Makat Çatlağından Kurtulanlar Ve Tedavisi

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?

Makat çatlağından kurtulanlar ya da sıkça karşımıza çıkan bir diğer adıyla anal fissürden kurtulanlar danıştıkları Proktoloji hekimleri ile iş birliği sağlayarak ve tedavi sürecini iyi belirleyerek bu hastalıktan deyim yerindeyse kurtulmuş olabiliyorlar. Makat çatlağı (anal fissür) anüs bölgesinde oluşan çatlak veya yaraların oluşumuna denmektedir. Makat bölgesinin; uzun düre devam eden kabızlık, ishal ya da kadınlarda hamilelik döneminde veya normal doğum sırasında ve daha birkaç sebep neticesiyle zorlanması ile anal fissür oluşumu meydana gelmektedir. Özellikle anüs bölgesindeki sinir uçlarının fazla olması ile oldukça hassas bir yapıya dönüşen makattaki çatlak, kişinin hissettiği ağrı ve acının şiddetini arttırmaktadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Makat çatlağı oluşumu genellikle kişide özellikle her dışkılama sırasında hissetmek zorunda kaldığı bir acı ile kendini gösterir. Bu acı hastalar tarafından, cam kesiği ya da bıçak batması şeklinde tarif edilmektedir. Bunun dışında tuvalet sonrası minik kan lekeleri ve makat bölgesinin kaşıntı sebebiyle tahriş olması gibi belirtilerle anal fissür hastada oluşumunu kanıtlar niteliğe ulaşır.

Tedavinin Ertelenmesi

Bu belirtilerle yüzleşen hasta, genellikle karşılaştığı bu durumdan kaçma eğilimi içerisine girebilmektedir. Tedavi sürecinin zorlu olacağını ya da tedaviye başlamak için doktora gitmenin utanç verici olabileceğini düşünmektedirler. Bu durum hastaları, makat çatlağı hastalığının tedavisini erteleme yoluna sokmaktadır. Bu düşünceler içerisinde olan hastalar ilk etapta çözümü eş, dost, çevrede ve internette arıyorlar. Kendi kendilerine üstesinden gelmek için çaba göstermeye başlıyorlar. Nitekim evde, hasta tarafından kendi kendine uygulanılmaya çalışılan bu işlemler (bitkisel kürler, ilaçlar, kremler, oturma banyoları vb.) hastanın sadece belirli bir süre rahata kavuşmasını sağlar. Doktora gitmeden makat bölgesinde oluşan çatlağa hasta tarafından uygulanılmaya çalışılan tedavi ne yazık ki kalıcı bir çözüm ve iyileştirme için yeterlilik göstermez.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Makat çatlağı (anal fissür) ile yeni tanışıldığında ilk başta sanki sadece bir tuvalet derdi gibi algılanabilir. Lakin makat çatlağı rahatsızlığına sahip olan hastalar ne yazık ki bu hastalığın zorlu taraflarını sadece tuvalette yaşamamaktadırlar. Makat çatlağı, tedavisi ertelendiği müddetçe kişiye olan etkisini ve sıkıntısını gün be gün arttırmakta olan bir hastalıktır. Dışkılama işlemi sonrasında da bir süre daha ağrıya sebep olan makat çatlağı, kişinin zamanla sadece tuvalete gitmeye değil, uzun yolcuklara çıkmasına engel olabilir. Spor yapmasına hatta oturup film izlemesine bile engel olup bu eylemlerden kendini muaf tutmasına neden olabilecek seviyeye ulaşabilmektedir.

Makat Çatlağından Kurtulanlar

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Günümüz şartlarında artık hastalar bir an önce sağlıklarına kavuşup sosyal hayatlarına hızlıca devam etmeyi istemektedirler. Bu sebeple anal fissür oluşumuna sahip hastalar, Proktoloji hekimlerine danışarak makat çatlağından en doğru ve sağlıklı şekilde kurtulmayı hedeflemeliler. Böylece iyileşme sürecine hızlı bir giriş yapabilmektedirler.

Makat çatlağına (anal fissüre) sahip hastalar hem ameliyat öncesinde hem de sonrasında kafalarında birçok soru işaretini barındırmaktadırlar. Hastada tedaviye adım atmadan önce en çok endişe uyandıran soru, çoğunlukla makat bölgesindeki kaslarının herhangi bir zarar görüp görmeyeceğidir. Bu soru hastaya uygulanan tedavinin şekline göre yer yer endişelenilmesi gerekilebilen bir durum olabilmektedir. Fakat bilinmesi gerekir ki makat kaslarının zarar görme ihtimalini en aza indiren tedavi türleri günümüzde oldukça çoğalmıştır. Ameliyat bir çözüm olduğu gibi, ameliyatsız tedaviler de artık hem hızlı hem de daha güvenilir tedavi şekilleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve hastalar için tercih edilebilirliğini oldukça arttırmaktadır.

Ameliyatlı Tedavi

Aynı zamanda ameliyat ya da diğer uygulanan tedaviler öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da yine makat çatlağına sahip hastaların akıllarında ameliyatlı tedaviden sonra nasıl beslenecekleri sorusu yer alır. Şikâyetlerinin kaç gün sonra tamamen biteceği, ameliyat sonrası tuvalet ya da gaz kaçırma probleminin olup olmayacağı gibi sorularla sıkça telaşa kapılmaktadırlar. Bu soruları kısaca yanıtlamak gerekirse, tedaviden sonra makat bölgesini zorlayabilecek yiyeceklerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Özellikle katı ve baharatlı ya da acı gıdalardan kaçınarak, sıvı gıdalara ağırlık verilmelidir. Ameliyatlı tedavi sonrası şikayetlerin azalma süresi ile birlikte tuvalet ya da gaz kaçırma problemi için net bir görüş bildirmek çoğunlukla mümkün değildir. Çünkü tedavi şeklinden ve hastanın yapısal özelliklerinden kaynaklı olarak kişinden kişiye sıkça değişen faktördür. Bu konuyla ilgili en doğru ve sağlıklı cevap yine makat çatlağı tedavisi için yardım alınan ?Proktoloji uzmanı hekim tarafından verilebilecektir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Günümüzde artık makat çatlağı (anal fissür) hastalığı için birçok tedavi yöntemi mümkün hâle geldi. Bu sebeple hastalar, kendilerinde var olan anal fissürü; ağrı kesicilerle ya da bitkisel yöntemlerle uyutmak yerine onu yok etmek için adım atmalı. Ve Proktoloji doktorunun muayenesinden sonra hekimlerinin uygulayacağı yöntemi tercih etmeye ağırlık göstermelidir. Özellikle çoğu hastanın hatta insanın duyunca tüylerini diken diken eden “ameliyat” kelimesi, anal fissür rahatsızlığına sahip kişileri de etkileyerek tedavi aşamasını ertelemelerine sebep olabilmektedir.

Özellikle bilinmesi gerekir ki, anal fissür oluşumu gözlendikten sonra 3 ya da 4 hafta içinde tedavi edilmemesi halinde akut durumdan çıkabilir. Yani tedavi işlemi daha kolay olan bir hâlden çıkıp, kronik yani cerrahi operasyonu şart kılan bir duruma sürüklenebiliyor. Fakat hastalar hem ameliyattan hem de ameliyat sonrası makat kaslarının zedelenebileceği endişesini duymaktalar. Bu durumdan kaynaklı kendilerinde var olan makat çatlağının kronik dediğimiz aşamaya geçmesine istemeden de olsa izin vermiş oluyorlar.

Makat Çatlağından Kurtulanlar Arasında Yer Almak İçin;

Kronik makat çatlağının tek çözümü cerrahi yöntemler değil. Ameliyatsız lazer tedaviler ile makat çatlağına sahip hastalar gün içerisinde hem tedavi olup hem de evlerine dönebiliyorlar. Herhangi bir kesi, dikiş ile uğraşılmadan gerçekleştirilen bu işlemler çoğunlukla uzman proktoloji hekimleri tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilmekte ve hasta günlük yaşantısına sorunsuzca dönebilmektedir.

Gerçekleştirilen ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi sonrası hastaların bol yürüyüş yapması çoğunlukla tavsiye edilmektedir. Bu yürüyüşlerin süresi zamanla arttırılmalıdır. Bu yürüyüşler, kişinin vücuttaki kan akışını artırarak makat çatlağı tedavisinden sonra yeniden bölgenin zorlanmasını önlemek adına kabızlığın önüne geçmeye fayda sağlayacaktır. Ayrıca gerçekleşen ameliyattan sonra çoğunlukla lifli gıdalar tercih edilmelidir. Gerçekleşen tedavi şeklinden sonra gelişebilecek herhangi bir komplikasyonu mutlaka hastanın tedavi işlemini uygulamış olan (ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi) uzman Proktoloji hekimine danışması gerekmektedir.

Leave a reply