Kıl Dönmesi Nedir, Belirtileri ve Ameliyatsız Tedavisi

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi sonucu oluşan bir durumdur. Bu kıllar, cilt dokusunu delerek cilt altına girer ve kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, akıntı ve apse oluşturabilir. Genellikle gençlerde sıkça görülen bu hastalık, erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte kadınlarda da görülebilir.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

 Kuyruk sokumunda cildin ince  olması.

Kuyruk sokumu bölgesinde kılların yoğun,sert  olması.

Sırt bölgesinden dökülen kıl miktarının fazla olması.

Kuyruk sokumu cilt yüzeyinin tahriş olması.

Cilt yüzeyinin nemli kalması.

Kuyruk sokumu bölgesinde çatlak, yara izi, lokal travma olması .

Kuyruk sokumu hijyenine dikkat edilmemesi.

Ailevi yatkınlık.

Obezite gibi kilo problemleri. 

Uzun süre oturur pozisyonda kalmak.

Aşırı terleme problemi.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, kitle benzeri sertlik.

Enfeksiyona bağlı iltihap, akıntı ve kötü koku.

Kuyruk sokumunda sivilceye benzer görünüm ve kaşıntı, deride kızarıklık.

Bölgede görülen kanlı ve irinli apse, Enfeksiyona bağlı halsizlik ya da yüksek ateş ve üşüme-titreme.

Şiddetli ağrı ve basınç nedeniyle oturmakta ve yürümekte zorluk çekmek.

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Hangi Bölgelerde Görülür?

Kıl dönmesinin en sık görüldüğü bölge kuyruk sokumu ve çevresidir. Diğer bölgeler;

Koltuk altı,

Kasık bölgesi,

Göbek bölgesi gibi kılların yoğun bulunduğu alanlardır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

 Yaş aralığı olmasa da, ergenlik çağındaki kişilerde daha çok görülür. Ülkemizde 15-25 yaş arasında yaygın olarak görülür.

Sürekli hareket halinde olan, çok terleyen, kuyruk sokumu tahriş olmaya müsait kişiler bu hastalıkla karşı karşıya kalırlar.

Kıl yapısı ve kıl yoğunluğuna bağlı olarak erkeklerde daha çok görülür.

Erkeklerde sert kıl yapısı ve yoğun kıl varlığı kıl dönmesi hastalığı için risk oluşturur.

Obezite gibi kilo problemi yaşayan kişilerde, aşırı terleme kılların ilerlemesini kolaylaştırır ve bölgede tahrişe neden olur.

Ailesinde kıl dönmesi öyküsü olan bireylerde genetik yatkınlık nedeni ile gözlenebilir.

Kıl Dönmesi ile Kıl Batması Arasındaki Fark Nedir?

Kıl dönmesi, sırt veya ense gibi farklı bölgelerden dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesi ve cilt altına yerleşmesi sonucunda meydana gelir.

Kıl batması ise;  vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan kılın dışarıya çıkamayıp deri altına doğru dönmesi sonucu oluşur. Başka bir deyiş ile batık olarak da adlandırılır.

İki hastalık da birbirinden çok farklıdır. İkisi de deri altında görülür ve kıllarla ilgilidir. Fakat bu benzerlik dışında kıl dönmesi ve kıl batması tamamen farklı hastalıklardır.

Kıl Dönmesi Tekrarlar Mı?

Kıl dönmesi tedavi yöntemlerinde  kist tamamen çıkarıldığından o kiste bağlı tekrar etme durumu yoktur. Kişinin tekrarlama olarak algıladığı durum bölgede yepyeni bir kıl dönmesi oluşmasıdır. Tedavisi yapıldıktan sonra doktorunuzun önerilerine dikkat edilirse tekrarlama olmaz.

Kıl dönmesi tedavisi gören hastalara, sırt, kuyruk sokumu ve bel bölgesindeki kıl sayısını azaltmak ve yeni oluşumu engellemek amacıyla lazer epilasyon önerilir.

Hastaların bölge hijyenine dikkat etmesi ve sık duş alması da önerilir.

Kuyruk sokumu tahrişini önlemek için dar kıyafetlerden kaçınmak, terlemeyi engellemek, dik oturmak ve yanlış oturma pozisyonlarına izin vermemek gibi basit önlemler almak, kıl dönmesi hastalığından korunmaya yardımcı olabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi tedavisinde farklı yaklaşımlar bulunur. Hem hastalığın boyutları hem de doktorunuzun hangi yöntemi tercih edeceği bu yaklaşımların kullanılmasında etkilidir.

Tedavi yöntemleri ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak incelenir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Primer Kapama Yöntemi: Bu yöntemde kıl kistinin bulunduğu bölge sağlıklı dokuya ulaşana dek tamamen çepeçevre çıkarılır. Ardından her iki tarafın dokuları birbirine yaklaştırılarak dikilir. Bu nedenle başarı oranı % 50-%60 arasındadır.

İntrafleksiyon Kapama Yöntemi: Bu yöntemde de Primer Kapamada olduğu gibi kist bölgesi tamamen çıkarılır. Farklı olarak Her iki taraf birbirine yaklaştırılmadan bulundukları bölgenin kenarlarına dikilir. Farklı bir dikişle kapatma yöntemidir. Başarı oranı %50-75 arasındadır.

Açık Bırakma Yöntemi: Açık bırakma yönteminde, kist çıkarıldıktan sonra herhangi bir dikiş atılmaz; bölge doğal olarak iyileşmeye bırakılır.

Tam iyileşme 4-5 ay içerisinde gerçekleşir. Hasta bu süreçte bölge açık kaldığı için hijyene ve kıl temizliğine dikkat etmelidir.

Dikkat edilmediği takdirde iyileşme döneminde enfeksiyon riski vardır. Dikiş vs olmadığı için tekrar etme oranı en az görülen ameliyatlı yöntemlerdendir. Başarı oranı %80-90 arasındadır.

Flep Çevirme Yöntemi: Bu yöntemde kıl kisti sağlıklı dokuya ulaşana dek tamamen  çıkarılır. Bu açıklığın kapatılması için yan taraftan bir doku (flep) hazırlanır ve dikilir.

Hastanın 7-10 gün yüz üstü yatması gerekir. İyileşme süreci ağrılı olabilir.  Başarı oranı %70-80 arasındadır.

Lazerle Kıl dönmesi Ameliyatı: Kıl kistinin bulunduğu bölge tamamen çepeçevre çıkarılır. Lazer probu yardımı ile çıkarılan bölgedeki dokular yakılarak işlem tamamlanır. Başarı oranı %80-%90 arasındadır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Fenol Tedavisi: Kimyasal bir yöntemdir. Bu tedavi, fenolik asidin kılın girdiği deliklerden verilerek, içerideki kılların ve kistin eritilip yok edilmesi amacını taşır. Ancak asidin kist içinde ulaşamadığı noktalar olabilir. Başarı oranı %40 düzeyinde olup oldukça düşüktür.

Gümüş Nitrat Tedavisi: Fenol tedavisi gibi kimyasal bir yöntemdir. Uygulama şekli ve amacı Fenol ile aynıdır. Başarı oranı düşüktür.

Mikrosinüsektomi Yöntemi: Küçük veya orta ölçekli kıl dönmesi durumlarında, bölgesel anestezi kullanılarak sinüs ağızları açılır ve içerideki kıllar temizlenir. Başarı oranı %80 oranındadır.

Lazerle Kıl dönmesi Tedavisi: Bölgeye lokal anestezi uygulandıktan sonra, lazer probu ile kıl girişinin olduğu deliklere girilir ve içeride bulunan kist ve enfekte dokular yakılarak yok edilir. Lokal anestezi ile yapıldığından ameliyatlı yöntemlere göre daha konforludur. Başarı oranı %80-%90 arasındadır.

Kök Hücre Tedavisi:

Hastadan alınan sağlıklı dokular işlenerek, hastalıklı ve zedelenmiş bölgeye enjekte edilir, böylece hızlı iyileşme sağlanır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde temel prensip, sağlıklı dokuya müdahale etmeden kıl kesesini ortadan kaldırmaktır. Bu, normal ameliyata göre çok daha avantajlı bir yöntemdir.

Hastalığının büyüklüğüne bağlı olarak ameliyatlı ve ameliyatsız teknikler, tek başına veya kombine şekilde uygulanabilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatının Dezavantajları

Kıl dönmesi ameliyatında cerrahi müdahaleye bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Ameliyata bağlı oluşan komplikasyonlar şöyledir;

Ameliyat dan sonra dikişlerin patlamaması için hastaların günlük hareketleri kısıtlanabilir.

Ameliyata bağlı ağrı, şişlik ve akıntı görülebilir.

Cerrahi ameliyat sonrasında kıl dönmesi tekrarlayabilir.

Hastanın dikişli bölgeye düzenli olarak pansuman yapması gerekir.

Hastalar tuvalet ihtiyacı sırasında oturma pozisyonunda durmamaya özen göstermelidir.

Hasta dışkılama sırasında zorlanabilir, fazla ıkınma sonucunda ağrı çekebilir.

Ameliyat bölgesinin temizliğine dikkat edilmez ise kuyruk sokumunda abse, iltihap gelişebilir.

Kıl Dönmesi İçin Önerilen Videolar

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajları

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi 5-8 dakika sürer.

Diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı ve yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

Narkoz uygulaması yoktur. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Kişinin herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek kalmamaktadır.

Ek bir tetkik ya da tahlil istenmez. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

İşlem sırasında ve sonrasında hissedilen ağrı miktarı çok azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamasına yer verilmediği için sağlıklı dokulara zarar verilmez.

Tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisi olabilir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı olan hastalar düzenli kullandıkları ilaçlarını kullanmaya devam edebilir.

Hastalar aynı gün içerisinde hem muayene hem tedavi olabilir.  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinden sonra kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

Kıl dönmesi ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Bizimle İletişime Geçin

  Anlaşmalı Kurumlar

  Anlaşmalı Kurumlar

  Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

  Online Görüşme

  Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

  online görüşme formunu doldurun.
  <
  <

  Muayene Süreci

  Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Tedavi Süreci

  Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle kıl dönmesi işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

  Randevu Alma

  Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Çeşit Sorunlara Yol Açabilir?

  Deri altında biriken kıl yumağı, tedavi edilmezse eğer kronik iltihaba yol açabilir. Kist yuvasında gelişen enfeksiyon sebebiyle şiddetli ağrı ve kimi zaman yüksek ateşe de yol açabilmektedir. Tedavi sonrasında makat ve sırt bölgesindeki tüylerin temizlenmesi hastalığın tekrar etmemesi için de önem taşıyor.

  Kıl Dönmesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

  Vücuttaki kıl yoğunluğunun fazla olması, kişisel hijyene dikkat edilmemesi, ergenlik çağındaki hormonal değişimler, uzun süre oturur pozisyonda çalışmak (masa başı işlerde çalışanlar, uzun yol şoförleri vs.), genetik yatkınlık, aşırı dar kıyafetler giymek ve aşırı kilo problemi kıl dönmesi hastalığında risk faktörlerini oluşturmaktadır.

  Kıl Dönmesi Kendi Kendine İyileşebilir Mi?

  Kıl dönmesi hastalığı kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Deri altına yerleşmiş kıl kesesinin operasyonla alınması ve varsa bölgede oluşan kistin (apsenin) temizlenmesi gerekir. Tedavinin ertelenmesi ilerleyen süreçte kişiye şikayetler yaşatabilir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Merkezimizde ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi yalnızca 5-8 dk içerisinde gerçekleşmektedir.

  Kıl Dönmesi Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

  Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun dışında nadiren de olsa göbek deliği, kasık bölgesi, yüz ve koltuk altında da görülebilmektedir.

  Kıl dönmesinde yaş aralığı var mı?

  Kıl dönmesi yaş ayrımı yapmaz. Fakat bilinmesi gerekir ki ergenlik döneminden başlayarak sıklıkla 15-40 yaş aralığında görülmesi yüksektir.

  Kıl dönmesi vücudumuzun hangi bölgelerinde çıkar?

  Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun dışında nadiren de olsa göbek deliği, kasık bölgesi, yüz ve koltuk altında da görülebilmektedir.

  Oturarak çalışmak kıl dönmesi rahatsızlığı yapar mı?

  Oturarak çalışan kişilerde makat bölgesine yapılan baskıdan dolayı bölgede biriken kılların cilt içerine girmesinden kaynaklı olarak daha sık görülmektedir.

  Kıl dönmesinin bitkisel yollarla tedavisi mümkün müdür?

  Kıl dönmesi hastalığı kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bitkisel çözümler tek başına tedaviye olanak sağlamamaktadır.

  Tedavi olmadan önce tahlil yaptırmam gerekir mi?

  Hayır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavi öncesinde herhangi bir tahlil yaptırmanıza gerek yoktur.

  Yaşlılarda tansiyon, şeker problemi olanlarda ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda bu tedavi uygulanır mı?

  Sadece kıl dönmesi bölgesine müdahale edildiği ve işlem sürece yalnızca 5 dk sürdüğü için kanama riski çok azdır. Bu nedenle yaşlılarda, kronik ve ilaç kullananlar kişilerde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

  Kıl dönmesi tedavisi ne kadar sürmektedir?

  Merkezimizde ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi yalnızca 5-8 dk içerisinde gerçekleşmektedir.

  Muayene geldiğimde tedavi olabilir miyim?

  Evet. Ameliyatsız lazer ile kıl dönmesinde, muayeneye geldiğiniz gün içerisinde tedavinizi de olabilirsiniz.

  Tedavi sürecinde ağrı veya acı hisseder miyim?

  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

  Kullandığınız yöntemde dikiş atılır mı?

  Ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisinde dikiş kullanılmamaktadır.

  Yurtİl dışından geliyorum tedavi sonrası yolculuk yapabilir miyim?

  Tedaviniz bittikten sonra normal hayatınıza rahatlıkla dönüş sağlayabilirsiniz. Oturmanıza veya seyahat etmenize engel hiç bir durum söz konusu değildir.

  Kıl dönmesi tedavisindeki başarınızın sırrı nedir?

  Kıl dönmesi her kişide farklı şekillerde bulunmaktadır. Bu yüzden merkezimizde hedefe yönelik tedavi ve kişiye özel planlama yapılmaktadır. Alanında 15 yıl tecrübeye sahip uzman hekim ve ekibimiz tarafından ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi uygulanmaktadır.

  Nasıl randevu alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu arayarak, 7/24 hizmetinizde olan Çağrı Merkezimizden randevu alabilirsiniz.


  Hızlı Randevu

  Whatsapp