AdresKartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBULÇağrı Merkezi444 8 623

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri

Cinsiyet ayırt etmeksizin ortaya çıkabilen bir hastalık olan Kıl Dönmesi, birden fazla belirti ile karşımıza çıkmaktadır.

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri

bayanlarda-kıl-dönmesi-belirtileri-1.jpg

Kadınlarda Kıl Dönmesi Neden Olur?


Bayanlarda kıl dönmesi belirtilerini yaşamamak için öncelikli olarak hijyene önem vermek gerekir. Bu nedenle makat temizliğinin yapılması büyük önem arz eder.

Kıl dönmesi sırt bölgesinden dökülen kılların intergluteal sulkus ismini vermiş olduğumuz iki kalça arasındaki kaba et toplanması üzerinde oluşur. Oluşan kıl dönmesinin belirtileri olarak, kişiye oldukça rahatsızlık hissi ve bir takım şikâyetleri getirir. Bazen hastalar bu oluşuma basit bir sivilce veya lezyon gibi pek de önem vermeyebilirler. Bu düşünceden dolayı da çok üstüne düşmezler. Söylenilen belirtiler ile açılan yaraların oluşması sonucunda o bölgeye çok fazla kıllar girmeye çalışır. Bu şekilde hastalık oluşmaya başlamış olur. Beraberinde ise belli başlı olarak da bir takım belirtiler vermeye başlar. Kıl dönmesinin vermiş olduğu rahatsızlık, bayan erkek ayrımı olmadan tüm bireylerde görülmesi mümkündür.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Kıl dönmesinin belirtileri arasında kuyruk sokumu (koksiks) bölgesi üzerinde, gözle görülebilir boyutta olan çukur görünümünün sebebiyet vermiş olduğu kitle oluşumu sıkça rastlanılan belirtiler arasında yer alır. Hassas bir bölge olmasından kaynaklı olarak dokunun hassasiyeti ile oluşan kızarıklığın varlığı ve makat (anal) bölgesinde var olan enfeksiyonu oluşturan bu sarı renkli, kötü kokulu sertliğin oluşması yer alabilir. Beraberinde getirmiş olduğu irinli, iltihaplı, kanlı akıntılar yer almaktadır. Bölgede yer alan apseye bağlı olarak da ateş, bulantı ve halsizlikle karşılaşılabilir. Apsenin oluşması ile belirtmiş olduğumuz şikâyetlerin boyutunda da değişiklik gözlemlenebilmektedir.

Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) rahatsızlığı, iki kalça arasında sırt bölgesinden dökülen kılların birikmesiyle, tahriş olan ciltlerin üzerinden kılların içeriye girmesiyle sert bir yapı oluşur. İntergluteal sulkus etrafında, deri altındaki mukozoda yer alan yağ dokuları üzerinde apse oluşur ve verilen basıncın artmasından kaynaklı olarak drenaj amaçlı bir yolun açılmasına neden olur. Zaman geçtikçe doku içerisine yerleşen apsenin hızlıca ilerleyerek yayılım sağlaması ile kişiye oldukça zor günler yaşatabilmektedir. Yaşanılan bu belirtileri de beraberinde getirmektedir.

AMELİYATSIZ LAZERLE Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bayanlarda Kıl Dönmesi Sebepleri

Bu rahatsızlık erkeklerde olduğu gibi kadınlar da görülme olasılığı oldukça yüksektir. Kadın-erkek ayrımı yapılmadan sıcak iklimi etkisi altına alan bölgelerde yaşayan kişilerde belirtileri ile karşılaşılabilir. Çünkü bu rahatsızlık, sıcak ve nemli bölgeyi seven bir hastalıktır. İklimin sıklıkla sıcak ve kurak geçmesi sebebi ile kişilere oldukça rahatsız edici makat hastalıkları olarak karşımıza çıkabilmektedir. Hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilen en ideal olan bölge tipidir.

Bayanların en hassas oldukları konu öncelikli olarak kilo alıp verme olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Buna bağlı olarak da kilo, bu hastalığın getirmiş olduğu belirtiler arasında yer alabilmektedir. Açıklamak gerekirse eğer ki vücutta bulunan yağ oranının fazla olması nedeni ile kişilerde ter bezlerinin yoğunlaşmasıyla bu hastalığa sebebiyet verebilir. Bu nedenle obezite problemi yaşayan kişilerde sırt bölgesinden dökülen tüy veya kılların cilt üzerine yapışarak deri altına geçişi daha da kolay hale gelebilmektedir.

Bayanlarda kıl dönmesi rahatsızlığının belirtilerinden biri ise dar ve naylon kıyafetleri giymekten geçmektedir. Çünkü bayanlar tarafından sıkça tercih edilen dar pantolonlar veya naylon giyimin tercih edilmesi kişinin terlemesine yol açabileceğinden kıl dönmesi rahatsızlığını tetikleyen bir unsur olarak öne çıkabilir.

Kıl Dönmesi Nerede Olur? Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Kıl dönmesinin bilinmesi gereken en önemli belirtisi, kıl köklerinin fazla sayıda ve oldukça yoğun olan bireylerde rastlanılabilmesidir. Kıl veya tüy tanecikleri dökülmesi ile hareket halinde olunma sonucunda makat ve makat çevresinde bacak kısmına kayan bölgeye delici bir şekilde ilerleyerek bir veya birkaç delik açarak vücut içerisine yerleşmesi sonucunda ortaya çıkışını göstermektedir.

Bayanlardaki bu belirtileri yaşamamak için öncelikli olarak hijyene önem vermek gerekir. Temizliğin kişisel bakım açısından önemliliğinin dışında rahatsızlıklara da yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle kıl veya tüylerin temizliğinin mutlaka yapılması gerektiği unutmamalıdır. Bununla birlikte bu
belirtilere rastlanıldığı zaman muhakkak bir proktoloji uzmanına danışmak büyük önem taşımaktadır.Proktoloji Merkezi

444 8 623
Copyright 2020 © Telif Hakları Avrupa Cerrahi Sağlık Merkezi Limited Şirketine Aittir


Open chat
Whatsapp Canlı Destek
Powered by