Makat Çatlağı (Fissür) İlacı

Hastalar makat çatlağının oluştuğu ilk dönemde tedavi için makat çatlağı (fissür) ilacı araştırması yapmaya ve evde kendi kendilerine uygulamaya başlarlar. Fakat burada yapılan belli başlı bazı hatalar bulunabilmektedir. Bunlardan biri, anal fissür hastalığına sebep olan yani makatta çatlak oluşumuna zemin hazırlayan etkenin ne olduğunun bilinmeden kullanılmasıdır. Bunun ne olduğunu kendi kendine tespit edemeyen hasta, bir uzman hekime danışmadan araştırdığı ilaç yöntemleri ile hem makatta bulunan çatlağını hem de genel anlamda kişisel sağlık durumunu istemeden zedeleyebilir. Örneğin, makat çatlağının oluşmasını sağlayan şey kişinin uzun süre devam etmiş olan kabızlık sorunu ise, makat çatlağı tedavisine başladığında alanında uzman Proktoloji doktoru bu sorunun da çözümlenmesi için gerekli yol ve yöntemlerle hastaya gereken tedaviyi uygulayacaktır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin TIKLAYINIZ

Makat çatlağı tedavisi için evde ya da bir doktor kontrolü olmadan oluşturulan veya kullanılan makat çatlağı (fissür) ilacı ve kremi gibi yöntemler, kişide daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Ayrıca makat çatlağını iyileştirmek için çözümü kendi kendilerine arayan hastalar, çoğunlukla internetten veya yakın çevrelerinden aldıkları bilgilerle kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Uygulamaya çalıştıkları tedavi, kişiyi sadece belirli bir süre rahatlatıp, sancılarını azaltabilir. Fakat uzun vadede makatta bulunan çatlağın yani anal fissür hastalığının bu süreçte iyileştiğini söylemek mümkün değildir. Ne yazık ki anal fissür kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Ayrıca hastaların bu hastalığı önemsememesi ya da tedaviden kaçınması da kişi için oldukça sakıncalı bir yaklaşımdır.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Makat Çatlağı İlacı Yerine Önerilen Tedaviler

Makat çatlağı (fissür) ilacı, fissür hastalarında çoğu zaman tedavi olmak niyetiyle başvurulmaktadır. Oysa belirtilerle karşılaşıldığı ilk anda, makat çatlağı tedavilerinden ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemlere başvurmak aslında tedavinin sağlanması için oldukça önemlidir. Makat çatlağı hastalığı, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Başlangıç evresindeki akut fissür ile kronik evreye geçmiş olan fissürlerin tedavisi de farklılık göstermektedir. Muayene olmadan kişinin bu ayrımı bilebilmesi mümkün değildir.

Makat çatlağı (fissür) ilacı kullanmadan ve hastalığın ilerlemesine izin vermeden önce çatlağın durumuna göre gereken tedaviyi uygulayacak bir hekime danışılmalıdır. Proktoloji doktorları yalnızca makat hastalıklarıyla ilgilenirler. Bu sayede yaranın iyileşip, iyileşemeyeceği veya hangi yöntemin kişiye uygun olduğunun kararını ve uygulanacak tedaviyi de hekimler belirlemelidir. Tedavinin yanı sıra makattaki çatlağın nedeni ishal veya kabızlıktan kaynaklı ise probiyotik içerikli besinler tüketilmesi de tavsiye edebilir. Bu süreçte zorlu dışkılamanın makata yapmış olduğu baskının ve etkilerin biraz da olsa azalabilmesi için dışkı yumuşatıcı ilaçlar önerilebilmektedir. Bazı kremler ise tedavi sonrasında makat kaslarını gevşetmede yardımcı olacağından, kişinin iyileşme sürecine destek olarak yine hekim uygun gördüğü takdirde verilebilir.

Makat Çatlağı Kremi ve İlaçları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Hekim tarafından tedavi için uygun görülen yöntemler; klasik cerrahi işlem, ameliyatsız lazer yöntemi veya botoks uygulamaları olarak farklılık gösterebilir. Bununla beraber yanında kullanılabilecek olan krem veya ilaçlarda da değişkenlikler ortaya çıkabilir. Bu yüzden de makat çatlağına yakalanan kişi bu zorlu süreçte kendi başına makat çatlağı (fissür) ilacı gibi yöntemlere başvurmak yerine uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda tedavi yoluna gitmelidir.

Günümüzde ameliyatsız, yatış gerektirmeyen, ayaktan lazerle fissür tedavisi kişilere sağladığı imkanlardan dolayı tercih edilmektedir. İşlem süresinin oldukça kısa olduğu bu tedavi yöntemi, akut fissür için de kronik fissür için de uygulanabilmektedir. Lazerle tedavinin en önemli avantajı genel anestezi uygulanmaması, yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştirilmesidir. Bu sayede muayene olunan aynı saat içerisinde müdahale olunabilmekte ve tedavi sonrası kısa bir dinlenme süresinin ardından hastalar evlerine dönebilmektedir.

Leave a reply