AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

Hamilelikte Basur (Gebelikte Hemoroid) Tedavisi

Hamilelikte basur (gebelikte hemoroid) sıklıkla karşılaşılan ve lazer ile tedavi sayesinde ertelemenize gerek kalmadan kurtulabileceğiniz bir makat hastalığıdır.

Hamilelikte Basur (Gebelikte Hemoroid) Tedavisi

hamilelikte-basur-gebelikte-hemoroid-tedavisi-1.jpg

Hamilelikte Basur (Gebelikte Hemoroid) Neden Olur?


Çoğunlukla 35-55 yaş üzerinde rastlanılan hemoroid rahatsızlığı kadın-erkek ayrımı olmaksızın bireylerde görülebilmektedir. Hamilelik duygusu, ilk kez annelik yaşayan kadınlarda hormonal değişimlerin dışında fiziksel olduğu gibi psikolojik olarak da etkilemektedir. Gebelikten kaynaklı olarak ortaya çıkabilen sorunlar ile başa çıkmaları onlara oldukça zor anlar yaşatabilmektedir. Hamilelikte basur (gebelikte hemoroid) rahatsızlığı, kadınların bu süreçte yaşadığı en ciddi sorunlardan biri olup, kişiye oldukça problem yaratabilmektedir. Hamile kadınlarda hemoroid, bazen gebeliğin yeni başlangıç döneminde ilk 3 ay dönemi içerisinde, hormonların vermiş olduğu değişikliğe ayak uydurabilmek adına beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen kabızlık sorunu sonrasında oluşabilmektedir.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Bazen ise ilerleyen haftalarda gelişim göstermeye başlayan bebeğin büyümesi ile pelvik damarlarına yapmış olduğu baskı itibari ile gebelik dönemindeki kadınlar hemoroid sorunları yaşayabilirler. İlerleyen dönemlerde ise kan dolaşımının hormonları etkilemesi sonucunda tromboze hemoroid dediğimiz ileri hemoroidal yapılar ile karşılaşılabilir.

Hamilelik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar

Hamilelik döneminde anne adayları sadece hamileliğin vermiş olduğu problemlerle değil, kendi bedenlerinin de onlara vermiş olduğu diğer sinyallerle de ilgili tehdit altında olabilirler. Karşılaşılan en sık sorunlar; ilk aylarda sıklıkla yaşanılan mide bulantıları ve kusmalar, mesaneye yapılan baskıdan dolayı sık sık idrara çıkma ihtiyaçları, bel, baş, karın, mide, diş ağrılarının yaşanması, mide yanmaları, ansızın ve ağrılı geçen krampların yaşanmasıdır. Gebelik sürecinde şeker ve damar yapısından kaynaklı olarak gelişen tansiyon problemleri de oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Bu gibi sorunların bir an önce gebelik döneminde uzaklaşmak adına anne adayları ilaç kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Rahatsızlıkların etkisini azaltmak için kullanılan bir takım ilaçların beslenmeye yönelik olarak verilmesinden kaynaklanan kabızlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Kadınların hamilelik döneminde yaşamış olduğu bu gibi kabızlık unsurlarının başında kullanılan kansızlığın sebebiyet vermiş olduğu demir eksiğinde kullanılan ilaçlar, bazen bağırsak düzenlerinde değişim yaşamalarından kaynaklı olarak kabızlığa yol açabilir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında yaşanılan ve anne adaylarına oldukça zorluk çektiren mide bulantılarının sebebi, mide asidinin artmasıdır. Alüminyum içeren antiasitler kabızlığa sebebiyet vermesiyle birlikte gebelerde reflü veya gastrit yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Gebelik döneminde bebek gelişimi nedeni ile oluşan kansızlığın artması soncunda anne adaylarında demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Gebelik döneminde bebek ve anne sağlığı açısından da önemli olan anne adayının beslenmesine yönelik olarak verilen bu ilaç kullanım sonunda anne de kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlığın artması ile hemoroidin şikâyetlerinde de artış görülebilmektedir.

Hemoroid (Basur) Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Günlük insan vücudunun tüketmesi gereken su miktarı yaklaşık 3 litredir. Hamilelik döneminde ise vücudun su ihtiyacı daha da artmaktadır. Bu nedenle vücut gebelik döneminde artan su ihtiyacını karşılamayınca hemoroid (basur) şikâyetlerinin yaşanmasına yol açabilmektedir. Gebelik süreci boyunca su tüketimini arttırmak anne adayı için en doğru yapılması gereken nedenler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Basur (Gebelikte Hemoroid) Tedavisi Nasıl Olur?

Peki ya ‘’hamilelikte basur ile karşılaşıldığında ne yapmak gerekir?’’ Sorusuna cevap verecek olursak eğer ki; öncelikli olarak proktoloji uzmanı bir hekim tarafından muayene sonrasında hekimin kontrolü altında kullanılan kremlere yer verilir. Bu kremler gebelik döneminde annelere bir miktar rahatlama sağlamış olsa da zorlanarak yapılan her dışkılama kabız veya ishal oluşumlarında hemoroidin evresinde ilerleme sağlayabilir. Özellikle belirtilen soğuya yakın ılık su oturma banyoları hamileliğin son aylarında önerilmez. Oturmaya yönelik olarak yapılan bu su banyolarında erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle hamile bayanlarda son dönemlerde önerilmemektedir.  İlk dönemlerde ise 10-12 dakika arasında yapılan oturma su banyoları gebelik döneminde büyük bir rahatlık sağlayabilmektedir.

Bilinmesi ve yapılması gereken ilk olarak şu ki; hastanın, gereken tıbbi tedavilerini gerçekleştirmesi ve bu şekilde bu rahatsızlıktan minimal düzeyde kurtulması olacaktır. Bu tıbbi tedavi olarak belirttiğimiz yöntem ise yalnızca lazer yöntemi ile tedavi şeklidir. Lazer yöntemi ile uygulanan tedavi şekillerinin sonucunda herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır. Ne bebeğe herhangi bir zarar ne de anne adayına herhangi bir olumsuz etki yaşatmamaktadır.  Çünkü bu yöntem de kullanılan tıbbi ilaçların bebeği etkileyecek bir etkisi bulunmamaktadır. Hamilelik döneminde kullanılabilecek olan ilaçların son derece sınırlı olduğunu unutmamak gerekir.

Hamilelikte Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Gebelik döneminde hemoroidden korunmak için öncelikle olarak su tüketimi başta olmak üzere sağlıklı ve düzenli beslenme şekline uyulması gerekir. Beslenme bu dönemde oldukça dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimi haline gelir. Kabızlığı önlemek adına ve bebek gelişiminin daha iyi olabilmesi için taze sebze ve meyve tüketilmesine dikkat edilmeli, hazır gıdalardan uzak durulması, posa ve lift içerikli besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Kabızlığı önlemek için sağlıklı beslenmenin ve bunu kişinin tüm hayatına entegre etmesi kişiye oldukça rahatsızlık sağlayacaktır.

Yapılması ve uygulanması gereken birçok şekle rağmen basur yapısının oluşmasına çoğunlukla anne adayları tarafından önüne geçilmesi zor bir yapıda bulunur. Bu sebeple bu hastalık, ağrılı olan ve doğumu da etkilemesi açısından müdahale gerektiren bir makat hastalığıdır. Bu nedenle günümüz teknolojinin ilerlemesi sayesinde lazer yöntemi ile uygulanan gebelik dönemindeki basurdan kurtulmanız, artık anne adaylarına büyük rahatlık ve konfor sağlamaktadır. Çünkü bu tedavi şekli genel anestezi altında gerçekleşmemektedir.

Hamilelik sürecinde sağlıklı bir dönem geçirmek ve hemoroidden uzak durmak adına, sıklıkla düzenli ve tempolu bir şekilde günde en az 45 dakikalık yürüyüş yapılması gerekir. Düzenli yürüyüşler, düzenli tuvalet alışkanlıklarında değişim yaşatmaktadır. Bu nedenle düzenli ve yavaş tempolu yürüyüş kabızlığın sebebiyet vermiş olduğu hemoroid rahatsızlığınızdan uzaklaşmanızı sağlamaktadır. Ayrıca yürüyüşlerin hamilelik döneminde bebeğe ve doğumu rahatlatmak adına sıklıkla önerilmektedir. Çünkü tuvalet alışkanlıklarında ıkınma ve zorlu yapılan her dışkılama sonunda bu hastalık ile karşılaşılması an meselesi olabilmektedir.

Hamilelik ve Doğum Sonrası Hemoroid Geçer Mi?

Büyük bir kısım için gebeliğin son bulması ile hemoroidin oluşumunda azalma görülebilir. Nedeni ise hamilelik sırasında oluşan karın içerisindeki baskının, makata verdiği bası ortamı, gebelik sonunda ortadan kalkacaktır. Bebeğin bası kuvveti kalkmasından sonra damarlardaki basıdan bir miktar sönme olacaktır. Fakat tam olarak hemoroid oluşumu geçmemektedir. Hasta yaşadığı ağrı ve acı hissini biraz daha hafiflemiş şekilde yaşamış olur. Bu nedenle tam anlamı ile iyileşme gerçekleşmiş olmamaktadır.

Bebeğin anne karnında vermiş olduğu basıdan dolayı anne adayının yeterince zorluk çekmesi ile vajinanın makat kaslarına yapmış olduğu baskı daha da artmaktadır. Bu nedenle basurla karşılaşmak veya gebelik sonrasında hemoroide yakalanılabilmektedir. Hamilelik dönemi ve gebelik sonrası zorlu geçen bu süreç içerisinde bir de bu rahatsızlığının çıkması anne adaylarına psikolojik olarak da oldukça rahatsızlık hissi yaşatmaktadır.

Doğum sonrasında önemli olan adım bayanlarda yine belirttiğimiz gibi beslenmenin düzenli ve sağlıklı olmasıdır. Düzenli ve sağlıklı besinler tüketmek vücut yapısı değişikliğinin ardından kişinin normal yaşantısına dönmesini kolaylaştırır. Yine kabızlık yaşanırsa veya az miktarda günlük su tüketimi gerçekleştirilirse ki bu dönemde bebeğe süt verildiğinden dolayı vücudun daha da fazla su ve gıdaya ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Bu nedenle sağlıklı besinler tüketmek lohusalık dönemindeki annelere altın kural anlamına gelmektedir. Lif ve posalı beslenme şekillerinden uzak kalmak ve bu besin öğelerinin tüketimde azalma yaşanması kolaylıkla hemoroidin şikâyetlerini tekrarlayabilir.

Bunlar basura yol açabilecek en önemli faktörlerdir. Bu alacağınız önlemlere  rağmen basur sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü hamilelik fizyolojik bir hadisedir ve gebelik dönemi hemoroidin oluşumuna yol açabilmektedir.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by