Makatta Apse ve Perianal Fistül

Makatta Apse

Makatta apse ve perianal fistül hastalıkları birbirleriyle bağlantılı makat hastalıklarındandır. Bu makat hastalıklarının hastalarda yarattığı şikayetlere ve belirtilere yer vermeden önce hastalıkları daha yakından incelemek, nasıl oluştuklarına dair fikir vermesi açısından faydalı olacaktır.

Kısaca makat bölgesinde meydana gelen iltihap olarak da tanımlayabileceğimiz anal apse rahatsızlığı pek çok kişide görülen yaygın ve karmaşık yapılı bir makat hastalığıdır. Anal kanal içerisinde bulunan salgı bezleri, boşaltımın rahatlıkla gerçekleşmesi için mukoza adı verilen bir salgı salgılarlar. Anal apse hastalığı ise bu bezlerin tıkanmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Salgı bezi kanallarında meydana gelen tıkanma durumu apse oluşumuna neden olur. Salgı bezlerinde meydana gelen bu tıkanmanın ardından apse kendi kendine boşalır, fakat bu sırada boşalan yerde bir fistül yani kanal oluşumu meydana gelir. Makat apsesi ve perianal fistülün bağlantılı oldukları kısım tam olarak burasıdır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Perianal Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Perianal Fistül

Fistül hastalığı, Latince’deki fistula kelimesinden adını alır. Kanal anlamını taşıyan fistula, iki organ yüzeyi ya da doku yüzeyi arasında daha önce olmayan, normal olmayan bir kanalın ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır. Sindirim kanalının bitiş noktası olan anal kanal ile makat bölgesindeki deri arasında açığa çıkan anormal kanal (bağlantı yolu) oluşumuna anal fistül, perianal fistül veya makat fistülü denilmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Anal Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Anorektal bölgede yer alan, gaita (dışkı) çıkışını veya gerektiğinde gaitanın tutulmasını sağlamaya yarayan ve sfinkter ismi verilen kas grupları fistül hastalığında önemli bir yer tutmaktadır. Anal fistül hastalığının çeşitleri bu kasların ve açılan fistül kanallarının birbirleriyle olan ilişkisine bağlı olarak sınıflandırılmıştır. Sfinkter kaslarına bağlı olarak yapılan sınıflandırmada 4 çeşit anal fistül hastalığı bulunmaktadır. İntersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik ve ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılan fistül türleri basit yapıda olabileceği gibi kaslarla kurdukları ilişkiye göre daha karmaşık yapıda da olabilirler.

Anal Fistül Türleri

Ekstra-sfinkterik fistül: Perianal fistüllerin %1’ini oluşturan ve az rastlanılan bir fistül türüdür. ‘Perine’ ismi verilen makat derisinden başlayarak leğen kemiği tabanını kaplayan ‘levator ani’ kasına ve sonrasında da rektuma (bağırsağa) kadar uzanmaktadır.

İnter-sfinkterikfistül: Anal fistüller içerisinde halk arasında en çok karşılaşılan, oldukça yaygın bir fistül çeşididir. Fistüllerin %70’i bu türden oluşmaktadır. İnternal anal sfinkter kasından başlayarak intersfinkterik boşluğa uzanır ve devamında da perineye doğru yol oluşturur. Bahsettiğimiz sfinkter kaslarından iç makat kası başlangıç noktasıdır.

Anal Fistüller Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Trans-sfinkterik fistül: Fistül türlerinin %25’ini oluşturan ve sık karşılaşılan bir fistül hastalığıdır. İç makat kasından başlayarak dış makat kası arasından devam ederek rektal çukura açılmaktadır. İskio adı verilen rektal çukurdan da makat derisine uzanmaktadır.

Supra-sfinkterik fistül: Perianal fistül türlerinin %5’ini oluşturmaktadır. İç makat kası boşluğundan yukarıda bulunan pubo-rektal denilen leğen kemiğinin tabanını oluşturan kasa, oradan da rektal boşluğa devam eder. Son olarak da makat derisine uzanmaktadır.

Makatta Apse ve Perianal Fistül Belirtileri

  • Hastanın anüsünde veya makat çevresinde tahriş oluşumu
  • Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında tuvalet kağıdında ya da tuvalet içinde irin görülmesi
  • Uzun süre oturma ya da oturup kalkma esnasında makat bölgesinde hissedilen zonklama
  • Makat bölgesinde hissedilen, uykudan bile uyandıracak derecede olabilen sancılı bir ağrı
  • Makat çevresinde şişlik hissi, hassasiyet oluşumu ve kızarıklık görülmesi
  • İç çamaşırında karşılaşılan kötü kokulu, sarı renkli iltihap akıntısı
  • Dışkılama yapılırken anüste hissedilen ağrı
  • Zaman zaman dışkılama esnasında gaita (dışkı) üzerinde ya da temizlik esnasında tuvalet kağıdında görülebilen kan lekeleri
  • Apsenin varlığına bağlı olarak kişide halsizlik durumunun ortaya çıkması

Makat apsesi ve Perianal Fistül hastalığının tedavisi karmaşık yapıları sebebiyle mutlaka makat hastalıkları konusunda deneyim sahibi olan Proktoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. İlaçlar, kremler, bitkisel kürler ile evde geçirilmesi ihtimali ve kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan bu hastalıkların doktor gözetiminde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız lazer yöntemi sayesinde yatış gerektirmeden, ayaktan tedavi imkanı ile makat apsesi ve fistül tedavisi; hastalar açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. 5 ila 8 dk arasında süren lazer işleminde narkoz, kesi-dikiş gibi klasik ameliyat prosedürleri uygulanmamaktadır. Bu sayede hastalar, sosyal yaşantılarına devam ederken iyileşmelerini tamamlarlar. Günlük hayat rutinlerini kısa süre içerisinde yeniden sürdürebilmektedirler.

Leave a reply