• MERKEZ KLİNİK: BAKIRKÖY / KLİNİK 2: KADIKÖY / KLİNİK 3: LEVENT
 • 444 8 623

Makat Nedir?

Anüs halk arasında makat adı ile adlandırılmaktadır. Sindirim sisteminin sonunda bulunan anüs (makat), dışkının vücuttan atılmasını sağlayan önemli bir organdır. Makat bölgesinde bulunan buruşuk kaslar dışkının anüsten kontrollü bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Anüsün dışkılama sırasında genişleyip daralması da bu kaslar tarafından sağlanır. Sindirim sisteminden ayrışan maddeler anüs ile dışarı atılmaktadır. Anüsün yapısında bulunan damarlar, sinirler ve kaslar, sindirim sistemi tarafından işe yaramayan maddeleri ayrıştırdıktan sonra dışarıya atılmasında yardımcı olur.  Anüs de bulunan bu kaslar, halka şeklinde olan sfinkter kaslarıdır. İhtiyaca göre anüsün açılıp kapanmasını ve dışkının kontrol edilmesini sağlar. Anüste bulunan bu sinirler, gaitanın(dışkının) gaz, katı ve sıvı olması konusunda önemli bir ayrıştırmaya sahiptir.

Makat Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Makat hastalıklarına proktoloji bölümü bakmaktadır. Proktoloji doktoru, Genel Cerrahi alanı içinde yalnızca makat hastalıkları konusunda deneyim sahibi ve uzman olan hekimleri ifade etmek için kullanılır. Makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların bölgenin hassas olması nedeniyle konusunda uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sadece makat bölgesi ve burada görülen rahatsızlıklar konusunda uzmanlaşmış ve makat hastalıklarında deneyim sahibi olan Proktoloji uzmanlarına ihtiyaç duyulmuştur.

Proktoloji doktorları makat bölgesinde yaygın olarak görülen birden çok anorektal hastalığın tedavisi adına hizmet vermektedir.

En İyi Hemoroid Doktoru Yasir Gözü

Proktoloji Nedir?

Proktoloji, proktos ile logos sözcüklerinin birleşimi ile oluşan Yunanca bir kelimedir. Proktoloji “makat bilimi” anlamına gelmektedir. Proktoloji bölümü, tıp alanı içerisinde yer alan, makat bölgesi ve makat hastalıkları ile ilgilenen bölüme verilen isimdir. Proktoloji doktoru terimi ise bu bölüm içerisinde uzmanlaşmış Genel Cerrahları ifade etmek için kullanılmaktadır.
Proktoloji bölümü anüs ve rektumda görülen tüm makat rahatsızlıklarından sorumlu olan bir bölümdür. Hemen hemen her insanın hayatının bir bölümünde görülebilen anorektal hastalıklar, yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebildiğinden, mutlaka proktoloji uzmanları tarafından tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Proktoloji Merkezi Nedir?

Proktoloji merkezi makat hastalığı yaşayan hastaların tedavi olmak için başvurdukları kliniktir. Proktoloji bölümü, tıp literatüründe anorektal hastalıklar olarak adlandırılan Hemoroid(Basur) , Anal Fissür(Makat Çatlağı), Anal Fistül, Kıl Dönmesi, Rektal Kanama(Makat Kanaması), Perianal Apse(Makat Apsesi) ve Genital Siğil gibi makat bölgesi rahatsızlıklarının teşhisi ve tedavisinin gerçekleştirildiği özel bir kliniktir.

Makat bölgesi, özel ve hassas olarak kabul edilen bir bölge olduğundan, burada açığa çıkan şikayetlerin tanı ve tedavisi oldukça zordur. Makat bölgesi, yaşamsal faaliyetleri sağlıklı bir şekilde sürdürebilme açısından kritik bir fonksiyona sahiptir. Ayrıca bu bölgede meydana gelen rahatsızlıklar, hastalara fazlasıyla ağrılı süreçler yaşatmakta ve günlük yaşantılarını zora sokmaktadır. Bu nedenle anorektal hastalıkların belirtileri ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve bu alan hakkında özel ihtisasa sahip ve bu alanda deneyim sahibi hekimler tarafından tedavi edilmelidir. Kesin ve doğru tanı için uzman hekimlerin yanı sıra özel aletlere ve özel teknolojiye de gereksinim duyulmaktadır.

Hemoroid (Basur) İçin Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Doktor Bakar?

Proktoloji doktorlarının ilgilendiği hastalıklar arasında yer alan hemoroid rahatsızlığı, makat bölgesinde görülen hastalıklar içinde en çok karşılaşılan hastalıktır. Hemoroidin evresi ve türüne bağlı olarak kişiye yaşattığı ağrı ve sancıların şiddeti değişebilmektedir. Halk arasında basur ismiyle anılan bu makat hastalığının birden çok belirtisi bulunmaktadır. Hemoroid belirtileri arasında en çok görülenleri; makatta kanama, makat bölgesinde kaşıntı, bölgede hissedilen dolgunluk ve ağrı gibi şikayetlerdir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) İçin Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Doktor Bakar?

Anorektal hastalıklar içinde en sık karşılaşılanlardan bir diğeri de Anal Fissür hastalığıdır. Halk arasında Makat Çatlağı olarak bilinmektedir. Anal Fissür, anüs bölgesinin zorlanması sonucu bölgedeki damarların zedelenmesi nedeniyle, burada meydana gelen yırtık ve çatlaklara denilmektedir. Sözü edilen çatlak ve yırtıklar, kişiye oldukça sancılı süreçler yaşatabilmektedir. Özellikle tuvalet ihtiyacının giderilmesi esnasında bölgede cam batmasına benzer bir acı hissedilir.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Doktor Bakar?

Proktoloji doktorları, makat hastalıklarından kıl dönmesi hastalığı ile de ilgilenmektedirler. Kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve tıp dilinde Pilonidal Sinüs olarak anılan kıl dönmesi, kişilerin günlük yaşantılarını oldukça olumsuz etkilemektedir. Saçların ve sırt bölgesindeki kılların kuyruk sokumu bölgesine dökülmesi ve bu alanda birikmesinin neden olduğu kıl dönmesi, burada biriken kılların deri altına girmesi ile oluşur. Zaman içerisinde bölgede iltihaplanma görülür ve apse oluşumu meydana gelir.

Anal Fistül İçin Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Doktor Bakar?

Anal fistül, diğer adıyla Makat Apsesi, makat bölgesinde yaygın olarak görülen ve anorektal hastalıklar içerisindeki en problemlematik hastalıktır. Fistül, iki cilt dokusunun yüzeyi arasında istenmeyen ve daha önce olmayan bir kanal yolunun oluşması ile meydana gelir. Karmaşık bir yapıya sahip olduğundan tanısı ve tedavisi de oldukça zordur. Bu nedenle makat bölgesi ve burada görülen hastalıklar ile ilgili iyi eğitim almış ve makat hastalıkları üzerinde deneyim sahibi olan bir Proktoloji doktoru tarafından ilgilenilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yukarıda bahsedilen tüm bu makat hastalıklarının kişilere günden güne daha çok ağrı, acı, kanama gibi artan şikayetler verdiği bilinmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi makat hastalıklarına dair herhangi bir belirti ile karşılaşıldığında kısa süre içerisinde muayene olunmalı ve teşhis süreci geciktirilmemelidir. Erken teşhis, mutlaka tedavi noktasında kişiye avantaj sağlayacaktır.

Proktoloji merkezlerinde hizmet veren uzman bir Proktoloji doktoru, anorektal hastalıkların tedavisini alanda edindiği deneyim ve kazandığı tecrübeden dolayı daha sağlıklı ve doğru bir biçimde gerçekleştirebilmektedir. Proktoloji doktorları tarafından, Hemoroid, Anal Fissür, Anal Fistül, Kıl Dönmesi ve Genital Siğil hastalıklarının tedavisinde yatış gerektirmeyen, ayaktan tedavi imkanı sunan lazer yöntemi ise hastalara sağladığı avantajlardan dolayı tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Avrupa Cerrahi Proktoloji Merkezinde Tedavi Süreci Nasıl Olur?

 • Makat rahatsızlığı ile merkezimize gelen hastalar öncelikle detaylı bir şekilde muayene edilir.
 • Muayene sonrasında hasta tedavisi ile ilgili olarak bilgilendirilir.
 • Hasta ile beraber verilen ameliyatsız tedavi kararı sonrasında hastalar kendilerine ait özel odalarına alınırlar.
 • Özel odalarda hazırlanan hastalarımız steril müdahale odasına alınır.
 • Müdahalenin yapılabilmesi adına hastalarımıza lokal anestezi uygulanır.
 • Ameliyatsız tedavi kısa bir sürede uygulanır.
 • Tedavinin ardından hastalar özel odalarında bir süre dinlenir.
 • Dinlenme sonrasında hiçbir iş gücü kaybı yaşamayan hastalarımız diledikleri gibi işlerine veya evlerine rahatlıkla dönebilirler.

Ameliyatsız Lazer Tedavisinde Hastalarımıza Sunduğumuz Avantajlar

 • Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız tedavilerde  5-8 dk gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.
 • Proktoloji alanında 17 yıllık tecrübeye sahip uzman doktorlarımızla aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olmanız mümkündür.
 • Merkezimizde tüm makat hastalıklarında narkoz kullanmadan tedavi uygulanmaktadır.
 • Lokalle işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak durumunda olan hastalar da rahatlıkla ameliyatsız lazer tedavisinden faydalanabilir.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyen ameliyatsız  lazer tedavisinden yararlanabilir.
 • İşlem sırasında ameliyatlarda görülen herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmamaktadır. Hem estetik açıdan hem de iyileşme süresi açısından bu durum hastalarımıza avantaj sağlamaktadır.
 • Açık bir ameliyat yarası bulunmadığı için normal ameliyatlarda karşılaşılan iltihaplanma ya da apseleşme durumu gözlenmemektedir.
 • Klasik cerrahi ameliyatlarda yaşanan doku kaybı merkezimizde uyguladığımız lazer tedavisinde görülmediği için operasyon sonrası komplikasyonlar (gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı vs.) ile de karşılaşılmamaktadır.
 • Ameliyatsız lazer tedavisinin ardından deneyimli sağlık ekibimiz tarafından takipleriniz gerçekleştirilmektedir.
 • Hastalarımızın konforunu gözeterek sizlere yatış gerektirmeden tedavi olma imkanı sunmaktayız.

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

17 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ameliyatsız Ayaktan, Lazerle Makat Kanaması Tedavisi gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Rektal Kanama Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Makat Kanaması Tedavisi Yöntemi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara