• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Kıl dönmesi neden olur, sorusu kıl dönmesi hastalığına sahip kişilerin merak ettikleri arasındadır. Kıl köklerinin yer değiştirmesine alt yapı oluşturan bölgedeki kıl yoğunluğunun varlığı en önemli etkendir. Bu yoğunluk nedeniyle kıl köklerinin dönmesi için yeterli güçteki kuvvetin var oluşu ile cildin hassas bir dokuya sahip olması, kıl dönmesi faktörleri arasında yer alır.

Zaman içerisinde bu faktörlere bağlı olarak gelişen, cilt altına yerleşen, yabancı olan cisimlerin bölgeyi tahriş ederek enfeksiyona yol açması ile kıl dönmesi oluşur.

Kıl dönmesi neden olur, belirtmek gerekirse eğer şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Makat bölgesi ve çevresinde kıl yoğunluğunun fazlaca olması ve dökülen kıl miktarının fazla oluşu. Kıl dönmesinin nedenleri arasında en sık karşılaşabildiğimizdir.
  • İntergluteal sulkus (kuyruk sokumunda iki kaba et arasındaki kıvrımlı bölge) alanının dar ve derin bir yüzeye sahip olması. İki doku arasındaki mesafenin kısa oluşu ve cilt dokusuna doğru derinleşmesi, doku içerisine giren kıl köklerini daha da derinlere hareket ettirerek ilerletebilmektedir.
  • Cilt dokusunun, derinin uzun süre güçlük çekmesi ile bölgenin nemli kalması. Nemli bölgede ilerleme daha kolay gerçekleşeceğinden dolayı, kıl dönmesi rahatsızlığı nemli bölgeleri daha çok sever. Bu nedenle oldukça özen göstererek, bölgenin nem almamasına ve terlememesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Kıl dönmesi neden olur, diye sorulduğundan söylenebilecek bir diğer neden de intergluteal sulkus alanında çatlak ya da skar (yara izi) dokusunun oluşmasıdır. Bölgedeki en ufak bir yırtık veya çatlak oluşu yine kıl dönmesinin oluşmasına bağlı olarak gelişimini sürdürebilir. Bölgedeki çatlak ya da yara izleri üzerinden hareket nedeni ile sürtünmeyle birlikte, kıl taneciklerinin deri altına yerleşmesi daha kolay gerçekleşebilir. Bu nedenle bölge dokusu üzerinde herhangi bir kesik izinin olması bile kıl dönmesine neden olabilmektedir.

Kıl dönmesinin nedenlerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Lokal travmadan kaynaklı olan şekil bozukluğunun oluşması. Daha önceden yaşanılmış olan herhangi bir travma sonucunda bölgenin etkilenmesi üzerine, dokuda meydana gelen herhangi bir tahribatın söz konusu olması yine kıl dönmesi neden olur, sorusunun yanıtlarındandır. Ve apse gelişiminin yaşanmasını daha kolay hale getirebilen etkenlerdendir.
  • Bölge hijyenine özen gösterilmemesi ve kötü yapılan temizliğin var oluşu yine kıl dönmesinin oluşmasına zemin hazırlayan etkenler arasında yer alır. Kuyruk sokumu bölgesi sürekli olarak hava alabilen bir bölgemiz değildir. Bu nedenledir ki, bölgenin hava alması, temizliğinin sürekli ve düzenli olarak yapılması, kişisel hijyene özen gösterilmesi yine pilonidal sinüs adını vermiş olduğumuz rahatsızlığın oluşmasını engelleyebilmektedir.
  • Ailesel yatkınlık, obezite kaynaklı, sedanter yaşam sürdürmek, uzun süre oturma eylemlerinde bulunma ve kişide aşırı terlemenin oluşudur. Beslenme şeklinin bir aile içerisinde aynı olması demek, aile bireyleri arasında yaşanılan obezite gibi sağlık sorunluklarının da yine aynı şekilde tüm bireylerde görülmesine yol açabilmektedir.

Kıl dönmesi neden olur, sorusunun yanıtlarından bir diğeri de obezite kaynaklı olarak hareketlerde kısıtlama yaşanılması, uzun süreli hareketsiz kalmak gibi sonuçların doğmasıdır. Bu şekilde kıl dönmesinin gözlemleniyor olması demek ailesel yatkınlığın vermiş olduğu etkenler arasında yer alması anlamına gelebilmektedir.

WhatsApp Hemen Ara