• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
 • 444 8 623

Hemoroid (basur) nedir, sorusu hemoroid hastaları tarafından ya da makat bölgesinde problem yaşayan kişilerin rahatsızlıklarının sebebini öğrenmek adına merak ettikleri sorular arasındadır. Hemoroid, sindirim sisteminin son halkası olan makat (anal) bölgesinde meydana gelen, kalın bağırsak çıkışında yer alan bir hastalıktır. Halk arasında mayasıl veya basur olarak da bilinir.

Hemoroid (basur) nedir, diye sorulduğunda anüs bölgesinde bulunan toplardamarların çeşitli etkenlerden dolayı kabarması sonucunda makatta meme şeklinde ortaya çıkan makat hastalığıdır, yanıtı verilebilir. Çoğunlukla makattaki basıncın artması sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir.

Makatta görülen bu hastalık; her yaşta ve her cinsiyette gözlemlenebilir. Son zamanlarda 50 yaş ve üzeri hastaların yarısına yakınının bu rahatsızlığı yaşadığı bilinmektedir. Bu nedenle hemoroid (basur) nedir, meselesinin birçok insanı ilgilendirdiğini söylemek mümkündür. Birden fazla nedeni olan bu makat hastalığı, gündelik yaşam konforunu olumsuz yönde etkilemesi ile günümüzde birçok insanın mustarip olduğu, makat bölgesinde en sık yaşanılan hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Basur oluşumu, genellikle zorlu dışkılama sırasında meydana gelip, sıklıkla ıkınmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın kişiye vermiş olduğu bazı belirtileri vardır. Hemoroid (basur) nedir, sorusunun yanı sıra hemoroid belirtileri de hastaları ilgilendiren bir diğer konudur. Bu belirtilerin en başında sindirim sisteminin düzgün çalışmaması ile ortaya çıkan kabızlık sorununun yaşanması yer alır.

Hemoroidi oluşturan neden tam olarak saptanamasa da bilinen temel sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kronik kabızlık ve ishal durumu),
 • Yetersiz miktarda su tüketimi,
 • Sedanter yaşam (hareketsiz yaşam),
 • Gebelik ve doğum,
 • Bazı spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek, halter, ağırlık kaldırma vb.),
 • Uzun süre oturarak çalışan meslek grupları (şoförlük, pilotluk, bankacılık… ),
 • Fazla alkol ve sigara tüketimi,
 • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu,
 • Kalın bağırsak kanseri,
 • Besin alışkanlıklarının ailesel yatkınlık göstermesi.

Hemoroid (basur) nedir, sorusu hemoroid hastaları için kişinin gündelik yaşamına birçok etkisi olduğundan, hemoroid hakkında bilinmek istenen bir sorudur. İnsanların günlük yaşantılarını olumsuz derecede etkileyen bu rahatsızlık, her geçen süreçte kişi için oldukça önem arz eder. Çünkü makatta oluşan ve evrelere ayrılan hemoroidin ilerlemesi sonucunda tedavisi biraz daha güçleşmiş bir hastalık olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Hemoroid hastalığına zemin hazırlayan bütün etkenlerin ortadan kaldırılması, rahatsızlığın bitmesine veya evrelerin ilerlemesine engel değildir. Bu nedenle hastalık ile karşılaşıldığı ilk anda muhakkak alanında uzman bir Proktoloji doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Hemoroid (Basur) Nedir ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid (basur) nedir, tekrarlar mı?

Hemoroid makat bölgesinde görülen bir hastalıktır. Acılı, baharatlı yiyeceklerden uzak durarak, alkol ve sigara tüketimine dikkat ederek, çok fazla kabız ya da ishal atakları yaşamamaya özen gösterildiği takdirde, tedaviden sonra hemoroid bir daha tekrarlayabilen bir hastalık değildir.

Hamilelikte hemoroid (basur) olur mu?

Elbette olur. Gebeliğin getirmiş olduğu hormonal artış ve bebeğin belden aşağıya doğru yapmış olduğu basınçtan dolayı hemoroid oluşumu gözlemlenebilir.

Emziren anneler hemoroid tedavisi olabilir mi?

Evet, anne vücudunu toparladıktan sonra, tedavide kullanılan ilaçlar zararsız olduğundan dolayı ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanabilir.

Gebelikte ameliyatsız lazerle tedavi işlemi uygulanabilir mi?

Evet, hamileliğin bütün aşamalarında ameliyatsız lazerle hemoroid (basur) tedavisi uygulanabilmektedir.

Hemoroid (basur) nedir, her basur hastasından kolonoskopi yapılması istenir mi?

Toplumda sıklıkla karşılaşılan bir makat hastalığı olarak karşımıza çıkan hemoroidin belirtilerinde benzerlik gösteren bazı hastalıklarda, risk grubunda yer alan hastalara, hekim tarafından önerildiği takdirde kolonoskopi yapılması istenebilmektedir.

Hemoroid (basur) hastalığı bulaşıcı mıdır?

Hayır. Hemoroid, virüs, bakteri gibi bulaşıcı etken içermediği için hiçbir şekilde bulaşma söz konusu değildir.

Hemoroid (basur) hastalığı kalıtsal mıdır?

Hayır, kalıtsal değildir. Ancak ailesel beslenme şeklinin aynı olması ailenin diğer bireyleri için risk faktörü oluşturabilir.

Hemoroid hastalığı kansere dönüşür mü?

Hemoroid hastalığı kansere dönüşmez.

WhatsApp Hemen Ara