Makat Çatlağı (Fissür) Kremi Ve İlaçları

Fissür Nasıl Oluşur ve Makat Çatlağı (Fissür) Kremi

Makat çatlağı (fissür) kremi ve ilaçları sıklıkla hastalar tarafından tedavi amacıyla başvurulan yollardan biridir. Tıp dilindeki adıyla anal fissür, anüs bölgesinde oluşan yara veya çatlaklara denilmektedir. Bu oluşumlar makatın cilt dokusu ve mukoza kısmındaki epital doku ile birleşme yerinde görülebilir. Özellikle makat bölgesinin oldukça narin olmasından kaynaklı olarak yaşanılan zorlanmalar sonucunda anal fissür rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Bu zorlanmalar çoğunlukla kişinin uzun süre devam eden kabızlık ya da ishal durumundan kaynaklanmaktadır.  Makat bölgesinin ıkınmalara bağlı olarak devamlı zorlanması, makatta çatlak veya çatlakların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisi ile İlgili Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Hastalar, tedavi için doktora gitmeden önce evde uygulanabilecek yöntemler çerçevesinde makat çatlağı (fissür) kremi ve ilaçlarına başvurmak isterler. Makat bölgesinde oluşan bu çatlak ya da çatlaklar kişiye tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ciddi sıkıntılar verebilir. Özellikle dışkılama sırasında yaşanan makattaki acı ve ağrı; “cam kesikleri batması” gibi bir hissiyatla tabir edilebilir. Kişi, her dışkılama işlemi sırasında ve sonrasında tedavi olmadığı sürece bu sancılı süreci ne yazık ki yaşamak durumunda kalmaktadır. Eğer makat bölgesinde oluşan çatlak, kişinin kabız olmasıyla ilgiliyse kabızlık sorunu çözülmeden anal fissürün yani makat çatlağının tedavisi de daha zor bir hale bürünebilmektedir.

Makat Çatlağı (Fissür) Kremi

Makat çatlağı olan hastanın tedavi olma süresini uzatması sonucunda ne yazık ki günlük yaşantısı da sekteye uğrayabilmektedir. Bu sebeple makat çatlağı rahatsızlığı olan kişinin bir an evvel hastalığın tedavi aşamasına geçmesi gerekmektedir. Lakin hastalar özellikle çatlağın makat bölgesinde bulunmasından kaynaklı bazı kararsızlıklar ve çekinceler yaşayabilmektedir. Bu yüzden de ilk aşamada hastalar evde kendi kendilerine çözüm aramaya başlayabilir. Çoğunlukla internetten yaptıkları araştırmalar veya yakın çevrelerine danışmaları ile aldıkları cevaplarla tedavi süreçlerini kendileri başlatmaya çalışırlar. Bu doğrultuda ya bitkisel çözümlere ya da piyasada var olan belli başlı kremlere yönelebilmektedirler. İnternette makat çatlağı (fissür) kremi başlığı altında yer alan ve sağlık bakanlığından onaylı olmayan ürünler de yer alabilmektedir. Bu güvenilir olmayan kremlerle tedavi olmaya çalışan hasta hem anal fissür hastalığına fayda sağlayamayacak hem de bu ürünlerle genel olarak sağlık düzeyini de olumsuz olarak etkileyecektir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Neler Yapılmalıdır?

Doktora (proktoloji uzmanına) gitmekten kaçınan anal fissür hastaları, makattaki çatlakları tedavi etmek için giriştikleri diğer yöntemler ile başlangıç aşamasında akut anal fissür diye tabir ettiğimiz fissür hastalığının zamanla kronikleşip kişiye daha fazla ağrı ve acı verecek düzeye gelmesine sebebiyet verebilmektedirler. Özellikle hastanın bulup uygulamaya başladığı bitkisel yöntemler veya makat çatlağı için kullandığı kremler, kısa süreliğine hastayı iyi hissettirip rahatlatabilmektedir. Özellikle internette makat çatlağı (fissür) kremi için sıkça karşılaşılan bitkisel krem çeşitleri de yer almaktadır. Hastalar, kullanmayı düşündükleri kremli tedavi yönteminin bitkisel bileşenli olmasını bir avantaj olarak görebilmektedirler. Sıkça söz konusu olan bu bitkisel makat çatlağı kremlerinden; aynısafa yağı, karanfil yağı, meyan kökü, sarı kantaron yağı gibi ürünler tercih edilip kullanılmaktadır. Fakat bu hastaya sadece kısa süreliğine fayda sağlayan çözümler makat çatlağını iyileştirmediği gibi asıl uygulanması gereken tedavi sürecini de ötelemektedir. Ötelenen anal fissür tedavisi hastadaki rahatsız edici varlığını da ileri taşıyarak sürdürmeye devam ediyor olacaktır.

Bir diğer kafa karıştırıcı yönelim ise hastaların makat çatlağını ciltte oluşan diğer çatlaklar gibi düşünüp buna yönelik kremleri tercih etme eğiliminde bulunmalarıdır. Yalnız bilinmesi gerekir ki bu tarz çatlak kremleri makat bölgesindeki çatlağı geçirmeye ya da bölgedeki ağrı ve acının azalmasına etki etmemektedir.  Bu sebeple hastalar anal fissür hastalığı için kendi kendilerine uygulamaya çalıştıkları tedavi yöntemlerinin kalıcı bir çözüm olmadığını bilmelidirler. Her hastalıkta olduğu gibi makat çatlağında da kişiye uygun tedavi yöntemi bir proktoloji uzmanı hekim tarafından belirlenerek bu yöntem yine hasta-doktor iş birliğince uygulanmalıdır.

Tek başına makat çatlağı (fissür) kremi kullanılarak fissürün tedavi edilmesi olası değildir. Ayrıca bölgenin yapısal özelliğinden kaynaklı olarak da doğru ve uygun tedavi uygulanmadığı müddetçe gerekli hijyen koşullarının da oluşamaması sonucu bu hastalık kişi için katlanması daha zor bir yaşam şartını oluşturuyor olacaktır.

Makat Çatlağı (Fissür) İlacı Hakkındaki Yazımızın Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Leave a reply