Kuyruk Sokumunda Kaşıntı ve Sivilce

Kuyruk sokumunda oluşan kaşıntı ve sivilce şikayeti, hijyen kurallarına dikkat edilmemesine bağlı oluşabilir. Yeterli temizliği sağlanamayan ve  kuyruk sokumunda oluşan nem, ter veya o alanda biriken tüyler kuyruk sokumunu, kolaylıkla tahriş edebilirler. Bu tahrişe bağlı kaşıntı şikayeti gelişir. Sürekli kaşıma eylemi sonrasında ise iyice tahriş olan cilt dokusunda sivilce benzeri kabarıklıklar, akıntı hatta iltihaplanma dahi gerçekleşebilir. Hasta kaşıdıkça tahriş olan deri, daha çok kaşınır. Bu kısır döngü içinde rahatsızlık ilerler. Bu gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurarak tedavi olunmalıdır. Tahrişe bağlı kuyruk sokumunda meydana gelen sivilce ve kaşıntılar genelde ilaç tedavisiyle tedavi edilebilirler. Fakat altında yatan sebep Kıl Dönmesi hastalığı ise mutlaka uzman bir Proktoloji doktoru tarafından müdahale edilmelidir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır İzlemek İçin Tıklayınız

Kuyruk sokumunda en sık görülen hastalık Kıl Dönmesi denilen Pilonidal Sinüs rahatsızlığıdır. Kıl dönmesi, kuyruk sokumuna düşen kıl, tüy, saç teli gibi cisimlerin derinin altına geçerek o bölgede kıl yumağı oluşturmasıyla başlar. Kıl dönmesi uzun vadede gerçekleşir ve belirtileri kıl batmasına nazaran oldukça ağırdır.

Kıl dönmesinin belirtileri;

  • Kuyruk sokumunda kaşıntı,
  • Kuyruk sokumunda ve makatta ağrı,
  • Kuyruk sokumunda akıntı,
  • Oturma ve yürümekte güçlük çekme,
  • Kuyruk sokumunda şişlik, kızarıklık, batma hissi şeklinde sıralanabilir.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı ve Sivilce Neyin Belirtisi?

Kuyruk sokumunda oluşan kaşıntı ve sivilce belirtisinin hangi rahatsızlığa ait olduğu mutlaka uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Önemsenmeyen belirtiler, altta yatan hastalığın ilerlemesine zemin hazırlar. Kıl dönmesi şikayetinde de kuyruk sokumunda sivilceye benzeyen şişlikler meydana gelebilir. İhmal edildiği zaman bu şişlik büyüyerek iltihaplanır ve apseli kıl dönmesi dediğimiz rahatsızlığa dönüşebilir. Bu durumda hastada oluşan şikâyetler artar.

Kıl dönmesi probleminin, ilaçla tedavisi mümkün olmadığından, mutlaka operasyon olunmalıdır. Mikrosinüsektomi-lazer yöntemi sayesinde 10 dakikalık bir işlemle kıl dönmesi tedavi edilebilir. İşlem sırasında narkoz alınmadığı için risk en düşük seviyededir. Lokal anesteziyle yapılan mikrosinüsektomi tedavisi sonrası, hasta normal yaşamına dönebilir ve kullanılan klasik yöntemlere nazaran oldukça konforlu bir iyileşme süreci geçirir.

Pilonidal Sinüs Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Bazı durumlarda ise kuyruk sokumunda kıl dönmesi olmaksızın oluşan apseler de sivilce benzeri oluşumlar gösterebilirler. Apse rahatsızlığı dönem dönem tekrarlayan bir problemdir. Akut dönemde oldukça ağrılı olmasına rağmen, kendiliğinden boşaldığı zaman hastada ciddi bir rahatlama etkisi gösterir. Ancak kendiliğinden boşalan apseler tamamen temizlenmediği için, belli dönemlerde tekrar oluşur. Bu süreçte müdahale olunmazsa ve apsenin kaynağı makat kasları içinde ise, bu apseleşme perianal fistül dediğimiz ve makat hastalıkları içinde tedavi süreci en sıkıntılı olan hastalığa da çevirebilir. Bu yüzden kuyruk sokumunda meydana gelen sivilceler ve kaşıntı atakları uzun vadede geçmiyorsa mutlaka hekime danışılmalıdır. Apse tedavisi ise lokal anestezi altında apse tamamen boşaltılarak yapılır. Hastanın günlük hayatını etkilemeyecek küçük bir müdahaledir.

Bunun dışında kıl batması da kuyruk sokumunda görülebilir ki; bu durum genelde kıl dönmesiyle karıştırılır. Kıl batması denilen olay, cilt yüzeyine çıkamayan kılların ince deri altında kıvrılmasıyla oluşur. Derinin altında kalan kıl cilt yüzeyini tahriş ederek o bölgede sivilce benzeri oluşumlar gösterir. Ayrıca cilt yüzeyini geçemeyen kıl, o bölgede kaşıntı yapabilir. Kıl batmaları genelde ağrılı değildir ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilirler. Kıl batması kuyruk sokumu dışında, ağda yapılan bacaklarda ve kollarda da sık görülür.

Kuyruk sokumunda oluşan sivilce ve kaşıntıları engellemek için özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Bunun dışında tüy dökücü kremler, dar pantolonlar, uzun süre oturmak, kaykılarak oturmak, aşırı terleme ve aşırı kilo problemleri de sivilce ve kaşıntıya sebep olup, kuyruk sokumunda görülen hastalıkları tetikleyebilir.

Leave a reply