Hemoroidde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hemoroid (Basur) hastaları, basura iyi gelen yiyecekler hakkında fikir sahibi olarak bu makat hastalığının iyileşme sürecini hızlandırabilirler. Hemoroid düşmanı yiyecekler konusundan bahsetmeden önce toplumda oldukça yaygın görülen hemoroid hastalığı ve basur nasıl geçer sorusuna değinmek gerekir.

Hemoroid hastalığı, makat bölgesinde bulunan damarlarda görülen varisleşmelerdir. Makattaki toplardamar ağları, anal kanalda iç ve dış kısımda 3’lü gruplar halinde yer alır. Zamanla bu toplardamarlar genişler, kırmızı ya da mor pakeler (memeler) halinde makattan dışarı sarkar. Peki, basur memesi nasıl geçer?

Basur nasıl geçer, sorusu mutlaka öncelikle uzman bir doktor muayenesinin ardından yanıtlanabilir. Basura ne iyi gelir, sorusunun yanıtlanabilmesi için hemoroidlerin çeşidi ve evresi belirlenmelidir. İç hemoroidler, genellikle ağrı yapmazlar fakat makattan dışarı sarkan dış hemoroidler yalnızca dışkılama esnasında değil oturma, yürüme gibi gündelik hareketler sırasında da ağrıya neden olurlar. Ağrılardan kurtulmak için hemoroid tedavisi olmak gerekir. Basura iyi gelen yiyecekler ve hemoroidi tetikleyen yiyecekler de tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için önem taşımaktadır.

Hemoroidin belirtileri, hastalığın bulunduğu evreye göre değişiklik gösterse de genellikle makat kanaması, makatta şişlik, tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında zorlanma ya da makatta ağrı nedeniyle tuvalete çıkamama ve makat bölgesinde kaşıntıdır. Basura ne iyi gelir, diye düşünen hastaların pek çoğu bahsettiğimiz bu şikayetlerin, günlük yaşamı zorlaştırması nedeniyle kendilerine bir çözüm aramaktadırlar. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tuvalet alışkanlıklarımızla hemoroidi tetikleyen yiyecekler tüketmenin hemoroidin oluşmasında ve ilerlemesindeki etkisinden; hemoroid düşmanı yiyecekler içeren diyet programı ile de tedavinize nasıl katkı sağlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Hemoroid Tedavisine Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Hemoroid hastalığının nedenleri arasında gebelik, uzun süre hareketsizlik, kronik sindirim sistemi problemleri, obezite problemleri, basura iyi gelen yiyecekler bakımından yetersiz beslenme, az sıvı tüketimi ve buna bağlı olarak oluşan kabızlık yer almaktadır. Kabızlık nedeniyle dışkılama esnasında gerçekleştirilen ıkınma hareketinin ve tuvalette uzun süre oturur pozisyonda kalmanın hemoroid riskini artırdığı görülmüştür. Hemoroidi tetikleyen yiyecekler nedeniyle oluşan kronik kabızlık ya da ishal, makat bölgesinin fazla çalışmasına neden olarak hemoroide zemin hazırlamaktadır.

Basura iyi gelen yiyecekler, hemoroid ağrılarının azalması ve hemoroidin ilerlememesi için sindirim sistemini düzenleyici besinlerden oluşur. İçeriğinde lif bulunan posalı besinler, sindirim esnasında parçalanmadıkları için bağırsakların çapını genişleterek bağırsak hareketlerini artırır ve bu sayede gaitanın (dışkının) da yumuşamasını sağlar. Bu doğrultuda hemoroidden korunmak ve tedaviyi hızlandırmak için doğru besinler tüketmenin yanı sıra günlük su ihtiyacının da giderilmesi gerekir.

Hemoroid ve beslenme arasındaki doğrudan ilişki nedeniyle gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin vücudumuza ne gibi etkileri olduğunu bilmeli ve buna uygun bir şekilde diyet programımızı düzenlemeliyiz. Hemoroid tedavilerinde doktorunuzun önereceği beslenme programı ile kişinin tedaviye destek sağlaması iyileşmenin daha hızlı olabilmesi için önemlidir.

Hemoroid düşmanı yiyecekler olarak da adlandırabileceğimiz, içerdikleri vitaminler ve lifler sayesinde sindirimi kolaylaştıran besinler:

 • A Vitamini İçeren Besinler: Bezelye, havuç, patates, kayısı, ıspanak, bal kabağı ve yumurta
 • B Vitamini İçeren Besinler: Patates, pirinç, mercimek, ton balığı, tahıllı gıda, fasulye, hindi eti
 • C Vitamini Bakımından Zengin Basura İyi Gelen Yiyecekler: Ahududu, portakal, kuşburnu, çilek, kivi, limon (Makat yanması yaşayan hastaların bu yiyeceklere dikkat etmesi gerekir)
 • İçerisinde E Vitamini Olan Besinler: Ceviz, pancar, şalgam, ay çiçek yağı, badem, zeytin, balık
 • Tahıllı Yiyecekler: Esmer pirinç, kepek, mısır ve mısır gevrekleri
 • Kuru Yemiş ve Kuru Meyveler: Kuru incir, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm, ceviz
 • Meyveler: Elma, kavun, muz, vişne, armut, üzüm, şeftali, kayısı, erik (Kabuklu tüketilmelidir)
 • Sebzeler: Domates, kereviz, yeşilbiber, mantar, kıvırcık, salatalık, soğan

Hemoroide İyi Gelen YiyeceklerDoğru besinlerle bağırsak hareketliliğini devam ettirmek ve gaitanın yumuşamasını sağlamak basur memesi nasıl geçer, sorusuna bir yanıt olabilir. Yukarıda saydığımız bol posalı ve içerisinde su bulunan yiyeceklerle hazırlanmış bir diyet uygulamak uzun vadede yalnızca hemoroidden değil birçok hastalıktan korunmayı sağlayabilir. Basura iyi gelen yiyecekler ve sıvı tüketmenin yanı sıra hemoridden korunmak için azaltılması gereken birtakım yiyecekler de bulunmaktadır. Hali hazırda hemoroid hastası iseniz, hemoroide bağlı olan ağrılarınızın şiddetlenmesine neden olabilecek bu yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Hemoroidi Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Hemoroid hastalığından korunmak için hemoroidi tetikleyen yiyecekler günlük beslenme düzeninden çıkarılmalı ya da azaltılmalıdır. Hemoroid oluşumundaki önemli faktörlerden biri, yanlış beslenme nedeniyle görülen kabızlık durumudur. Hem hemoroid oluşumunda hem de var olan hemoroidlerin kişiye verdiği şikâyetlerin şiddetlenmesinde rol oynayabilen bu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kaçınılması gereken bu yiyeceklerin başında acılı, ekşi ve baharatlı besinler gelir. Hemoroidi tetikleyen yiyecekler dışkılama sırasında bölgenin tahriş olmasına ve hemoroitlere etki ederek hastalığın ilerlemesine yol açacaklardır. Süt ve süt ürünlerinden de kaçınılmalıdır. Aşırı süt ürünü tüketimi makatta kaşıntıya neden olabilmektedir.

Basur memesi nasıl geçer, sorusuna  yiyeceklerin yanı sıra fazla çay ve kahve tüketiminden kaçınmak cevabı da verilebilir. Beslenme düzeninde yapılan değişiklikler hemoroid tedavisi yapıldıktan sonra uzman hekiminizin önereceği doğrultuda olmalı ve tedaviye destek amacıyla yapılmalıdır. Hemoroidlere herhangi bir müdahale işlemi uygulanmadıysa yalnızca diyet programı ile hemoroid memelerinin geçmesi mümkün değildir.

Hemoroid hastalarının kaçınması gereken hemoroidi tetikleyen yiyecekler :

 • Mandalina, portakal, greyfurt ve limon
 • Pul biber, isot, kara biber
 • Aşırı kahve ve çay
 • Lahmacun, pizza, çiğ köfte, sosis, hamburger ve turşu
 • Süt ürünlerinin aşırı tüketimi
 • Asitli ve gazlı içecekler ile beraber enerji içecekler
 • Çikolata gibi hemoroidi tetikleyen yiyecekler
 • Bira ve şarap gibi maya bakımından zengin içecekler
 • Ketçap
 • Pasta, kek ve beyaz ekmek gibi hamur işleri
 • Yağ bakımından ve tuz bakımından aşırı zengin gıdalar
 • Konserve besinler

Basura ne iyi gelir, diye düşünen hastaların yukarıdaki gıdaları tüketirken mutlaka tedavilerini gerçekleştiren doktorlarına danışmaları tedavinin başarısı için önemlidir. Hemoroid şikayetlerinde (makatta yanma, kaşıntı, ağrı, makatta kanama) artış yaşanmaması için bu yiyecekler günlük yemek listesinden çıkarılmalı ya da azaltılmalıdır.

Hemoroid İçin Uygun Bir Diyet Listesi Var Mıdır?

Avrupa Cerrahi’de hemoroid hastalığı için uygulayabileceğiniz basura iyi gelen yiyecekler içeren diyet listeleri uzman doktorlarımızın önerileri ile tedavinizin ardından sizlerle paylaşılmaktadır. Kişinin hastalığının durumuna göre değişebilen basura ne iyi gelir, basur nasıl geçer denildiğinde akla gelen bu diyet programlarından genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse:

 1. Gün içerisinde yeteri miktarda su tükettiğinizden emin olunmalı. Ortalama en az minimum 2,5-3 litre su tüketilmeli.
 2. Sindirim sistemini düzene sokmak için beyaz ekmek yerine basura iyi gelen yiyecekler içerisinde yer alan buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek tercih edilmeli.
 3. Mümkün olduğunca lifli besinler tüketilmeli.
 4. Haftada 2-3 kez hemoroid düşmanı yiyecekler olan kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut) tüketilmelidir.
 5. Sağlıklı bir sindirim sistemi için taze sebze tüketilmeli. Posa bakımından zengin; taze fasulye, lahana, ıspanak, pırasa, brokoli, enginar, bezelye, bamya, kereviz ve kabak gibi sebzelere ağırlık verilmeli.
 6. Pilav ya da makarna gibi yiyecekler tüketilecekse mutlaka içinde buğday unu olmalı ve basura iyi gelen yiyecekler içindeki sebzelerle karıştırılmalıdır.
 7. Düzenli olarak meyve tüketilmeli, kuru erik, incir, kayısı, armut, elma, üzüm gibi meyveler tercih edilmelidir.
 8. Hemoroidi tetikleyen yiyecekler arasında bulunan acılı ve ekşili besinler, turşu ve baharatlar, fast-food tarzındaki yiyeceklerden ve mayalı alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.
Leave a reply