AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

Hemoroid nasıl oluşur sorusunun yanıtı için öncelikli olarak boşaltım sisteminde yer alan süreçlere etki eden birtakım değişkenlerin bilinmesi gerekmektedir.

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

hemoroid_baslangici_nasil_olur.jpg

Hemoroid Nedir?


İnsanlar ortalama 1 ya da 2 kez dışkılama ihtiyacı duyarlar. Gün içinde alınan farklı gıdalar bu dışkılama ihtiyacını değiştirebilir. Ancak aradaki fark çok açılmadığı sürece bu durum problem yaratmaz. Hemoroid başlangıcı durumunun meydana gelmesindeki en büyük etken ise bu dışkılama sürecinde yaşanan olumsuzluklardır.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Basur Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Normal şartlarda dışkılama sırasında ıkınarak karın kaslarını kasıp, karın içi basıncını arttırırız. Artan basınçla birlikte dışkı makata doğru yol almaya başlar. Hemoroid yastıkçıkları da bu basıncın etkisini hissederler. Yastıkçıkların etrafını kaplayan hemoroidal damarlar, makat içi kaslara özel bağlarla tutunurlar. Bu bağlar hemoroidal damarların basınçla birlikte gevşemesini, sonrasında ise tekrar küçülmesini sağlar. Ayrıca bu elastik bağlar sayesinde hemoroidal damarlar, olması gerekenden fazla gevşeyemez. Dışkılama tamamlanınca yine bu bağlar sayesinde normal seviyeye gelirler.

Dışkılama süreci hayat boyu devam eden bir eylemdir. Normal koşullarda, elastik bağlar bu süreci kaldırabilecek kapasitededirler. Ancak bazı etkenler bu bağların zaman içinde elastikiyetini kaybetmesine yol açar. Sonucunda da hemoroid başlangıcı gözlemlenir.

AMELİYATSIZ Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Bu etkenler arasında;

 • Kabızlık,
 • İshal,
 • Hamilelik ve doğum,
 • Tuvalette uzun zaman geçirmek (gazete, dergi vs. okumak),
 • Dışkılamanın bir an önce bitmesi için yapılan gereksiz ıkınmalar,
 • Alkol, uyuşturucu madde, sigara, kahve ve aşırı baharatlı gıdaların tüketimi,
 • Aşırı kilo-obezite,
 • Kişinin yapı olarak esnek olması,
 • Bayanlarda hamilelik ve regl dönemlerinde salgılanan progesteron hormonu sayılabilir.

Hemoroid Hastalığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Bütün bu etkenler dahilinde elastikiyet özelliğini zamanla kaybeden bağ dokular, her dışkılamada biraz daha deforme olurlar. Bu nedenle artan karın içi basıncıyla birlikte kanla dolan hemoroid yastıkçıkları, dışkılama bittikten sonra biriken kanın tamamını boşaltamaz. Bağlar gücünü yitirdiği için ise, dışkılama sonrasında gerekli küçülmeyi tam olarak gerçekleştiremezler. Bu durumun oluşmasına neden olan, yukarıda saydığımız sağlıksız şartların devam etmesi de deformasyon sürecini hızlandırır.

Hemoroid Belirtileri

Sonrasında ise hemoroid yastıkçıkları, içine nüfuz eden kanla birlikte şişmeye, hemoroidal damarlar ise gevşemeye devam ederek; hastada dönem dönem tekrarlayan makatta kanama şikayetini meydana getirirler. Böylece hemoroid hastalığı başlamış olur ve bu durum hemoroid hastalığının 1. Evresi olarak kabul edilir. Hemoroid hastalığı 1. Evreden başlayarak 4. Evreye kadar ilerleyebilir. Belirtiler de evrelere göre artarak ilerler. 

Hemoroid hastalığında en sık rastlanılan belirtiler şunlardır;

 • Makatta ele gelen şişlikler,
 • Makatta kanama,
 • Makatta ağrı,
 • Makatta kaşıntı, batma, yanma,
 • Oturmakta ve yürümekte güçlük.

Belirtilerin şiddeti ve hangi belirtilerin ortaya çıkacağı, hemoroidin evresiyle doğru orantılıdır. Hastalık ilerledikçe belirtiler de artar.

Hemoroid Başlangıcı Neden Olur?

Hemoroid oluşumu yukarıda anlatıldığı üzere uzun bir süreçten meydana gelir. Ancak ilk dönemlerdeki belirtiler ihmal edildiği için, arama motorlarında sık rastladığımız “hemoroid nasıl oluşur” sorusu genelde 3. ya da 4. Evrede ele gelen şişliklerden sonra sorulur. Her hastalıkta olduğu gibi hemoroid hastalığında da beklemek size zaman kaybettirmenin yanı sıra, kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemlerinden faydalanma şansınızı da düşürebilir. Günümüzde çok ileri derecede olmayan hemoroidler, ameliyatsız hemoroid tedavi yöntemleri sayesinde kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu yöntemler sayesinde hasta aynı gün içerisinde, hem muayene hem de işlem olabilir. İşlemler lokal anestezi altında yapılmakta olup, yaklaşık 5 dakika içinde tamamlanmaktadır. Hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına devam edebilir. Kullanılan teknikler sayesinde ise, hastalığın nüks etme oranı oldukça düşüktür.

Tüm bu avantajlardan faydalanabilmek için, belirtiler erken dönemde dikkate alınmalı ve uzman hekim eşliğinde uygun tedavi planlanmalıdır. Aksi halde hemoroid hastalığının cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi, hasta için oldukça sancılı ve uzun süren iyileşme döneminin kapılarını aralar.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by