HPV ve Kanser İlişkisi

HPV, Human Papiloma Virus hastalığının kısaltmasıdır. Genelde cinsel birliktelik yolu ile bulaşan bu hastalık toplumda çok sık görülen ve dikkat edilmeyen bir sorundur. Bu virüsün çok rahat yayılması toplumun çoğunda görülmesine sebebiyet vermektedir. HPV virüsü, genital bölge ve makat bölgesinde enfeksiyon oluşumuna neden olarak bu bölgelerde siğillerin ve lezyonların oluşmasına yol açmaktadır. Burada önemli bir noktanın altını çizmekte yarar var, HPV özellikle hanımlarda rahim ağzı kanserine sebebiyet vermektedir. Bu sebepten ötürü dikkat edilmesi ve en kısa müddette tedavi edilmesi çok önemlidir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Genital Siğil Tedavisi Hakkındaki Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

HPV Virüsünün Belirtileri

HPV virüsüne bağlı görülen Genital Siğil hastalığı çok uzun süreler boyunca kuluçka süresinde olabilir. Bu zaman 2 ay ile 6 sene içinde değişim göstermektedir. Bu zaman zarfı içinde cinsel organ ve anüs çevresinde farklı yapıda ve rakamda siğil ve lezyona sebebiyet verebilmektedir. Erkekler için ayrı bir ayraç açmak gerekiyor, ara sıra erkeklerde bu virüs bulunmasına karşın herhangi bir alamet göstermeyebilir. Bu sebepten dolayı özellikle erkekler ayrımında olmadan taşıyıcı konumunda yaşamlarına devam etmektedir. HPV vücuda bulaştığında doğrudan olarak kuluçka dönemine girerek, reaksiyon gösterecek diye bir kaide de yok. Şayet virüsün bulaştığı bireyin bağışıklık sistemi kuvvetliyse, hastalığı kuluçka dönemine girmeden yok edebilme olanağı da vardır. Bunun haricinde yukarıda da belirttiğimiz şekilde rahatsızlık kişilerde alamet göstermeyebiliyor, bu vaziyet kişinin hasta olmadığını düşünmesine sebebiyet verebilir fakat vaziyet öyle değildir. HPV’li birey hastalığı, ayrımına varmadan yaymaya devam eder ve bu durum “sessiz enfeksiyon” olarak adlandırılır.

Sessiz enfeksiyonu yayan, emaresi olmayan hastalara da “portör” adı verilmektedir. Bireyin virüs ile ilk buluşmasından sonra genel anlamda dış genital bölgede minik siğiller çıkmaya başlar. Genital siğiller, beyaz ve pembe renkte, yumuşak ve kabarık biçimde görülebilir. İlerleyen süreçte bahsedilen bu kabarıklığın boyutlarında değişim gözlenebilir, bazı durumlarda karnabahar görünümünde de ortaya çıkabilir. Bu siğillerin vücudumuzda öteki görülme noktaları ise anüs çevresi ve vajina içidir. Ortaya çıkan siğiller kişiye herhangi bir ağrı vermezler fakat bölgenin kaşınmasına neden olabilir, ayrıca yanma hissi de verebilmektedir. Hastalığın erkenden teşhisi ve tedavisi çok önemlidir, şayet tedavi edilmezse rahatsızlık yayılma eğilimi gösterir.

Ameliyatsız Lazerle Hpv Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

HPV Türleri

HPV türleri kendi içinde “düşük riskli – yüksek riskli” olarak ikiye ayrılmaktadır Özellikle yüksek riskli HPV türü hanımlarda rahim ağzı kanserini erkeklerde ise penis kanserine sebebiyet vermektir. Rahim kanserinin erken teşhisi ve HPV virüsünün tespiti adına bayanların her altı ayda bir olmak üzere smear testi yapmış olması şiddetle önerilmektedir. Her virüs tipinin kendine özgü özellikleri vardır, kimisi vücutta bir reaksiyon yaratmazken kimisi de kansere yol açabiliyor.

Yüksek riskli HPV türleri şu şekilde sıralanabilir: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türlerinin ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 olduğu bilinmektedir. En sık görülen hpv ise yüksek riskli kategorisinde yer edinen HPV 16 ve HPV 18’dir.

Genital Siğil Tedavisi

Bu mevzuda oldukça fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır ama kişi için en müsait tedavi yöntemini Proktoloji hekimi belirleyecektir. Ek olarak siğil boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir. Bu hastalığın tedavisindeki en etken çözüm yolu lazer yöntemi ile ameliyatsız bir halde siğillerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu işlemi gerçekleştiren kişiler;

  • Lokal anestezi altında işlem gördükleri için narkoza bağlı oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınmış olurlar.
  • Lazerle tedavi olduğundan bireyin cildi zarar görmez, iz oluşma durumu minimal seviyededir.
  • Ameliyathane ortamında ancak 5 ile 10 dakika gibi bir müddette işleminiz tamamlanır. Gün içinde gündelik yaşamınıza kalmış olduğunuz yerden devam edebilirsiniz
  • Ağrı hissi yok denecek kadar azdır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Leave a reply