AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

Makatta Kanama (Rektal Kanama)

Makatta kanama diğer adı ile rektal kanama şikayeti, birden çok makat hastalığının belirtisi olabileceği gibi bazı anorektal kanserlerin de habercisi olabilir.

Makatta Kanama (Rektal Kanama)

makatta_kanama_rektal_kanama.jpg

Makatta Kanamaya Neden Olan Hastalıklar


Makatta kanama ya da tıp dilindeki adı ile rektal kanama şikayeti, kişinin günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkileyebilen ve yaşam kalitesini düşürebilen bir hastalık belirtisidir. Basur (hemoroid) ve makat çatlağı (anal fissür) gibi makat hastalıklarının başlıca belirtilerinden biri olmasının yanı sıra irritabl bağırsak sendromu, kalın bağırsak polipleri, kolon ve rektum kanseri hastalıklarında da görülebilmektedir. Cinsel ilişki sonucu bulaşan bazı hastalıkların ise ön belirtisi olarak karşımıza çıkabilen makat kanaması; dikkate alınması gereken bir şikayettir. 

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin TIKLAYINIZ

Tuvalet kullanımı sırasında meydana gelebilmesinin yanı sıra kişi, tuvalet kağıdındaki veya iç çamaşırındaki lekelenmeler ile de kanama durumunu fark edebilir. Toplumumuzda sıklıkla karşılaşılabilen makattan kan gelmesi durumu, muhakkak dikkate alınması gereken ve kaynağının açığa çıkarılması için uzman bir doktorun görüşüne ihtiyaç duyulan bir rahatsızlıktır. Makat bölgesi şikayetleri, bölgenin hassaslığından ötürü, hastaların çekincesi nedeniyle uzun süre görmezden gelinir. Bir hekime danışmaktan utanan veya korkan kişiler, hastalığın kendiliğinden geçmesini beklerler. Fakat makat bölgesindeki kanamanın altında yatan asıl neden belirlenmediği ve tedavi edilmediği müddetçe şikayetlerde artış gözlemlenir. Bu ertelemeden kaynaklı olarak da tedavi süreci olumsuz etkilenebilir. 

Makatta Kanama Nedir?

AMELİYATSIZ Hemoroid Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Makat (anüs) ya da makat bölgesinde ortaya çıkan perianal bölge kanaması, kabızlık şikayeti gibi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi pek çok ciddi hastalığın da habercisi olabilir. Kanamanın şiddetinin, kanamanın nedenini belirleme noktasında önemli olduğu bilinmektedir. Gaitada (dışkı) çizgi halinde görülebilmesinin yanında tuvalet kullanımı sırasında damla damla veya pıhtı halinde ortaya çıkabilir. Kimi zamanlarda bu kanamaya, makat bölgesindeki hafif ya da şiddetli ağrı da eşlik edebilir. Her ne kadar bu bölgedeki şikayetler, utanıldığı için paylaşılmasa da makat kanaması şikayetiyle doktora başvuranların sayısı oldukça fazladır. Nadir de olsa kolorektal kanserlerin belirtisi olarak karşımıza çıkabilen bu şikayetin, ertelenmeden uzman bir Proktoloji hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Makatta Kanama Nedenleri

Kanamanın şekli, şiddeti ve kanamaya eşlik eden farklı belirtilerin varlığı, makat kanaması şikayetinin nedenlerinin belirlenmesinde önem taşıyan faktörlerdir. Bu belirtiler şikayete neden olan hastalığın tanısında ön bilgi sağlayabilmektedir. Ancak gerekli görüldüğünde fiziki muayene ve yapılacak kolonoskopi, rektoskopi gibi tetkiklerin sonucu da hastalığın teşhisinde değerlendirilebilir. Makat kanamasına neden olabilecek makat hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

LAZERLE Anal Fistül Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ 

  • Hemoroid: Anal bölgedeki kanalların genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığın nedenleri arasında doğum, kabızlık, hareketsizlik, aşırı kilo, ishal benzeri koşullar sayılabilir. Halk arasında basur ismiyle anılan bu makat hastalığının belirtileri arasında ise anal bölgede ağrı, kaşıntı ve şişliğin yanı sıra rektal kanama yer almaktadır. Kanama, gaita üzerinde yer alabileceği gibi genellikle tuvalet kağıdında parlak, kırmızı renkte kan lekesi şeklinde görülebilir.
  • Anal Fissür: Makatın çıkışındaki yara olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık, bağırsak hareketlerindeki değişiklikler, doğum, Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit nedeniyle ortaya çıkabilir. Dışkılama esnasında ve sonrasında ağrıya sebebiyet verebilmekte ve sonucunda makat kanamasına neden olabilmektedir. Kişi, tuvalet kullanımı sırasında cam kesiği hissine benzer bir acıyla karşılaşır. Bazı hastalar, tuvalet kağıdında görülen kanama belirtisi de yaşayabilmektedir. 
  • Anal Fistül: Makat bölgesinde gerçekleşen apse oluşumu şişlik halinde kendini gösterir. Apseye bağlı olarak hastada titreme, anal bölge kaşıntısı, bölgede yer alan şişlik, yanma ve ağrı şikayetlerini ortaya çıkarabilir. Crohn hastalığı, ishal atakları, diyabet gibi rahatsızlıkların kaynak olabileceği bu hastalıkta da makattan kan gelmesi şikayetiyle karşılaşılabilir.

Makat Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kanamaların çok küçük bir kısmı bağırsak kanseri gibi daha ciddi rahatsızlıkların belirtileri olarak görülse de genel olarak anorektal hastalıklara bağlı olarak oluşmaktadır. Makattan kan gelmesi nasıl geçer, diye sorulduğunda kanamanın asıl sebebinin belirlenmesiyle net bir yöntem izlenebileceği söylenebilir. Yapılacak tetkiklerin sonucunda Hemoroid, Fissür gibi hastalıkların teşhisine varılırsa eğer günümüzde bu rahatsızlıklar, ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Lazer yöntemi, sıradan ameliyatlı tedavilere göre yatış gerektirmediği, hastaya narkoz uygulanmadığı ve kesi-dikiş uygulamaları kullanılmadığı için hasta açısından daha avantajlı olabilmektedir. Makatta kanama için hangi bölüme gitmek gerekir, ise; yalnızca makat bölgesinde görülen hastalıklar üzerine deneyim sahibi olan Proktoloji uzmanlarına başvurmak tavsiyesi ile yanıtlanabilir. Belirtiler ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden profesyonel bir görüş almanın, hastalığın tedavi sürecini olumlu yönde etkileyeceği ise unutulmamalıdır.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by