• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

HPV kadın, erkek ayırmaksızın 15-25 yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı azalmaktadır. 200’den fazla farklı HPV tip çeşidi bulunmaktadır.

Bunlardan neredeyse 40 kadarı genital siğile yol açar. Bazı türleri de kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanserine sebebiyet vermektedir ve bu türler düşük risk, yüksek risk grubu olarak ikiye ayrılmaktadır.

Düşük riskli HPV türleri; Tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81

Yüksek riskli HPV türleri; Tip 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82’dir.

HPV Testi Nasıl Yapılır?

Genital siğil, kişiler arasında herkese bulaşabilme potansiyeline sahip olan virüs çeşididir. Tespit edildikten sonra kendi vücutlarında gördükleri bu siğillerin zararlı mı yoksa zararsız mı olduklarını öğrenebilmek için mutlaka HPV testi yapılarak, doku tiplendirilmesinin bilinmesi gerekir. Özellikle bayan hastalarda bazı tipler rahim ağzı kanserine sebebiyet verdikleri için muhakkak tiplendirme yapılması gerekir. Tiplendirmenin yapılması önemli bir rol oynamaktadır. Bölgede bu siğiller ile karşılaşıldığında alanında uzman hekime başvurmak gerekir. Hekim tarafından cilt üzerinde oluşan lezyonlardan doku örnekleri toplanarak, genotiplendirmenin yapılması için özel laboratuvarlara gönderilir ve hangi tipe ait olduğu tespit edilir. Tespit sonrası alanında uzman hekim tarafından tedavisi belirlenerek uygulanılmaktadır.

HPV’nin Aşısı Var Mı?

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yapmış olduğu araştırmaya göre rahim ağzı kanseri vakaları ile karşılaşan bayanların sayısı dünya çapında 600 bine kadar ulaşmıştır. Rahim ağzı kanserinin yarısından fazlası HPV enfeksiyonundan kaynaklı olarak, düşük ve orta gelirli ülkelerde sıklıkla karşılaşılabilen bir hastalıktır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar tarafından HPV aşısının büyük önem taşıdığı vurgulanmaktadır.

Öncelikli olarak bilinmesi gerekir ki HPV virüsü ile karşılaşmadan önce aşı yapılması gerekir. Bu konuda maalesef ki ülke olarak genel itibari ile aşılanmada yetersiz kalmaktayız. Çünkü kültürel olarak ailesel yapıdan dolayı çocukların cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunması pek akla gelmemektedir. Bu nedenle aşı oranı ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de düşük oranda yer alır. Bilinmesi gerekir ki yine araştırmalar sonucunda 12-13 yaş aralığında aşının etkinliği, 17-45 yaşa göre büyük oranda fark yaratmaktadır. Yani yaş küçükken yapılan HPV aşısının ilerleyen yaşlarda etkisi daha da azalır. Bu nedenle herhangi bir HPV belirtisi göstermeyen bu enfeksiyondan korunmak için en başında aşılanma yapılması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

HPV tip çeşidi kanser yapar mı?

HPV tip tayini ve pap-smear testi sonucunda doktor tarafından konulan tanı sonrası, HPV tip 16 ve tip 18 sıklıkla kadınlarda rahim ağzı kanserine (serviks) yol açabilmektedir.

HPV ‘nin gebeliğe zararı var mı?

Evet, var. Gebelikten önce olan veya hamilelik döneminde ortaya çıkan siğillerin büyümesi, doğum kanalının tıkanmasına yol açarak normal doğum yapılmasına engel olabilmektedir.

Yeni doğan bebeğe genital siğil bulaşır mı?

Hamilelik döneminde bebeğe HPV geçmemektedir. Fakat kondilom varlığı olan gebelerde, normal doğum sırasında bebeğin HPV’li bölge ile teması sonucunda bulaşma gerçekleşebilmektedir.

Makatta (anüste) genital siğil oluşur mu?

Evet. HPV temas yolu ile bulaştığı için makat bölgesinde de görülmektedir.

Genital siğillerin (HPV’nin) kremle tedavisi var mıdır?

Krem ya da solüsyon gibi ilaçlar ile genital siğillerin tam olarak tedavisi mümkün değildir.

Genital siğil (HPV) tuvaletten bulaşır mı?

Bulaşması mümkündür. Ortak kullanım alanlarından da genital siğilin bulaşması nadiren de olsa gerçekleşebilir.

Merkezinizde HPV testi yapıyor musunuz?

Muayene sonrası HPV testi, cilt üzerinden alınan sürüntü örneği ile genotiplendirme laboratuvarlarına gönderilerek yapılmaktadır.

Lazer yönteminde cilt zarar görür mü?

Ameliyatsız lazer yöntemi ile HPV tedavisinde cilt dokusu herhangi bir şekilde zarar görmez.

HPV tedavisi sonrası istirahat gerekli midir?

Hayır. Ameliyatsız lazer ile tedavi yönteminde istirahat gerekmez.

WhatsApp Hemen Ara