AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

Basur Evreleri

Basur rahatsızlığı, evrelerine göre değişiklik gösterebilen bir makat hastalığıdır. Bu nedenle vakit kaybetmeye gelebilen bir hastalık değildir. Basur evresinin ilerlemesine izin vermeden mutlaka bir Proktoloji hekimine başvurmak, sağlığınız için oldukça önemlidir.

Basur Evreleri

mayasıla-ne-iyi-gelir.jpg

Basur Evreleri


Basur evreleri, basur hastalığının aşamalarının ve bu aşamalar sürecinde başında sonuna kadar takiben verdiği şikayetleri ile bilinir.

Bu basur evreleri sürecinden kısaca şu şekilde sıralayabiliriz; öncelikle basurun başlangıç aşamasında anal (makat) bölgesinde kanama problemleri yer alır. Sonraki aşamalarda kanama her dışkılama sırasında da meydana gelebilir.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Hemoroid (Basur) Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Her geçen süreç zarfında kişideki belirti ve şikayetlerde değişiklik göstererek anal bölgede şişlikler oluşmaya başlar. Ki belirtilen bu şişliklere de biz basur memesi adını veriyoruz. Bu şekilde ilerleyen hemoroid aşamalarında şişlikleri de sürekli bir hal alacaktır. Öyle ki Bahsedilen şişlikler zamanla makattan içeriye giremeyecek şekline gelecektir.

Günlerin birbirini kovaladığı süreçte oluşan hemoroid memelerinin dışarıya çıkabildiğinden makatta sürekli ıslaklık şikayeti oluşacaktır. Makattaki oluşan bu şikayeti takiben de kaşıntı eklenecektir. Zorlu olan bu süreç içerisinde şikayetler başlarken, yeni evrelerde gelişmeler oluşabilmektedir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hemoroid (Basur) Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Basur, genel bir tabir ile toplardamarların genişleyerek varisleşmesidir. Kabaca tabir yapacak olursak anal bölgedeki meme oluşmasıdır. Basur hastaları gün içerisinde makatta huzursuz kaşıntılar ile başlayan ciddi ağrılar ve kanamalara kadar ilerleyen şikayetlerden söz edebilir.

Basur Türleri

Basur evreleri (dereceleri), tek tip değildir. Bu nedenlere iç basur ve dış basur olarak iki ana grupta sınıflandırılır. Dış basurlar, anal bölgenin dışında kalan hemoroid memeleridir. İç basurlar ise, anal bölgenin arka tarafında kalan hemoroidlerdir.

İç Basur (İnternal Hemoroid)

1.Derece Basur Evresi: Hemoroidin en hafif olarak gözlemlenen evresidir. Aslında birçok insanın karşılaştığı tipidir. Bazen ise herhangi bir bulgu vermeden de büyümeye devam edebilir. Bu nedenle tespiti zor olan çeşidi içerisinde yer alır. Bazen hekim tarafından bile tanı konulması oldukça güç hale gelebilir.

  1. Derece Basur Evresi: Basurun tedavi edilmeden geçen her süre zarfında ilerleyen evrelere yol açabilir. Basurun bu evresinde dışkılama yaparken, tuvalet esnasında dışarıya taşan ve daha sonra tekrar geri çekilen hemoroid memelerinin ortaya çıkmasıdır. Burada basur memesi kişiye rahatsızlık hissi verebilir. Hatta hastada kanama, kaşıntı ve bazen de ağrı gibi belirtileri de gösterebilir.
  2. Derece Basur Evresi: Dışkılama sırasında anüs içerisindeki şişkinlik sürtünme ile dışarı sarkar. Bu basur evresi şişkinliklerin artık tuvalet esnasında dışarıya çıkması ve memelerin kendiliğinden içeriye giremediği evredir. Hasta ancak eli ile müdahale ederek, makat içine doğru yerleştirerek içeri itebilir. Kendiliğinden makat içine girmesi uzun zaman alabildiği gibi, kişide kanama, kaşıntı, ıslaklık gibi şikayetleri yaşatır.
  3. Derece Basur Evresi: basurun bu evresinde anüs kanalına sığmayan memeler, sürekli olarak makat ağzından dışarı taşar. Makattan dışarı taşan basur memeleri hiçbir müdahale ile içeri itilememektedir. Bu nedenle kişide en fazla sorun oluşturabilen basur memesi olarak bilinir. Makatta kanama, yanama, kaşıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrılar ile sıklıkla kendini belli eder.

Belirtilen bu son evrede hemoroid memesi artık tamamen dışarıda yer aldığından dolayı makat bölgesi her türlü enfeksiyona karşı açık ve hazır halde bulunur. Bu durumda da basur hastalığının apseleşmesi için uygun ortam yer alır. Eğer apse gelişirse, yoğun ağrı şikayetlerinden dolayı kişi yürüyemez hale gelebilir. Oturmakta güçlük çeker. Gündelik yaşantıyı etkileyen bu evrede acilen tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Basur Evreleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Dış Basur (Eksternal Hemoroid)

Makat dışında meydana gelen basur çeşididir. Gözle görülebilecek ve elle hissedilebilecek olan basur çeşidi olarak somut boyutta makatta yer alır. Tromboze hemoroid çeşidi de yine dış basur türü içerisinde isimlendirilir. Makattaki bulundukları konum itibari ile yer almasından kaynaklı olarak dış basur olarak görülür. Hemoroid geniş dalı olan bir makat hastalığıdır. Bu nedenle de türleri ve evreleri arasında yaşanılan şikayetler de de değişiklik gözlemlenebilir.

Basur Hangi Durumda Ortaya Çıkar?

  • Ikınarak tuvalet yapmayı alışkanlık haline getiren kişilerde,
  • Tuvalette uzun süre oturarak vakit geçiren kişilerde,
  • Kabızlık ve ishal atakları yaşayan kişilerde,
  • Gebelik döneminde,
  • Sürekli oturarak veya daimi ayakta çalışan kişilerde,
  • Ağır spor yapan ağır kaldırma gibi eylemlerde bulunan kişilerde ortaya çıkar.

Özellikle basur hastalığı ile müracaat eden hastalarda makat bölgesinde oluşan farklı rahatsızlıklarda görülebilmektedir. Bu nedenle kişi hastalığını tanımlayabildikten sonra özel cihazlar yardımı ile kesin tanı konulması adına doktora başvurması gerekir. Kesin tanı ancak alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından belirlenir.

Kesinleşen hemoroid tanısı sonrasında düşünülmesi gereken konu ise basurun hangi evrede gerçekleştiğinin tespitidir. Evrelere göre tedavi yöntemlerinde değişiklik yaşanılan basur hastalığında erken teşhis önemlidir. Ertelenmeye gelebilen bir rahatsızlık olmadığını unutmamak gerekir. Ancak bu şekilde sosyal yaşantınıza geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Günümüzde artık, basur hastalığının tedavisi oldukça kolay gerçekleşmektedir. Ameliyat gerektirmeden ayaktan tedavi ile bütün makat hastalıkları sorunlarınızdan kurtulmanız artık çok kolay bir hale gelmektedir.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by