AdresMerkez Şube: Bakırköy / Şube 2: KadıköyÇağrı Merkezi444 8 623

Basur Sancısına Ne İyi Gelir, Tedavisi Nedir?

Basur sancısı, kişiye oldukça huzursuzluk veren bir ağrıdır. "Acaba basur sancısına ne iyi gelir" diye düşünmeden öncelikli olarak alanında uzman olan bir doktora başvurmak gerekir.

Basur Sancısına Ne İyi Gelir, Tedavisi Nedir?

Anal-Fissür-hangii-Belirtiler-Gösterir.jpg

Basur Sancısına Ne İyi Gelir?


Oturmayı, ayakta durabilmeyi, hata ve hatta markete gidebilmeyi bile zorlaştırarak, dayanılması güç olan sancılar ile yaşamak elbette ki kolay değil. Bu dayanılması güç olan ağrı ve acılar size, hayatı zindan edebilir. Tam da bu nedenle makatta yaşanılan basur sancısına ne iyi gelir diye düşünmeden bir doktora başvurmanız gerekir.Pek çok insan basur sancısından mustarip olmaktadır.

Günümüzde oldukça yaygın olarak görülen makat hastalıklarının başında yer alan basur sancıları, zorlanarak yapılan dışkılama sonrasında, ıkınma eylemlerinin sıklıkla oluşmasından dolayı yaşanılır. Öyle ki bu basur sancılarında ele gelebilen şişlikler ve sertliklerin oluşması da eşlik eder. Böylelikle en basitinden bir koltuğa oturmak bile insana oldukça zor gelebilmektedir. Vermiş olduğu sancılardan kaçmak için hastaların çoğu, tuvalet ihtiyaçlarını erteleyerek, dışkılama yapmayı ertelemektedirler. Oldukça yanlış bir tutum olan bu davranış, basur sancılarına iyi gelmesinin aksine ağrıyı daha da arttırarak bir sonraki dışkılamayı zorlaştırmayı da beraberinde getirmiş olur. Bu nedenle de basur ilerleyerek evrelerinde değişiklikler meydana gelir.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Evrelerin ilerlemesi sancıların değişik boyutlarına gelmesine yol açmaktadır. Doktor tarafından tanısı belirlenmiş olan basur sancısına iyi gelebilecek olan bir takım önlemler yer alır. Bu tedbirlerin en başında tabi ki de endişelenmeleri bir tarafa bırakıp, bir doktora başvurmaktan geçer. Doktor onayı sonucunda eğer uygun görülürse; çünkü herkesin hastalık çeşidi ve evresi farklı olduğundan, uygulanacak olan tedbirlerde de değişiklik gözlemlenebilir. Bu nedenle hekim onayı sonrasında bu önlemelere dikkat edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

“Basur sancılarına ne iyi gelir” sorusunu uzattığınız her hekim öncelikli olarak oturma banyolarını dile getirecektir. Çünkü uygun oturma banyosunun yapılması kasları rahatlatmasından dolayı bölgede yaşanılan anal spazmı hafifletir ve böylelikle hasta sancısına iyi geldiğini düşünür. Oturma banyosunu uygun olan şekli ile yapmak gerekir. Her dışkılama sonrasında uygun oturma banyosu uygulamak, sizi oldukça rahatlatabilecektir. Dikkat etmeniz gereken oturma banyosu sonrasında makatı, basuru tahriş etmekten kaçınmak gerekir. Bu nedenle bölgeyi hafifçe kurulamak basur ağrısının önüne geçilebilen tedbirler arasındadır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Basur sancısına ne iyi gelir ve önlemek için yapılması gerekenlerden bir diğeri ise pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmekten geçer. Çünkü pamuklu çamaşırlar, nemin birikmesini engelleyerek, basur tahrişinin önüne geçer. Böylelikle makat bölgeyi bakılamadığından dolayı sancıların şiddetinin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Koruyucu bariyer görevi görecek olan vazelin ile yumuşaklık sağlamak, yine hemoroide iyi gelenler arasında yer alır. Bölge hasarını önlemek ve dışkıyı yumuşatarak, oluşan basuru tekrar tahriş etmemesi için tuvalet öncelerinde sürülmesi uygun görülebilir.

Oturmalarını rahatlatabilmek için bir basur minderi almakta size yardımcı olabilecekler arasında yer alır. “Basur sancısına ne iyi gelir” sorusunun esas cevabı tuvalette uzun süre oturmamaktır. Ikınma ile yapılan her dışkılama süreci, damarların büyümesine neden olarak sancılarda artış yaşatmaktadır. İşte bu nedenle tuvalette telefonla oynamak, kitap okumak, oyun oynamak gibi alışkanlıklarınız var ise bunlardan vazgeçmeniz gerekir. Tuvalette uzun süre oturarak, ıkınarak beklemek yerine, geldiğini hissettiğiniz an tuvalete gitmeniz gerekir. Böylelikle bağırsak hareketlerini kesmeden, kabızlığa yakalanmamış olursunuz.

Makat bölgesini temiz tutmaya özen göstermek basur için yapılması gerekenler arasındadır. Sindirimi çalıştırıcı olan besinler tüketmek kabızlığı engellediğinden dolayı bol su, sıvı, posa ve liften zengin sağlıklı besinler tüketmek gerekmektedir. Probiyotik içerikli besinleri tüketmek ve egzersiz yapmakta kabızlığa engel olabildiği için basur sancılarına iyi gelebilmektedir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda hemoroid (basur) belirtileri yaşıyor iseniz, “basur sancısına ne iyi gelir” diye düşünmenize gerek kalmadan mutlaka bir proktoloji hekimine başvurmanız gerekir. Çünkü bu vermiş olduğumuz bilgiler tam anlamı ile bir tedavi yöntemi olmadığını unutmamak gerekir.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


WhatsApp
Canlı Soru Sormak İstiyorum