Makat Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Makat Hastalıkları

Vücudun pek çok yerinde görülebilen kaşıntı şikayeti, bölgelere göre farklı hastalıkların belirtileri arasında yer alabilmektedir. Özellikle makat bölgesinde ortaya çıkan makat kaşıntılarının birden fazla sebebi olabilmektedir. Makat kaşıntısı neden olur, sorusunun yanıtı için bu nedenle birden fazla farklı hastalıktan söz edilebilmektedir. Kaşıntı şikayetine sebep olan durum sıradan ve tedavisi kolay hastalıklardan olabileceği gibi bazen de bölgedeki ciddi rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilir. Zira kişinin sağlığı için ciddi risk oluşturan hastalıkların erken teşhisi, tedavi noktasında büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden en kısa zamanda uzman bir Proktoloji hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Genel olarak Makat Siğili, Dış Hemoroid gibi hastalıkların yanı sıra makatın nemli kalmasına bağlı olarak da makat bölgesinde kaşıntı şikayetine rastlanmaktadır. Fakat yukarıda bahsedildiği gibi daha birçok hastalığın belirtisi içerisinde makatta kaşıntı sorunu görülmektedir.

Aşırı Temizlik Takıntısı

Anüs ve genel olarak makat bölgesi temizliğinde hijyen sağlamak maksadıyla kullanılan kimyasal maddeler, bölgenin doğal yapısını bozmaktadır. Vücudumuzdaki bu tip bölgelerin kendilerine has yapıları bulunduğundan bu bölgelerdeki orijinal cilt salgıları; bölgenin temiz kalmasını ve bakterilere karşı korunmasını sağlamaktadır. Kendisini koruyan cilt salgılarına sahip olan bölgelerden birisi de makat bölgesidir. Bu nedenle bölgenin dışarıdan kimyasal sabun ya da temizlik malzemeleriyle kişinin kendisi tarafından temizlenmesi bölgenin doğal yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. Kullanılan bu malzemeler, cilt koruyucu sıvıları da yok ettiği için bölge dış etkenlere karşı daha açık ve hassas hale gelmektedir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Makat Kaşıntısı Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Makat hastalıkları arasında yer alan basur, anal fissür, anal fistül, genital siğil ve makat siğili gibi rahatsızlıkların belirtileri arasında makatta kaşıntı şikayeti yer almaktadır. Fakat daha riskli hastalıklardan olan tümörler, bölgeden geçirilmiş olan cerrahi operasyonlar ve radyoterapi seansları da makat kaşıntısına neden olabilmektedir. Makat hastalıklarının dışında ciltle ilgili sorunlarla ilgili olan Primer dermatolojik rahatsızlıklar da bu şikayete neden olabilir. Örneğin atopik egzama, liken planus, seboreik dermatit ve psoriasis hastalıkları. Makat bölgesi ve genital bölgeyi kapsayan kandidiyazis ve dermatofitozis gibi mantar enfeksiyonlarının da kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir.

Kimyasal maddelerden olan kremler, sabunlar ve antibiyotik ilaç kullanımına bağlı ortaya çıkan kontakt dermatit rahatsızlığı da beraberinde makat bölgesinde kaşıntı şikayetini getirebilmektedir. Kıl kurdu ve uyuz hastalığı gibi parazit oluşumu sonucu açığa çıkan hastalıklar da özellikle çocuklarda makatta kaşıntı belirtisi vermektedir. Gündelik kıyafet modası nedeniyle tercih edilen dar kalıplı giysiler, sıcak hava nedeniyle makat bölgesinin hava alamayıp nemlenmesi gibi hafif diye tabir edebileceğimiz sorunların sonucunda da kaşıntı görülebilmektedir.

Makat Siğilleri Ve Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Obezite, şeker hastalığı ve beslenme biçimindeki düzensizlik dahi makat bölgesindeki bu tür şikayetleri tetikleyebilmektedir.

Görüldüğü gibi makat kaşıntısı şikayetinde altta yatan birden fazla sebep olabilmektedir. Bunun için belirti fark edildiğinde kısa süre içerisinde Proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olunmalı ve şikayete neden olan hastalığın kesin tanısı koyulmalıdır.

Makat Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer yalnızca bölgedeki tahrişe dayalı gerçekleşen hafif bir kaşıntı belirtisi görülüyorsa makat bölgesini temizlemek için kullanılan kimyasal sabun gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Temizlik sırasında bölgeyi aşırı bir şekilde ovmaktan kaçınılmalı ve makat ve makat bölgesinin nemli kalmasına izin verilmemeli, mutlaka kurutulmalıdır. Dar kalıplı ve naylon kumaşlı kıyafetler tercih edilmemeli ve iç çamaşırında pamuklu kumaşlar kullanılmalıdır. Kahve, kola, baharatlı yiyecekler, çikolata, bira ve domates gibi besinlerin de perianal kaşıntı şikayetine sebep olabileceği araştırmalarla ortaya konulmuştur. Eğer tüketimleri aşırı hale gelmişse, bu besinlerden 2 hafta süre ile uzak durulmalı ve hangisinin neden olduğunun belirlenebilmesi için de şikayetler sona erdikten sonra tek tek diyete eklenmeli ve hastanın durumu ölçülmelidir.

Makat hastalıklarından hemoroid, fissür, fistül, makat siğili ya da mantar enfeksiyonları ve parazitsel hastalıkların ise en kısa sürede uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız Makat Hastalıkları Tedavisi

Günümüzde makat hastalıklarının tedavisi oldukça kolaylaşmıştır. Merkezimizde uyguladığımız ayaktan ve yatış gerektirmeyen lazer yöntemi sayesinde hızlı bir şekilde hemoroid, anal fissür, makat apsesi, makat siğili gibi makat kaşıntısına neden olan hastalıklardan kurtulmanız mümkün. Narkoz ve kesi dikiş gibi uygulamaların bulunmadığı bu yöntemde işlem sırasında, sistemik hastalıklarınız için düzenli kullandığınız ilaçlarınızı kullanmaya devam edebilir ve sonrasında sosyal yaşantınıza kısa sürede dönebilirsiniz. 

 

Leave a reply