• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Genital Siğil (HPV Virüsü) Nedir?

Human Papilloma Virüs, HPV adı verilen, cinsel yolla bulaşan viral bir rahatsızlıktır. Cinsel ilişki esnasında, temas yolu ile bulaşan ve de yayılabilen bir hastalıktır. Özellikle Amerika’da çok fazla kişide görülmektedir. Cinsel yolla bulaştığı için sosyal yaşamdan dolayı birçok kişi bu rahatsızlığı paylaşmaktan çekinip, gizler. Bu nedenle de bulaşıcı olan bu rahatsızlık, hızla yayılarak virüsün daha fazla ilerlemesine sebebiyet verebilir.

HPV bir tip virüs çeşididir. Genital bölgede, cinsel temas yolu ile bölgede yer alan çatlaklardan hücre içerisine girip, yerleşmektedir. Zaman zaman parlayarak, belli belirtiler vererek, kendini gösterip oluşum gösterebilir. Temasla, zamanla alınan virüs bir kişiden başka bir kişiye belli bir kuluçka döneminden sonra küçük, et beni benzerliğinde, karnabaharın çiçekleri gibi cilt üzerinde oluşum yaparak yer alır ve siğil oluşumu ile kendini gösterir. Çoğunlukla bağışıklık sistemi düştüğü zaman ortaya çıkar. Hem cilt hem de mukozada yer alarak yayılabilen lezyonlar oluşturmaktadır.

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

HPV, viral bir enfeksiyondur ve genellikle cinsel temas yolu ile bulaşmaktadır. Bu virüs, deri kenarlarındaki yırtık ve çatlak üzerinden geçerek bulaşır. Genital bölgedeki cilt yüzeyinin başka bir cilt yüzeyi ile teması sonucu bulaş gerçekleşmektedir. Bu bir tip virüs çeşididir ve genital bölgede yer alarak lezyon oluşturabilir. Oluşturduğu bu lezyonlara kondilom adı verilir. Yani, genital bölgede yer alan siğil yapılı, cilt dokusu üzerindeki lezyonlardır. Kişiden kişiye cinsel temas ya da cinsel ilişki sırasındaki temas yolu ile bulaşır. Partnerinizde, eşinizde, cinsel arkadaşınız da bu virüs mevcut ise birliktelik sonrasında size de bulaşabilir. Gözle görülebilen bir yapıda olmasa bile cilt altındaki lezyon varlığı bulaşma için yeterli gelmektedir. Bazı bireylerde gözle görülmeden, belirti vermeden de kuluçka döneminde başka bir bireye geçmesi gözlemlenebilir. Bu bir döngü şeklindedir ve bulaşma kişiden kişiye olduğu için tedavi olunmadığı sürece temas ile süreklilik göstererek, bu şekilde yayılım gerçekleşir.

Zaman zaman ortak kullanım alanları olan umumi tuvaletler, sauna, spor salonları ve hamamlardan da bulaşma söz konusu olabilir. Ortak kullanılan havlulardan da geçebilir. Örnek vermek gerekirse eğer; cilt üzerinde gözle görülebilen ya da görülmeyen HPV enfeksiyonunu taşıyan kişinin genital bölgesini temizlemek için kullanmış olduğu bir havluyu, sağlıklı olan bir başka bireyin de aynı havluyu kendi genital bölgesinde kullanması ile bulaşma gerçekleşebilir. Bu nedenle nadiren de olsa ortak kullanım alanlarından bulaşma söz konusu olabilir.

WhatsApp Hemen Ara