Makat Nedir?

Makat Nedir, Makat Hastalıkları

Makat nedir, sorusunun cevabı için makat ya da tıp dilindeki adı ile anüs; sindirim sisteminin en sonunda yer alan ve vücudumuzdaki atıkların boşaltımında görev alan organın kendisidir. Makat bölgesi içerisinde yer alan anüste buruşuk kaslar yer almaktadır. Halka şeklinde biçimlenmiş olan sfinkter kasları gibi kasların yardımıyla sindirim sisteminden geçen maddelerin ayrıştırıldıktan sonra boşaltım sistemi ile dışarı atılımı gerçekleştirilir. Bahsedilen bu kaslar; anüs yoluyla vücuttan ayrıştırılan gaitanın (dışkının) kontrollü bir biçimde dışarı atılmasında görev alır. Dışkının dışarı atılması sırasında açılıp kapanan kaslar sayesinde boşaltım işlemi gerçekleştirilmiş olur. Makat nedir, konusunu daha iyi anlayabilmek için bu bölgedeki yapıları iyi anlamak gerekir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Uyguluyoruz Görmek İçin Tıklayınız

Anüs bölgesinde bulunan damarlar, kaslar ve sinirsel yapılar, boşaltım sisteminin sağlıklı olarak gerçekleştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Sindirim sistemi ile yararlı ve yararsız olarak ayrıştırılan maddelerin yararlı olanları, vücut içerisindeki diğer sistemlerin işlemesi sırasında kullanılmak üzere seçilirken; yararsız ve istenmeyen maddeler ise boşaltım sistemiyle vücuttan dışarı atılmak için ayrıştırılır. Makat yani anüs, bu işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan organımızdır.

Anüs bir diğer adıyla makat, vücuttaki boşaltım sisteminin sonunda bulunan, iki kalça arasında yer alan halka biçimindeki organ için kullanılan isimdir. Anüste bulunan kas ve sinir yapıları, katı haldeki dışkının kontrol edilmesi üzerinde etkilidir. Buradaki sinirler, kontrollü bir şekilde sistemin çalışmasını sürdürebilmesine ve gaitanın katı, sıvı ya da gaz halde dışarı atılması noktasında görev almaktadır.

Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Basur ( Hemoroid )

Makatta, damarlardan meydana gelen yastıkçıklar bulunmaktadır. Bu küçük yastıkçıkların boşaltım sistemindeki görevi, dışkıyı ve gaz çıkışını kontrol altına almak olarak açıklanabilir. Normalde insanların tümünde bulunan bu yastıkçıklar, belli nedenlere bağlı olarak bozulum gösterir ve sonucunda bu dokuların sarkmalarına bağlı olarak hemoroid hastalığı ortaya çıkar. Bahsettiğimiz nedenlerin en önemlisi uzun süren kabızlık durumuna bağlı olarak gerçekleşen ıkınmadır. Uzun süre boyunca devam eden ishal atakları, hamilelik, aşırı kilo, sindirime yardımcı olan lifli gıdalar açısından yetersiz beslenmek, az su tüketimi ve hareketsiz (sedanter) yaşamın varlığı ise diğer nedenler arasında yer almaktadır.

Makat Çatlağı ( Anal Fissür )

Makat bölgesinde başta kabızlık nedeniyle ve birtakım başka nedenlerden dolayı oluşan çatlağa verilen isim Fissür’dür. Anal bölgede yer alan kasların, travma sonucu kasılması bölgedeki kan akışını bozar ve bunun sonucu olarak çatlağın ilerlemesine neden olur. Hastalarda en sık gözlemlenen belirti ise boşaltımın gerçekleştirilmesi sırasında anal bölgede hissedilen cam kesiği ya da bıçak batması hissidir. Yırtıcı ve yanıcı biçimde hissedilen bu belirtinin yanı sıra bazı hastalarda damla ya da çizgi şeklinde oluşan kanamalar da söz konusudur.

Lazerle Anal Fistül Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Makat Apsesi ( Anal Fistül )

Makat bölgesinde ortaya çıkan bu rahatsızlık, anal bölge içerisindeki dokularda meydana gelen enfeksiyonun, vücut tarafından zararlı olarak nitelendirilip istenmeyen bir kanal yolu ile dışarı atılmaya çalışılmasıdır. Normal sistem içerisinde bulunmayan bu istenmeyen kanala Fistül kanalı denilmektedir. Anal Fistül hastalığına sahip kişiler hastalığın belirtisi olarak genellikle iç çamaşırının kirlenmesine neden olan kötü koku ve sarı renkli akıntı gibi şikayetler yaşarlar. Bunlara eşlik eden ağrı, kaşıntı ve kanama gibi belirtiler de gözlemlenmiştir.

Kıl Dönmesi ( Pilonidal Sinüs )

Genellikle ergenlik dönemindeki gençlerde görülmesine rağmen her yaştan ve cinsiyetten insanın madur olabildiği bu makat hastalığı, kuyruk sokumunda iltihaba neden olabilir. Kuyruk sokumu bölgesinde, vücuttaki saç, kıl ya da tüy gibi maddelerin birikmesi ve buna bağlı olarak; bölgedeki terleme ve nemlenmenin sonucunda tahriş olmuş olan deri içerisine girmesiyle meydana gelir. İçeriye giren kıl yumakları vücuttan atılmak için bir sıvı ile kaplanır fakat yok edilmelerine yetmez. Zaman içerisinde burada biriken sıvıdan dolayı hastalarda kızarıklık, kaşıntı ve apse oluşumuna bağlı akıntı şikayetleri açığa çıkar.

Makat hastalıkları, kişilerin günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyebilen hastalıklardır. Hiçbiri kendiliğinden geçmemekte; aksine müdahale edilmeyen hastalıkların derecesinde ilerleme gözlemlenmektedir. Hastalıklara bağlı bulgular açığa çıktığında ertelemeden, utanmadan ve çekinmeden Proktoloji alanında uzman bir hekime başvurmak gerekir. Günümüzde bu hastalıkların tedavisinde ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Narkoz, kesi, dikiş ya da yatış işlemi gerektirmeyen Lazer Yöntemi, bu ameliyatsız yöntemler içerisinde yer alır.

Leave a reply