde boşaltımının durması veya oldukça yavaşlaması haline denir. Hemoroid nedir, neden olur sorusuna kabızlık durumunun hemoroide neden olması, kabızlığın kronikleşmesi sonucunda olabilir, yanıtı verilebilir. Kabızlığın getirdiği uzun süre tuvalette kalma ve ıkınma hareketlerinin yapılması, anüs bölgesinde bulunan toplardamarların genişleyip sarkması sorununa yol açmasıyla, bu hastalık kişide oluşum gösterebilir.

Kabızlığın oluşmasına zemin hazırlayabilecek beslenme alışkanlıklarını ise şöyle tanımlayabiliriz: Yeterli miktarda su tüketmemek, lif ve posa içeriğinden yoksun yiyecek ağırlıklı beslenmek, beslenme rutininde ani değişiklik, hazır / çabuk yemek diye tabir ettiğimiz fast – food tüketimi, yoğun acı ve baharatlı yiyecekler tüketme gibi nedenler arasında sayılabilir. Hemoroid nedir, neden olur sorularının yanıtı olan bir diğer etken ise hareketsiz yaşamak, makat basıncını arttıracak ağır spor dalları, (halter, gülle vb…) sürekli oturmak ya da ayakta kalmayı gerektirecek işlerle uğraşmak hemoroidal yapıların oluşumunda önemli bir rol oynar. Bu gibi sebeplerden mümkün olduğunca kaçınmak bu oluşumu önleyebilir.

Bununla birlikte bu rahatsızlıkta, hastanın genetik durumu ve ailesel yatkınlık durumu da göz önüne alınması gerekmektedir. Çünkü ailede beslenme düzeni ve şekli aile bireyleri arasında yakınlık göstermesinden kaynaklı olarak bağırsak düzeninin çalışması da aynı olabilmektedir. Bu nedenle kabızlık sorunu sonrasında yaşanılabilen hastalığın ailesel yatkınlıkla bir ilgisi de mevcuttur.

Hemoroid belirtilerini anlattığımız yazımızın devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

“Hemoroid Belirtileri Nelerdir?” Başlıklı Yazımızın Devamı İçin Tıklayınız

Leave a reply