Makat Kenarında Şişlik Neyin Belirtisidir?

Makatta Şişlik Neden Olur?

Makat kenarında şişlik, birçok nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ele gelebilen bu sertlik ve şişkinlik yakınmaları birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sıklıkla hastalar tarafından basur olarak nitelendirilse de hekim muayenesi sonucunda farklı bir makat hastalığı olarak da tanımlanabilmektedir.

Makatta mercimek büyüklüğünde sertlik, ele gelebildiği gibi gözle bile görülebilen çeşitli boyutlarda gerçekleşen hemoroid memeleri şeklinde gözlemlenebilir. Hemoroidal yapı içerikli olan bu sertlikler makat dışında yer alabildiği gibi makat içinde de var oluşlarını hissettirebilmektedirler. Dış hemoroid olarak adlandırılan hemoroid çeşitleri arasında yer alan tromboze hemoroid türünde bu oluşumlar ile sıklıkla karşılaşılabilir. Dış hemoroidin çeşitlerinde de makat bölgesi dışında oluşan bu memeler de yine makatta gelişen sertlik ve şişliği oluşturabilmektedir. Bununla birlikte hastaya vermiş oldukları belirtiler daha da artarak, hastanın bu durumdan rahatsızlık duyması gün geçtikçe artar boyutta olup, ilerlemeye devam eder.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisini Merkezimizde Nasıl Yapıyoruz İzlemek İçin Tıklayınız

Makat Kenarında Şişlik Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Makatın etrafında gelişen sertlik en çok basurun ortaya çıkışı olarak yaşansa da makatta gelişen çatlak durumlarında ek olarak, nöbetçi meme olarak isimlendirmiş olduğumuz memecikler ile birlikte de görülebilir. Rektal poliplerde yine ele gelebilen yapıda makatın etrafında bu yapılar gözlemlenebilir.

Birçok sorunlardan kaynaklı olarak gelişen makat sarkması rahatsızlığının belirtileri arasında da makat kenarında şişlik dikkati çekebilir. Rektal prolapsus yani makat sarkması şikâyeti ile gelen hastalarda makatın aşağıya doğru sarkması sebebi ile kimi zaman hemoroid sertlikleri de yer alabilir.

AMELİYATSIZ Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Makat etrafında gözlemlenen bu yapılar, ihmal edilmemesi gereken anal fistül hastalıkları arasında yer alabilir. Fistül rahatsızlığı oldukça karmaşık yapıda bulunabilen, makat dokusu üzerinde farklı bir tünel yolu bağlantısı ile gözlemlenebilen bir makat hastalığıdır. Adı verilen bu rahatsızlıklar da hastaya vermiş olduğu tüm şikâyetlerinin dışında makatta mercimek büyüklüğünde şişlik oluşturabilir. Bu şişlik hastada oldukça dayanılması güç olan ağrı, acı ve sancılara yol açabilir. Oluşan bu şişlikler apse ile kendini ortaya çıkartmaktadır. Böylelikle içerisinde irinli, sarımsı, kötü kokulu bir iltihabik akıntının çıkmasına sebep olur. İyileşme sürecinde oldukça huzursuz olabilen bireyler hastalığı ilerletmeden tedavi olmaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Makat siğili (anal kondilom) yani kondiloma akuminata, cinsel temas yolu ile bulaşma sırasında, sürtünme ile de bulaş gösterebilen hastalıklar arasında yer alır. Genellikle ters (anal) ilişki yaşayan bireylerde daha çok görülse de yaş ve cinsiyet ayrımı olmadan, cinsel yaşama başlangıç ile ortaya çıkabilmektedir. Makat siğilleri de yine makat bölgesinde sertlik ve şişlik gibi gözükebilen et benlerini andıran yapılar olarak belirebilmektedirler.

Basur Rahatsızlığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Bütün bu belirtmiş olduğumuz makattaki mercimek büyüklüğünde gelişen yapıların oluşumunun nedenlerinden herhangi bir tanesi ile karşılaşırsanız öncelikli olarak, vakit kaybetmeden, mutlaka bir hekime danışmanız gerektiğini unutmayın. Bu alana bakan ve yalnızca bu alanda tecrübe edinen Proktoloji doktorlarından yardım almanız sizi en sağlıklı olan çözümlere ulaştıracaktır.

Leave a reply